Şişşşttttt Sessizlik! Karşınızda Quiet Family!

Kaliteli mizah yapmak zordur, hele kara mizah yapmak daha da zor. Ama şu bir gerçek ki, Koreliler bu işi iyi kotarıyor. The Quiet Family izlediğim en iyi kara mizah örneklerinden biri, yönetmen koltuğunda Kim Jee-Woon var, en bilinen filmleri ise A Tale of Two Sisters ile Bittersweet Life, ilerleyen günlerde bu filmlerden bahsetmek niyetinde olduğum için, şimdi pek üzerlerinde durmak istemiyorum. Ama çoğu filmini görmüş bir sinemasever olarak Kim Jee-Woon hakkında yapabileceğim yegane yorum; gerçekten yetenekli bir yönetmen olduğu.

Filmlerindeki renk seçimi ve kullandığı kamera açıları oldukça başarılı, ki bu da ününün Kore sınırlarını çoktan geçmiş olmasını haklı çıkartıyor. The Quiet Family yönetmenin ilk uzun metraj filmi, Kore’nin en baba iki oyuncusunu birden bünyesinde barındırmasıyla da göz dolduruyor; son olarak Thirst’te papaz rolünde izlediğimiz Kang-ho Song ile Old Boy’la ciddi bir hayran kitlesi yakalamış Min-sik Choi. Özellikle Kang-ho Song’un yeniyetmeliğini görmek isteyenler bu filmi asla kaçırmamalılar!

The_Quiet_Family-003

Evet, konuya dönersek; hikaye 6 kişiden oluşan Kang ailesini merkez alıyor. Anne, baba, erkek çocuk, iki kız kardeş ve amca, büyük şehirden, insanların daha ziyade tırmanmak için geldikleri dağlık bir bölgeye taşınıyorlar, yeni evlerini aynı zamanda motel olarak işletip, hayatlarını kazanmak derdindeler. Aslında bu taşınma ve motel işi daha ziyade babanın fikri, çünki ailenin diğer fertleri bu durumdan pek de memnun değiller, fakat bir süre sonra, yani moteli açıp da sinek avlamaya başladıkları vakit, baba da büyük bir hata yapmış olduğunun yavaş yavaş farkına varıyor. Tam umutlarının tükendiği bir anda motele, orta yaşlarında, garip görünümlü ve kısa boylu bir adam çıkageliyor ve Kang ailesi de böylelikle, ilk resmi müşterisine kavuşmuş oluyor. Ama sevinçleri pek de daimi değil, ertesi sabah, çıkış yapması gerektiği halde ortalarda görünmeyince, işkillenip, kontrol etmeye gittikleri zaman adamın cesediyle karşılaşıyorlar. İntihar mı yoksa cinayet mi? Pek emin olamadıklarından -ortada bir intihar notu yok ve adamın cüzdanı kayıp- motelin itibarını korumak adına, olayı örtbas edip cesedi de gömüyorlar. Ne yazık ki bu son olmuyor ve otel müşterileri, o ya da bu şekilde teker teker ölmeye devam ediyor. İş tamamen çığrından çıkıyor yani! Sonunda da aile, Quiet Family’e dönüşüyor yani Sessiz Aile!

Filmin ismine gönderme de son sahnede yer alıyor zaten; onca badire atlatmış aile fertleri, masanın etrafına toplanmış yemeklerini yerken, birden kapının çalmasıyla telaşa kapılıyorlar. Sessizce gelen kişinin gitmesini beklerken, köpekleri havlamaya başlıyor ve hepsi birden ona dönüp bağırıyor: hışşşşşşşşşşşş! Benim anlatacaklarım bu kadar, merak edenler filmi izleyebilirler J

Dip Not: Daha sonra ünlü Japon yönetmen Takashi Miike, filmi yeniden çekmiştir, tabi bazı değişikliklerle beraber;  Happiness of The Katakuris meraklısına duyurulur!