Spartacus final sezonuyla döndü!

Spartacus dizisiyle ilgili ilk resim ve teaserler yayınlanmaya başladığında herkeste 300 Spartalı’nın çakması bir dizi geliyor şeklinde bir ön yargı oluşmuştu. Fakat ilk birkaç bölümden sonra durumun öyle olmadığı anlaşıldı. Ön yargıları boşa çıkaran sağlam aksiyon sahneleriyle en çok izlenen dizilerden biri haline gelen Spatacus’un son sezonu olan War of the Damned’ın ilk bölümü dün gece biz mışıl mışıl uyurken Amerika’da yayınlandı. Dizinin fanatikleri an itibariyle uzun süredir bekledikleri final sezonunun ilk bölümüne kavuşmanın heyecanını yaşıyordur eminim.

Peki şu ana kadar neler izledik, kimler gitti kimler kaldı? Başlangıçta Roma’lı komutan Glaber’ın müttefikimiz olun çağrısı üzerine Getae’lılarla savaşa giren Spatacus ve halkı bir şekilde Roma’lıların oyununa gelir ve gösterdiği direniş karşılığında esir düşer. Kendisi gibi esir düşen karısına ulaşabilmek tek hedefi olan Spartacus satıldığı Gladyatör okulu Batiatus Hanesinde bir Gladyatöre dönüşür.. Adı artık efsane olan Spartalı karısına kavuşacağını sandığı anda hane sahibi Batiatus’un hilesiyle karısını sonsuza dek kaybeder. Asıl direnişin fitili o anda yanar. Kendi gibi köle olan diğer Gladyatörleri örgütleyen Spartacus ilk sezonun son bölümünde Batiatus hanesinde taş üstünde taş bırakmamıştı hatırlarsınız. Andy Whitfield’lı ilk sezonda Kill Them All’un en çarpıcı sahnesi kuşkusuz ki  Crixus’un destek çıkıp Spatacus’u Roma’lı asilzadelerin arzı endam ettiği balkona fırlattığı sahneydi. Ondan sonra araya Andy’in hastalığı ve ölümü girmişti. Andy unutulacak gibi değildi ama Show devam etmeliydi. Araya giren bir sene süresince God of the Arena’da Batiatus Hanesinin doğuşunu, o hanenin en sağlam Gladyatörü Gannicus’u, Crixus’un ve  Oenomaus’un hikayesini seyrettik.

 

Sonunda Spartacus’u kimin oynayacağına karar verilince – ki bu isim Liam Mcintyre oldu- efsane Vengeance sezonuyla yoluna devam etti. Artık özgürlüğünü ilan etmiş kaçak Gladyatörler ve kurtardıkları kölelerle sağlam bir sayıya ulaşan topluluk bir yandan peşlerinden gelen Roma’lılarla uğraşırken bir yandan da dört büyükler (Spatacus, Crixus, Gannicus, Agron) güven konusunda birbirlerini sınadılar. Aslında son sezona genel olarak bakıldığında herkes kendi adına birilerinden intikamını aldı ama bizim dört gözle beklediğimiz sahne Glaber’ın Spartacus’un elinden can verdiği sahneydi. Ardından  olası cümle geldi. ‘Ordumuzu kuralım’

Bu sırada son sezonla beraber Batiatus Hanesi’de tamamen kapandı, Ilithyia, Asur, Lucretia hak ettikleri sonlara kavuştular. Ama Oenomaus’un ölmesi hoş olmadı ne diyeyim. Mira’ya da zaten pek alışamamıştım.. Bu kadar ayrılıktan ve kan kaybından sonra dizinin yeni sezonunda neler izleyeceğiz kimler kadroya dahil olmuş bakalım. Artık kendi ordusunu kurmaya karar veren Spartacus 100 bine ulaşan köle ve kaçaklardan oluşan adamlarıyla Roma’nın üzerine saldığı güçlere karşı bir çok zafer kazanacak. Alplere doğru geçebilecekken İtalya’dan ayrılmak istemeyenleri dinleyip yolunu güneye çevirecek olan Spartacus’un destekçileri artacak. Fakat gelen saldırılara karşılık vermekle bir yere varamayacağını anlayacak olan Spartalı gözünü yönetime çevirecek. Thurii kentini ele geçirip orada özgürlükçü bir düzen kuracak ama dönemin en zengini olan ve askeri zaferlerle anılmayı isteyen  Marcus’la karşı karşıya gelmesiyle ilk yenilgisini yaşayacak. Bilenen ilk özgürlük direnişçisi olan Spartacus’un sonunu bilmeyenimiz yoktur. Ama dizi bu sezon bunu nasıl bir ihtişamla anlatacak göreceğiz.

Sezonun en önemli karakteri Marcus Crassus, kimseye yenilmeyen Spartacus’u yenilgiye uğratacak bu komutana nasıl bir profil çizildi oldukça merak ediyorum. Karakteri canlandıracak isim Simon Merrells. Kısaca kadroya dahil olan diğer isimlerde şöyle; Spatacus’un başlattığı direnişle rahatları kaçan Romalılardan biri olan Latea dizinin yeni Ilithyia’sı olmaya aday sanıyorum. Kendisini Spartacus’la bir savaş içinde bulacak olan karakteri  Anna Hatchison canlandıracak. Marcus’un sadık kölesi Kore rolünde Jenna Lind ve azad edilen bir köle olarak gruba dahil olan Sibyl rolünde Gwendoline Taylor’ı izleyeceğiz. Bunun yanı sıra Julius Caesar rolünde Todd Lasance kadroda yerini aldı.

Son olarak  Steven DeKnight’ın geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla final sezonunun bu güne kadar yapılmış en iyi final sezonlarından biri olacağını duyurdu. Bol kan bol aksiyon ve bol +18 sahneleriyle hikayeyi finale bağlayacaklarını ve diziyi zirvede bırakacaklarını garantiledi. Ben de bu akşam ilk bölümü izleyeceğim. Umarım geçtiğimiz sezonunda üzerinde bir sezon olur. Kan gövdeyi götürsün! Şimdiden iyi seyirler.

 

Spartacus War Of The Damned fragmanı için :

YouTube Preview Image