Stilimi arıyorum, gören var mı?

Heidi Klum “Söz konusu moda olduğunda risk almaktan çekinmeyin. Sıkıcı görünmekten iyidir” demiş. Rafları dolduran bunca kıyafete rağmen sıkıcı bir gardıroba sahip olduğunuzu düşünüyorsanız; söz konusu moda ve giyinmek olduğunda bir türlü cesur ve yaratıcı olamıyorsanız tarzınızı güncellemenin vakti gelmiş demektir. Kafanızda soru işaretleri ve şüpheler varsa; dolabınızdaki (yığınla) giysinin bir işe yaramadığını düşünüyorsanız; sabahları peş peşe dört-beş kıyafet değiştirip yine de sonuçtan memnun olamıyorsanız; son alışverişte satın aldıklarınıza sonradan hayretler içinde bakıyorsanız; harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir. Durumu değiştirmek için zor bir plan uygulamanız gerekmiyor.

Eleme aşaması

İşe dolabınızdan başlayın! Önce tüm giysilerinizi gruplayın: Tişörtler, jeanler, bluzlar… Her yığından artık kesinlikle giymediğiniz, küçülen veya giydiğinizde kendinizi kötü hissetiğiniz parçaları ayırın. Asıl önemlisi, elemeyi geçenleri dolaba geri yerleştirirken eksiklerinizi not edin. Örneğin, çok fazla jean, fakat hiç eteğiniz veya elbiseniz yoksa, bu data belki de çözümün ta kendisi olabilir. Veya seçiminizi hep koyu renklerden yana yaptığınızı düşünüyorsanız, yapmanız gereken belki de dolabınıza biraz renk katmaktır.

Yaşam tarzı eşittir giyim tarzı

Yaşam tarzınız giyim tarzınızı belirler. Örnek? Bankada çalışmıyorsanız, alışverişe çıktığınızda, pantolon-ceket veya etek-ceket gibi kıyafetleri belki de boşuna satın alıyorsunuz. Çok sık davetlere gitmediğiniz halde minik gece çantalarının veya kokteyl kıyafetlerinin cazibesine kapılmanız da tehlikeli. Satın aldığınız her şeyi sık ve severek giyeceğinizden; seçtiklerinizin yaşam tarzınızı desteklediğinden emin olun.

İyi örneklerden ilham alın

Her türlü imkana sahip olduğunuz halde bir türlü şık olamadığınızı veya bir tarz yakalayamadığınızı düşünüyorsanız iyi örneklerden ilham alın. Bunların illa ünlüler olması da gerekmiyor. Giyim tarzını çok beğendiğiniz bir arkadaşınızdan da fikir alabilirsiniz. Kopyalamaktan bahsetmiyorum, ilham almak yeterli.

Ölçülerinizi bilir

Fransız kadınlarının hep şık olduğu anlatılır durur. En önemli sırları neymiş? Vücutlarına iyi oturan, doğru ölçülerdeki kıyafetleri taşımaları! Kısaca, pantolonunuzun paçaları kısa, eteğinizin beli bol, bluzunuzun kolları gereğinden uzunsa, renk veya kesim ne kadar güzel olursa olsun kıyafetiniz üzerinizde kötü durur.

Aksesuarlarla aranız nasıl?

Aksesuvar sadece çanta veya ayakkabı değil, çok daha “kalabalık” bir alan. Takı ve mücevher, kemer, eldiven, şapka, atkı… Güzel bir akesuar en düz kıyafeti dahi yıldızlaştırır. Mesela incecik, düz bir kemer bile artık çok sıkıldığınız bir elbisenizi bile farklılaştırır. Üstelik aksesuarları kullanmak eğlencelidir.