Soğuk Havalarda Dinlenecek 15 Şarkı

01

Küresel ısınma, mevsimlerin dengesini fena halde şaşırttı. Baharlar neredeyse kayboldu. Askılı kıyafetlerle bile bunaldığımız bir günden çok değil iki gün sonra sokağa ceketle çıkar olduk. “Havanın artık soğuması lazım” dediğimiz zamanlarda ellerimizde dondurmalarla da dolaştık, “hadi yaz gelse ya artık” dediğimiz günlerde de çantalardan ceketleri eksik etmedik. Havalar hala aynı dengesiz ruh halinde seyretmeye devam etse de, yadsıyamayacağımız bir gerçek var ki; artık kış geldi. E gelsin de zaten, Aralık ortasındayız!

Böyle havalarda, ellerimize birbirine sürterek ısınmaya çalıştığımız toplu taşım araçlarında, ellerimiz cebimizde hızlı hızlı yürüdüğümüz sokaklarda ya da sıcak evimizde dinlenirken fonda çalsa ne güzel olur dediğimiz şarkıları derledik. İçinizi ısıtması dileğiyle..

 

Frank Zappa – Don’t Eat The Yellow Snow

Eşsiz müzik adamı Frank Zappa’nın bu eğlenceli şarkısında, sanatçı bize sarı renkli(başka bir deyişle üzerine işenmiş) kar yemememiz gerektiğini anlatıyor. Rüyasında Nanook adında bir eskimo olduğunu gören birinin ağzından yazılan şarkıda, Nanook’un annesinin verdiği öğütlerden biri de “Haskilerin nereye gittiğine dikkat et ve o sarı kardan yeme”!

YouTube Preview Image

 

Turgut Berkes – Kış Neden Var?

Türk Rock Müzik tarihinin kült albümlerinden Kara Kutu‘nun birbirinden güzel şarkılarından biri de Kış Neden Var. Baharın neden sonsuz olmadığını soran şarkıda Turgut Berkes, kışın getirdiği yalnızlığı ve soğuğı iliklerinize kadar hissettiriyor.

YouTube Preview Image

 

Grateful Dead – Cold Rain & Snow

Sene 1967 olunca, şarkının adını “Soğuk Yağmur ve Kar” bile koysanız ı-ıh, verdiği hissiyat yine yaz, yine yaz…

YouTube Preview Image

 

Simon&Garfunkel – A Hazy Shade of Winter

Her ne kadar adı “kışın puslu karanlığı” gibi bir anlama gelse de, şarkının üretildiği zamanın yine 60lı yılların sonuna düşmesinden midir nedir, o karlı bir havada ara ara bulutların arasından güneşi çıkartıveren şarkılardan biri de A Hazy Shade of Winter.

YouTube Preview Image

 

The Doors – Riders On The Storm

Tüm yağmurlu havalara fena halde yakışan bir şarkı Riders On The Storm. Soğuk ve yağmurlu bir günde yapılacak en iyi şeylerden biri de; pencerenin önüne kıvrılıp, ortamın ışığını iyice kısarak, iyi bir ses sisteminden ve hatta mümkünse plaktan, kendinizi Jim Morrison’ın sesine bırakmak…

YouTube Preview Image

 

Bulutsuzluk Özlemi – Karanlık Soğuk

Bu şarkı en sevdiğim kış şarkılarından biridir. Bunun en temel nedeni de Nejat Yavaşoğulları’nın Karanlık Soğuk’ta çok buradan ve çok samimi bir kış tablosu çizmesidir: Kara bıyıklı Erzincanlı bekçiyi, salepçiyi, kokoreççiyi, bulaşıkçı bir kadını, “Ne yapalım ekmek parası” diyen, düşünen, üşüyen, yorulmuş bedenini taşıyan tüm emekçileri anlatır, kara kedilere ve sokak itlerine de selam gönderir. Tüm bu parasızlık ve kaygıya rağmen umudu da barındırır içinde. Aşağıda bu liste için Yaşamaya Mecbursun albümündeki “canlı ve fişsiz” versiyonunu seçtim.

YouTube Preview Image

 

Opeth – Soldier of Fortune

Soldier of Fortune gibi bir Deep Purple klasiğini hakkını vererek yorumlamak her yiğidin harcı değil. İşte tam da bu nedenle Mikael Åkerfeldt’i tebrik etmek lazım.

YouTube Preview Image

 

Deep Purple – Stormbringer

Tabii Soldier of Fortune deyince insan David Coverdale’in sesini de duymak istiyor. Aynı albümden, fırtınalı kış günlerine yakışır bir şarkı Stormbringer…

YouTube Preview Image

 

Queen – Innuendo

Yes gitaristi Steve Howe’un flamenko gitarı konuşturduğu bir Queen klasiği. Şarkının ortasına yerleştirilmiş ve birden başlayıveren bu bölüm, buz gibi bir günde karlı sokaklardan geçip de birdenbire sıcacık bir yere girmişsiniz gibi hissettiriyor.

YouTube Preview Image

 

Blind Guardian – A Past and Future Secret

Hobbit’in ikinci filmi Smaug’un Çorak Toprakları’nı taze taze izlediğimiz bu günlerde, bizi alıp Orta Dünya’ya götürerek, karlı bir yolda ateşin başında tanımadığımız bir grup yolcuyla başbaşa bırakacak bu şarkıya hayır demeyiz doğrusu.

YouTube Preview Image

 

Cinderella – Long Cold Winter

Kış söz konusu olur da listede blues olmaz mı? Aşkın yokluğunun verdiği o üşüme hissi ve ardından gelen uzun soğuk bir kış…

YouTube Preview Image

 

Foreigner – Cold As Ice

Foreigner’ın ilk albümünün, girişindeki klavye melodisi ile akıllara kazınan buz gibi soğuk(!) şarkısı Cold As Ice, adının aksine oldukça sıcak ritmi ile duygu karmaşası yaratıyor.

YouTube Preview Image

 

Madonna – Frozen

Madonna’nın müzikal kariyerinin en nitelikli işlerinden biri şüphesiz Frozen. Şarkıcının Hinduizm ve Kabbalah öğretilerine duyduğu ilginin izlerini taşıyan Ray of Light albümünde yer alan şarkının klibi de oldukça başarılı. Elektronik ögelerle birlikte yaylıların da kullanılması, buz gibi bir suda yüzerken sıcak su akıntısına rastlamışsınız gibi…

YouTube Preview Image

 

Sigur Ros – Svefn-g-englar

Yaşanılan coğrafyadaki iklim karakterinin, o bölgede üretilen sanat dallarına yansıması gayet normal. Bu nedenle de dünyanın kuzeyinin o buz gibi ortamını hem sinemasında, hem de müziğinde sıklıkla hissediyoruz. Bu hissi kuzeyli post-rock gruplarının çoğunda yakalasak da, İzlandalı Sigur Ros bu anlamda en öne çıkan isimlerden biri. Svefn-g-englar kelimesi ise “uyurgezer” ve “uyku melekleri” ifadelerinden türetilmiş ve “uykuda konuşanlar” anlamına gelen bir sözcükmüş.

YouTube Preview Image

 

Ladytron – Destroy Everything You Touch:

Liverpool’lu synth pop grubu Ladytron’un 2005 yılında çıkardığı üçüncü albümü Witching Hour’da yer alan Destroy Everthing You Touch, güzel videosu ile tam bir kış şarkısı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

YouTube Preview Image