Superman mi Man of Steel mi?

Son bir ay içerisinde neredeyse direnmekten başka hiçbir şey yapmadığımı fark ettim. Bunun verdiği huzur bir yana, sinirler altüst olunca benim için tek çare çoğu zaman sinemaya gitmek olur. Hani diyoruz ya Gezi olayları sırasında hepimiz gündüz Clark Kent gece Superman oluveriyoruz. Madem konuyla da bu kadar iç içe, ben de uzun sinema arasını Man Of Steel ile kapatmaya karar verdim. Tahmin ediyorum bu sezonun en beklenen ve en çok merak edilen filmi bu. Hatta 2006 yılındaki vasat “Superman Returns”den beri en fazla beklediğimiz film de diyebiliriz.

Peki beklediğimize değdi mi acaba? Ya da beklediğimiz kadar iyi mi? Kesinlikle. Ama “Abiii mükemmel olmuş” dedirtti mi? Bana dedirtmedi. Nedenine geleceğim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki benim için Joker nasıl Jack Nicholson ise Superman de her zaman Christopher Reeve olarak kalacaktır. Ancak Henry Cavill, Brandon Routh’a göre çok daha başarılı bir portre çiziyor burası kesin. Filmin diğer oyuncuları da gerçekten çok iyi seçilmiş ve rollerine müthiş oturmuş. Kevin Costner ve Russel Crowe’u bir superman filminde görmek harika.  Ama bu filmin kral karakteri Michael Shannon’un canlandırdığı General Zod’dur, net. Shannon’u Boardwalk Empire’dan beri çok severim ve bence gerçekten rolünün hakkını veren bir oyuncu. Zod’un egosunu, psikopat karakterini, vazgeçemediği askeri hayatının, onun karakteri üzerindeki etkilerini muhteşem bir şekilde perdeye aktarmış. Filmin çoğu yerde benim gözümde Superman karakterinden bile öne geçmiş dersem sanırım doğru söylemiş olurum.

general zod

DİKKAT BURADAN SONRA YAZI SPOILER İÇERİR !!!!!!!!!!

Eğer hayatınızda ilk defa superman izleyecek bir nesildenseniz bu filmden inanılmaz keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Ama gerçekten sıkı bir superman hayranıysanız bu film sizler için biraz hayal kırıklığı olabilir. Nedeni ise şu. Bu yepyeni filmde bildiğimiz superman karakterinin üzerine oturduğu ana prensiplere ihanet edilmiş ne yazık ki. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse:

1-      Superman’in dünyadaki amacı insanları ne pahasına olursa olsun korumaktır. Bu yüzden düşmanıyla savaşırken kimse zarar görmesin diye,mümkün olduğu kadar savaşı kalabalık olan yerlerin dışına çeker. Oysa ki bu filmde Clark ve Zod, Metropolis’in yarısını dümdüz ediyor. İçinde insanların olduğu gökdelenler çöküyor. Yapılan yıkım Hulk’ı bile kıskandıracak cinsten.

2-      Superman asla ve asla adam öldürmez ama nedense Zod’u durdurmak için son çare olarak onu boynunu kırarak öldürmeyi görüyor. Şehri dümdüz ederken aynı güçlere sahip olan ikiliden birinin dizleri üzerinde çaresiz bu ölümü beklemesi başlı başına saçma iken ve bu filmin sonu için milyonlarca alternatif olabilecekken Superman’in en birincil prensibini çiğnemenin amacını ben halen anlamış değilim.

3-      Herkese gözünü kırpmadan yardım eden Superman, babası hortumun arasında kalmışken onun bir göz işaretiyle onu orada mı bırakacak? Böyle bir şey mümkün değildir. Ayrıca 75 yıldır yayınlanan her çizgi romanda Jonathan Kent kalp krizinden ölür. Bu gerçeğin böyle bir alternatifle değiştirilmesinin hayranlar tarafından büyük tepki görmesi çok normaldir.

manofsteel

4-      Superman kimliğini (bir gözlükle de olsa) hep saklı tutar. Oysa ki Lois Lane Clark’ın okul arkadaşına hatta ev adresine ulaşıp neredeyse Amerika’nın yarısına “Bu adamın süper güçleri var” bilgisini verir bile.

5-      Ses hızını geçen Superman? Arkadaşım Superman ışık hızına ulaşabilen bir güce sahip, süpersonik uçuş gücünü matah bir şeymiş gibi bize sunmanıza inanamıyorum.

Bu liste daha uzar gider. Amacım sizi etkilemek değil sadece kolumda dövmesini taşıyacak kadar sıkı bir Superman hayranı olarak bu filmle ilgili duygularımdan bahsetmek istedim. Benim için işin özeti, bizim bildiğimiz Superman ruhu yerini daha yeni nesile hitap eden, bol görsel efektli, aksiyon sahneli, neredeyse hiç komedi öğesi içermeyen -ki Superman’de her zaman mizah da vardı- bir nevi Transformers ve Avengers karışımı bir film çıkmış ortaya. Müthiş bir aksiyon filmi izlemek istiyorsanız tam size göre. Eski dostunuz Clark Kent’i görmek istiyorsanız ne yazık ki bu filmde yok. Seni özlüyoruz Christopher Reeve.

Comments
 1. Canberk

  Filmin bir Superman Begins projesi olduğunu göz ardı etmemeli. Bu yüzden Superman adam öldürdü,sehri talan etti. Adam daha gücüne alışık değil.

  Ben de Superman manyağıyım ve Superman’in Zod’u öldürmesi beni mest etti. Ortada bir phantom zone teknolojisi yok çünkü Krypton yok. Adamı hapise koyacak durumu da yok yada Güneş ışığı görmesin diye yerin altında bir hapse sokacak durumu da yok. İstemeye istemeye kırdı boynunu.

  Pa Kent’in ölümü ise bir Doomsday hikayesi gelmeyecekse bence yerindeydi. O kalp krizi sahnesi anca Doomsday’de etkili olabilir :)

  • Enis Hazan

   Canberk yorumların bence son derece mantıklı ama ne bileyim yine de içime sindiremedim bu yazdıklarımı bir türlü. Sanırım bu Nolan tarzı işlere alışmam ve eski versiyonlardan kopmam biraz vakit alacak :)