Sinema tarihinin en arıza 10 karakteri – II. Bölüm

Birinci bölümünü geçen hafta yayınladığımız yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz;

 

5. Patrick Bateman / American Psycho (2000)

Bret Easton Ellis en sevdiğim Amerikan yazarlardan bir tanesi ve hatta birincisidir. Yazara olan hayranlığım da American Psycho’nun bu Mary Harron uyarlamasını izledikten sonra başlamıştır. 80’li yılların Reagan döneminde, serbest piyasa girimşiciliğiyle birlikte kapitalizmin çılgınlık derecesinde zirve yaptığı bir zaman dilimini kendine konu eden hikayede, Patrick Bateman da işte bu çılgınlığın meyvelerindendir. Hala kitabının çok daha sıkı ve sert olduğunu düşündüğüm bu uyarlamada Christian Bale kusursuz performanslarından birine imza atar. Patrick Bateman karakterinin ruh hastası kimliğini süper başarılı bir şekilde yansıttığı bu rol onu ‘stardom’a yükselten rol de olmuştur. öBateman’ın Huey Lewis & The News’ten ‘Hip To Be Square’ eşliğinde, Jared Leto’nun canlandırdığı Paul Allen’ı baltayla doğradığı sahne filmin en akılda kalan ve vurucu sahnesidir.

 

4. Misery / Annie Wilkes (1990)

Sinema tarihinin en başarılı Stephen King uyarlamarından, Rob Reiner’ın Misery‘si ve bana göre de gelmiş geçmiş en arıza kadın karakter Annie Wilkes. Kathy Bates‘a bir de Oscar heykeli kazandıran filmde, bildiğiniz üzere, Annie Wilkes hayranı olduğu yazar Paul Sheldon’ın (James Caan) hayatını tamamen kabusa çevirir. Trafik kazası geçirdiğinden, yerinden  kımıldayamayan, hareket edemeyen Paul Sheldon, Wilkes’in sadist oyunlarının bir oyuncağı haline gelir. Yüzündeki sakin, huzurlu ifadenin altında gizli piskopat Annie Wilkes’i siz de eğer çocukluğunuzda izlediyseniz, üzerinizde ciddi şekilde izler bıraktığına eminim.

 

3. Jack Torrance / The Shining (1980)

Fazla söze ne hacet… Kubrick/King/Nicholson ve The Shining (1980). King’in en sevmediğim uyarlamalarımdan dediği bu Kubrick başyapıtı üzerinde 50 yıl geçse bile yine tazeliğini ve mükemmeliğini korumaya devam edecek bir klasik. Her karesinden gerilim akan ve sizi yerinize çivileyerek, hipnotize eden The Shining, John Carpenter‘ın Halloween’i (1978) ve Roman Polanski’nin Rosermary’s Baby (1968) filmi ile birlikte benim için de sinema tarihinin en korkunç 3 filminden bir tanesidir. Jack Nicholson’ın canlandırdığı Jack Torrance karakteri ise “Here comes Johnny!” quote’uyla bile sinema literatürüne geçmiş piskopat bir karakterdir. Üzerine sayısız makale yazılmış bu filmle ilgili çok fazla bir şey söylemeden, sizlere yeni piyasaya sürülen ‘Director’s Cut’ Blu-ray’ini edinmenizi tavsiye ediyorum.

 

2. Hannibal Lecter/ The Silence Of The Lambs (1990)

AFI (American Film Institute) tarafından, Darth Vader‘ın da önünde sinema tarihinin en “kötü” (villain) karakteri seçilen Dr. Hannibal Lecter, Anthony Hopkins’in eşsiz oyunculuğu sayesinde bir seriye dönüştürülmüştür. Bir daha hiçbir şekilde The Silence Of The Lambs‘teki (1990) kadar korkunç olamayacağını düşündüğüm Hannibal “dahi” piskopatların en üst örneğidir. 2013 sezonu için bir TV dizisi şeklinde tasarlanan Hannibal’ı bu kez Jagten (2012) ile Cannes‘da bu sene En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Mads Mikkelsen‘i izlemek çok değişik bir deneyim olacak.

 

1. Norman Bates / Psycho (1960)

1 numara başka bir isim olamazdı ama değil mi? Tabii ki de Norman Bates ve Sapık (1960): Diken üstü müziğiyle, kusursuz gerilim estetiğiyle,  baş karakterini filmin orta yerinde öldüren ünik  senaryosuyla, efsanevi duş sahnesiyle ve Anthony Perkins’in bir daha kariyeri boyunca ulaşamayacağı mükemmel performansıyla Hitchcock‘un başyapıtı ve üzerinden tam tamına 52 yıl geçmiş olmasına rağmen izlerken hala insanın kanını dondurabilen bir karakter Norman Bates.

I. Bölüm: http://www.birinciblog.com/sinema-tarihinin-en-ariza-10-karakteri-i-bolum/

Comments
 1. Seyhan Ahen

  Annie Wilkes ve Jack Torrance benim de ilk aklıma gelen isimler olmuştur hep.Güzel liste, eline sağlık.

 2. Selin Kardas

  Sinema tarihinin arıza karakterleri bölümleri çok iyi olmuş.
  Bir 3. bölüm daha gerekir ama…

  Joker, Tony Montana, Old Boy’u da unutmamak lazım. Zira çok iyi arıza karakterler var… Bir 3.’yü daha bekliyoruz :) Sevgiler.

  • Ersay Uçak

   Tenk yu :) Sipariş alınmıştır. Konsept daha çok korku filmi ama. Joker kesin olmalı evet.