Sonbahar Playlist Vol II.

Mustafa’nın oluşturduğu listeyi kendime örnek alarak Vol. II’yi de ben yapayım dedim.Her sene bu zamanlar klasik playlistime yeni parçalar, yeni albümler ekleyip, bu mevsimin hakkını vererek zamanımı geçirmek istiyorum her nedense. Depresyonda mıyım? Hayır aslında değilim.Ama mevsimsel triplere girmeyi seviyorum ne bileyim.Sonbahar mevsiminde doğmuş olmam belki de büyük etkendir bu hisse bürünmemde.Sonbahar’a ait her şeyi seviyorum.İnsanın içini dağlayacak nitelikte olan parçaları özellikle bulup başta kendimi sonra çevremdeki herkesi bir hüzne boğuyorum.Kimse de şikayetçi değil hani!

Benim önerilerim biraz aşk, meşk üzerine olacak şimdiden uyarayım.Yakışan etiket ise ”kaliteli damar”. Bu arada bu liste daha çok akustik formatta olan parçaları içeriyor.Bir de distortion seviyesi bir hayli yüksek olan melankolik parçalar var.Onu da bir ara ayrı değerlendireceğim.

1-Aaron- U Turn (Lili)

”Je vais bien ne t’en fais pas” adlı Fransız filminde sürekli çalan, çaldıkça sizi uzaklara götüren bir parça.Dakikalarca, saatlerce hatta günlerce başka şarkı dinlemenize izin vermez.Sözleri ile, piyano tuşları ile sizi derinden etkileyebilir.

”Don’t become a ghost without no colour, cause you’re the best paint life ever made…”

YouTube Preview Image

2-Pearl Jam-Black

Ah kaçımız şu şarkı ile gecelerini mahvetmemiştir? Kaçımız Eddie abimizin bu acısını kendi aşk acısıyla bağdaştırıp, ağlamamıştır? Art arda dinlendiğinde kalıcı hasarlara bile neden olacak bir parça bu.Ama bazen diyorum ki iyi ki böyle parçalar var. Yoksa acını, kederini, derdini ne ile paylaşacaksın?

” I know you’ll be a star in somebody ekse’s sky, But why, why can’t it be, can’t it be mine? ”

YouTube Preview Image

3-Led Zeppelin-Babe I’m gonna leave you

Esasında Led Zeppelin’e ait olmayan ama grupla bütünleşen bu parça yine ayrılık temalı olması nedeni ile benzer ilişkiler yaşayan insanlar için en tehlikeli parçalardan birisi. Robert Plant’in muhteşem vokali ile kat ve kat daha da muhteşemleşiyor parça. Hele o gitar tonları… (Açıkçası since I’ve been loving you ve bu parça arasında çok kararsız kaldım. Ama şu bir gerçek, ikisi de çok fena!)

”You made me happy every single day, but now I’ve got to go away.”

YouTube Preview Image

4-Antimatter- The Immaculate Misconception

Anathema’dan Duncan Patterson’ı bilenler vardır elbet.Kendi çalışmalarına mutlaka göz atın derim.”Leaving Eden” adlı albümünden en sevdiğim, enstrumental olan bu parçada her bir notaya, her bir piyano tuşuna, sonlara doğru giren gitar soloya hasta olmamak elde değil. Sözler olmadan bile ne kadar vurucu bir parça olduğunu dinledikten sonra anlayacaksınız.

YouTube Preview Image

5-Dream Theater-Space Dye Vest

Bu şarkının hikayesini, gruba ve grubun müziğini takip eden hemen hemen herkes biliyordur. Dream Theater biraz sevilmesi zor bir gruptur.Grubun müziğini sindiremeyen arkadaşların bile ”Space Dye Vest bambaşka ama” dedikleri bir parçadır.Kevin Moore piyanosu ile girer parçaya ve bu giriş melodisi bile tüyleri diken diken etmeye yeter.Aşk acısı için direk fon müziği olacak nitelikte bir parça.

”And I’ll smile and I’ll learn to pretend and I’ll never be open again…”

YouTube Preview Image

6-Pain Of Salvation- Undertow

Undertow parçası bu grupla özdeşleşmiştir resmen.Daniel Gildenlow’un haykırışları ile birlikte o sözleri siz de bağıra çağıra söylersiniz, sonra o soloya kendinizi verir, kendinizi hüzün denizinde bulursunuz.Yasaklı şarkılar arasında aslında, kendi sağlığınız için.

”You were always there but you may lose me here now love me if you dare and let me run…”

YouTube Preview Image

7-Tindersticks-Another night in

Tindersticks’in aslında epey şarkısı var bu listeye girmek için.Benim vazgeçilmezlerimden biridir Another night in. Bu şarkıyı her dinleyişimde kendimi yollarda, bilmediğim yerleri keşfetmeye giderken buluyorum hep nedense.Aslına bakarsanız çok da güzel yol parçasıdır.Yanında melankoli ve de cabası. Ayrıca bu aşrkıyı The Girl On The Bridge filminde de duymak mümkün.

”Promise is never over, never questioned it needed reply.”

YouTube Preview Image

8-Dark Suns-Abiding Space

Dark Suns Alman progressive rock/metal tarzında müzik yapan bir gup.Ama albümlerinin tamamına baktığımızda çok da deneysel, atmosferik, doom dediğimiz türlere de kayan bir grup. Existence albümü ise tam anlamıyla bir hüzün albümü bana kalırsa. Bu albümden Abiding Space ise vokalin pamuk gibi sesi ile şu mevsime cuk oturan bir parça.

”A soul on its lonely path…”

YouTube Preview Image

9-Songs: Ohia- Coxcomb Red

Amerikalı şarkıcı Jaon Molina’nın projesi olan Songs: Ohia melankoli adına çok da güzel örnekleri arındıran bir grup. Coxcomb Red benzeri en az 3-4 parçaları daha var. Bu bahsettiğim parçalar birbirine benziyor aslında müzikal anlamda.Gitar tonları hemen hemen aynı.Ama size basit gelecek o melodiler bile, bu şarkıların sizi ne kadar derinden etkileyeceğini kanıtlayacak cinste.

”Every love is your best love and every love is your last love and every kiss is a goodbye.”

YouTube Preview Image

10- Green Carnation- Maybe?

Hastası olduğum Green Carnation’ın son olarak 2006 yılında çıkardığı ve müzik alemine veda ettiği ”Acoustic Verses” albümünden bu şahane parça ile hüzün listesini bitirmek istedim. Bu tarz akustik parçalardan hoşlanıyorsanız bu albüme mutlaka göz atın derim.Özellikle kış aylarının vazgeçilmez albümüdür kendisi. Norveç’li olmaları böyle mükemmel albümlere imza atmalarının bir göztergesi sanırım. Ayrıca Teramin aletinin nasıl bir etki bıraktığını da bu parçada göreceksiniz ki ilk defa bu grupta farkettim böyle bir aletin varlığını.

”You are still dancing in another state of mind…”

YouTube Preview Image

 

Bu Liste 10 şarkı ile sınırlandırılamaz elbet.Sizin de varsa böyle parçalarınız, bizimle paylaşabilirsiniz. Grooveshark’ta oluşturduğum ölümcül listeye eklemiş olurum, ne güzel :)

Comments
  1. Mustafa Gündoğdu

    antimatter ve songs: ohia ile beni benden almış listedir.. tigress’i ekliyorum buna ilaveten! : )

  2. Seyhan Ahen

    Tigress süperdir.Onun bir live versiyonu var ki off tam melankoli hat safhada :) esasında çok var ama benim ilk aklıma gelenler bunlardı :)