Sus kimseler duymasın

tum-zamanlarin-en-iyi-ikon-fotograflari-ikon-fotograflar-(1)

Ulu önder Atatürk’ten sonra duvarlarda en çok yer alan resim hangisidir? diye bir soru sorsam, eminim ilk anda aklınıza gelen bir cevap olmazdı. Sorunun cevabı ise bizlere tatlı bir nostalji yaşatan o meşhur sus işaretini yapan hemşire fotoğrafı. Evet bilinen ismiyle “Bayan Sus”. O meşhur resmin kahramanı ise Dilek Tunca.

Hikaye 1976 yazında İstanbul’da başlıyor. Dilek Tunca İstanbul Reklam Ajansı’ndan aranıyor. Aynı zamanda manken olan ve bir deterjan reklamında oynayan Bayan Sus, bir ilaç firmasının hastanelere bir sus pankartı yaptırmak üzere reklam ajansı tarafından seçilir. Çekim kısa sürer fakat o resmi seçmek için bir sürü poz çekilir, hatta hemşire kıyafeti Haseki Hastanesi’nin başhemşiresinden ödünç alınır. 2-3 kişilik bir sette Dilek Tunca’ya “Bir tek hastanelere koyacağız, sus işareti yapın” denir. Sonrası bildiğimiz o meşhur fotoğraf. Hatta o poz seçim afişlerinden, gazete manşetlerine, duvar resimlerinden, albüm kapaklarına birçok yerde kullanılır. Resimdekinin o olduğu öğrenildiği zaman, Dilek Tunca hastanelerde kahraman edasıyla karşılanır, hatta bir keresinde kendisine anjiyo yapıldığı bir dönem özel oda tahsis edilir. Çünkü o birçok karmaşık duygunun aynı anda yaşandığı hastanelerin gizli kahramanıdır.

richard-prince

Bir diğer hemşire hikayemizin kahramanı ise Richard Prince. 1949 Panama doğumlu ressam Richard Prince, 70’li yılların sonunda Time-Life yayınevinde çalışırken elinden geçen binlerce reklam fotoğrafını, bazen farklı açılardan tekrar çekerek, büyültüp küçülterek, kes yapıştır yoluyla yepyeni eserler yapmaya başladı. Bir dönem Marlbora sigrasının reklamlarını yeniden fotoğrafladı. Bir anlamda pop-art sanatına modern bir anlam yükledi.

Sonra tekrar kendini resme veren Prince, “Pictures” olarak bilinen bir kuşağın sanatçısı olarak anıldı. Özellikle onun ‘hemşire’lere olan takıntısı meşhurdur. Çizmiş olduğu bazı Nurse çizimlerinin isimleri şöyledir: Surfing Nurse, Man-Crazy Nurse, Registered Nurse, Park Avenue Nurse, Tender Nurse, Heartbreak Nurse, Danger Nurse vb.. Ayrıca Sonic Youth grubun “Sonic Nurse” albümünün kapak resmide Richard Prince aittir. Peki neden hemşireler dendiğinde sanatçısının cevabı şöyle olmuştur. “Hemşirelerin şapkalarını, önlüklerini, ayakkabılarını seviyorum. Annem bir hemşireydi. Kızkardeşim de öyle. Anneannem ve kuzenlerim hemşireydi. Hemşire kelimesini seviyorum.”

images

Son söz olarak ise “Sağlık her şeyin başı” diyerek konuyu kapatıyorum…

“Not: Dilek Tunca ile yapılan geniş bir röportaj OT dergisinin Mayıs sayısında yer almıştı.”