Sırçalan’ın sırrı ne?

“Zihninizde saklı olan sırları yok edin, çünkü onları çalabiliyorum!” diyerek etkileyici bir girizgah yapıyor Sırçalan kapağıyla…

Ve şöyle devam ediyor: Başka zihinlerde uyanabilmek bir hediye mi yoksa bir lanet mi?

Sylvia, pembe saçlarıyla okulun aykırı öğrencilerinden biridir. Geçirdiği ani uyku nöbetleri, onun bir narkolepsi hastası olduğunu göstermektedir. Ancak işin aslı hiç de sanıldığı gibi değildir, çünkü genç kız nöbet geçirdiği anlarda başka insanların zihnine geçiş yapabilmektedir… Bu özelliğini başkalarına ait eşyalara dokunduğu zaman yapabildiğini keşfetmesi de bir okul balosunda gerçekleşir. Ancak ona bahşedilen bu yeteneği yavaş yavaş Sylvia için korkunç bir lanete dönüşür. Çünkü görmek istemediği olaylar, ilişkiler ve duymak istemediği şeyler; araları giderek sıklaşan nöbetler nedeniyle zihnine doluşmaya başlar. Bu sırada okulda da iki genç erkeğin arasında gidip gelen kalbi bir seçim yapmakta zorlanmaktadır.

Çareyi kafein haplarıyla uyanık kalmaya çalışarak geçiren genç kızın bu özelliği onu bir gün cani bir katilin zihnine sürüklediğinde ise Sylvia için hayat tam bir kâbusa dönüşür. Artık kurtarması gereken insanlar, önlemesi gereken cinayetler vardır. Bir de koruması gereken kız kardeşi…

Gizli kapaklı olaylar, yalanlar ve büyük bir tehlike arasında sıkışıp kalan Sylvia, tüm bu karmaşayla mücadele ederken hiç beklemediği bir gerçekle yüzleşir. Bu gerçeğin ucunda büyük bir sır vardır, Sylvia’nın hayatını değiştirecek ve onu yıkacak kadar büyük bir sır…

Bu gün piyasaya çıkacak olan kitabı geçen hafta Martı Yayınları dağıtımdan önce bizimle paylaştı ve sanırım bu yazı, kitabın Türkiye’de çıkan ilk yorumu olacak. Buradan kendilerine bir teşekkür edelim isteriz bize bu imkanı verdikleri için.

Sırçalan Jill Hathaway’in ilk romanı. Daha çok genç kızlara hitap ettiğini çok rahatlıkla söyleyebileceğim paranormal bir gerilim kitap. Kolay okunan kitabın bölümleri de oldukça kısa. Bu sayede sıkılmadan bir çırpıda bitirebileceğiniz tatil ya da seyahat romanı arıyorsanız Sırçalan iyi bir seçim olabilir. Senaryo haklarını bir Hollywood stüdyosu satın alırsa Scream, Buffy, Twilight tarzı eli yüzü düzgün bir film bile çıkarılabilir.  Ama dediğim gibi meraklısına bu kitap. Genç kızlar arasında geçen gençlik-gerilim tarzı kitapları seviyorsanız buradan buyurun ama bana hafif geldi itiraf edeyim. Kitap hakkında fena yorumlar yapılmamış dış basında. Birkaç tanesini paylaşayım:

“Jill Hathaway oldukça sürükleyici bir paranormal kurguyu ‘empati’ kavramıyla birleştirerek yeni bir üslup yaratmış. Duygusal derinliği olan, gizemli ve akıllardan çıkmayacak bu gerilim romanını beğenmemek ne mümkün!”
Publishers Weekly

“Doğaüstü güçlerin yanında bir o kadar da gerçekçi bir kurguyla anlatılan bu roman, merak uyandıran karakterleriyle uzun süre sizi etkisi altında tutacak.”
Booklist

“Yürek burkan, unutamayacağınız bir roman okumaya hazır olun!”
The New York Times

“Hafızalara kazınacak muhteşem bir roman!”
Library Journal

Yazar kimdir diye merak edenler Jill Hathaway’in bloguna göz atabilirler.

http://jillscribbles.blogspot.com/