Sizin hiç can’ınız yandı mı?

yangin

Bugün takvim yaprakları 2 Temmuz tarihini gösteriyor. 20 yıl önce bugün 1993 tarihinde, 33 aydın, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici toplam 37 kişi diri diri yanarak can vermişti. O gün Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin düzenlemiş olduğu Pir Sultan Abdal Şenlikleri için bir araya gelmiş bu insanlar Madımak Oteli’nde kalıyordu. Otelin çevresini kuşatan sözde dinci kitlenin tavırları bir anda bir linç eylemine dönüştü. Sonuç diri diri yanan canlar ve vicdanlara kara leke olarak geçen Sivas Katliamı.

O dönemde o masum insanların ölmesi kadar acı veren bir diğer olay, dönemin sevgili devlet büyüklerinin vermiş olduğu açıklamalardı. Fötr şapkalı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaşananları; “Olay münferittir. Ağır tahrik vardır. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş ve bir otel yakılarak can kaybı olmuştur” şeklinde çok bilimsel! yorumlamıştı. Dönemin bir diğer efsane ismi Başbakan Tansu Çiller ise “Çok şükür otel dışındaki halkımız zarar görmemiştir, bu kadar insan bir futbol maçında da ölebilir” demişti.

sivas1

Ve şimdiki zaman, insanlık tarihinin en karanlık lekelerinden biri olan bu katliamın davası zamanaşımından dolayı düşme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu süreçte bazı sanıklar yakalanamadı, bazıları hakkındaki davalar zamanaşımından düştü. Bir türlü bitmeyen ihmaller zinciri devam ediyor. Kendine insan diyen sözde dindar katiller aramızda elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Ama kimse unutmasın, bu katliam vicdanlarda ve akıllarda asla zamanaşımına uğramayacak.

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı bakın ne güzel demiş.

“Bağırsam neye yarar, nasıl duymazlar.

Ben bir kömür ocağının onulmaz göçüğüyüm;

İçimde cesetler ve daha ölmemişler var.”

 tumblr_lj1h7fQgAZ1qzg0g8o1_500

O gün Sivas’ta insanlık katledildi ve o ateş hala insanların yüreğinde yanan bir kor gibi. Ve bir gün bunun hesabını ilahi adalet soracak. Bir Hadis-i Şerif’te söylendiği gibi “Canı yanan sabretsin.. Can yakanda yanacağı günü beklesin…”

Sahi sizin hiç canınız yandı mı?