Sinema tarihinin en arıza 10 karakteri – I. Bölüm

Yaklaşık üç hafta önce BB liderimiz Emrah Başkan ile Skyfall’a gittiğimiz gün, filmin 10 dakika arasında Javier Bardem’in Silva üzerine konuşurken sinema tarihinin en arıza karakterleri başlığı altında bir liste yapma düşüncesi aklımıza geldi. Sonrasında bu fikri diğer BirinciBlog yazarlarıyla paylaşarak karakter oylamasını da hep birlikte yaptık ve aşağıdaki liste bu şekilde oluştu.

Bununla birlikte, bütün sinema tarihini 10 kişilik bir listeye sığdırmak imkansız tabii ki. Haliyle, eksik gördüğünüz, eklemek istediğiniz isimler olacaktır. Sizler de yorumlarınız ile favorilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Evet, işte karşınızda sinema tarihinin, ölümüne hayranı olduğumuz, en ruh hastası karakterleri…

 

10. Norman Stansfield / Léon (1994)

Gary Oldman kariyeri boyunca bir çok uç karaktere hayat vermiştir; bkz. True Romance (1993), Fifth Element (1997), State of Grace (1990). Ancak bu karakterler arasında kesinlikle en acımasızı, canisi ve piskopatı Léon’un uyuşturucu bağımlısı kirli polisi Norman Stansfield’dır. Piskopat karakter stereotipinin; klasik müzik dinleme, bkz. Alex DeLarge/Clockwork Orange (1971), uyuşturucu bağımlılığı gibi,  bir çok özelliğini taşıyan Stansfield, Oldman’ın da kariyerindeki mihenk taşı performanslardandır. Filmin açılışında Mathilda’nın (Natalie Portman) tüm ailesini kan dondurucu bir soğukkanlılıkla katleden Stansfield, bünyesinde diğer efsanevi piskopat karakterlerden de referanslar barındırır. Bunlardan bazıları: Yukarıdaki belirttiğim gibi Beethoven bağımlılğı ve Alex DeLarge/Clockwork Orange (1971), tüm zamanların en stereotip kötü polis tiplemesi Harvey Keitel’in unutulmaz Bad Lieutenant’ı (1992), ve tabii direk isim göndermesi olarak Psycho‘nun (1960) Norman Bates‘i.

 

9. Anton Chigurh / No Country For Old Men (2007)

Bu yazıyı hazırlama fikri yukarıda da belirttiğim gibi Javier Bardem‘in son Bond filmi Skyfall‘un villain’ı Silva sayesinde ortaya çıktı. Silva karakterini konuşurken Javier Bardem’in Anton Chigurh performansı aklımıza geldi ve bu listeyi yapmaya karar verdik. Belki de böyle bir listede ilk 3’te olmayı hakeden güçte bir karakter Anton Chigurh. Coen’lerin, The Terminator (1984) referansıyla, “durduralamayan kötülük” arketipiyle oluşturduğu Anton Chigurh gerçekten de sinema tarihinin en ruh hastası tiplemelerinden bir tanesidir. Filmin açılışında Tommy Lee Jones’un, Nicolas Roeg‘in David Bowie‘li filmi The Man Who Fell To Earth‘ünün (1976) açılışını akıllara getiren, monologuyla seyirciye tanıtılan kelle avcısı Chigurh; dünyadaki hiçbir geçerli olguya, düşünceye inancı olmayan bir karakterdir. Aldığı bütün kararları yazı-tura atarak belirleyen ve kurbanlarını, mezbahalarda hayvanları öldürmede kullanılan basınç mekanizmalı bir silahla katleden Anton Chigurh, özel saç kesimiyle de akıllarımızda ve kalbimizde yer etmiştir.

 

8. Zebercet / Anayurt Oteli (1987)

Listemizde yer alan tek Türk filmi; Anayurt Oteli (1987) ve bu listede olmayı sonuna kadar hak eden Macit Koper’in canlandırdığı olağanüstü karakter Zebercet. Genelinde akademisyenler ve eleştirmeler tarafından Türk sinema tarihinin en iyi filmi kabul edilen ya da bu listede her zaman, hep ilk 3’te yer alan Ömer Kavur’un Anayurt Oteli’nin baş karakteri Zebercet, bugün izlediğinizde bile hala kanınızı donduran ve sinirlerinizi alt üst eden bir karakter. Özetle: Her yerinden saf kötülük fışkıran otel işletmecesi Zebercet film boyunca ısrarla, bir daha hiç gelmeyeceğini kendisinin de bildiği bir kadının (Şahika Tekand) otele dönüşünü bekler. Kadın gelmedikçe sinir sistemi her geçen gün daha da bozulan adam yakınındaki her varlığa şiddet (otelin kedisi ve çalışanını canlandıran Serra Yılmaz’ı öldürdüğü sahneler korku filmi literatürüne geçecek güçtedir) uygular. Macit Koper, suratındaki meymenetsiz ve etrafındaki her şeye tiksinçle bakan yüz ifadesiyle, gerçekten de David Lynch filmlerindeki meczup karakterlere taş çıkartacak kadar başarılı bir portre çizer.

 

7. Frank Booth /Blue Velvet (1986)

Sorunlu, anormal karakterlerin yer aldığı bir film listesi hazırlıyorsanız, bu listeye dahil etmeniz gereken başlıca yönetmen David Lynch olmalı diye düşünüyorum. Dennis Hopper‘ın, bir Lynch başyapıtı olan Blue Velvet‘te (1986) can verdiği Frank Booth; baştan aşağı “psychopath” teması üzerine inşa edilmiş bir David Lynch karakteridir. Filmin tam ortasında aniden ortaya çıkan ve “Fuck” kelimesini kullanış biçimleriyle (Baby wants to fuck! I fuck anything that moves! vb…) sinema tarihine geçen Frank Booth karakteri, film boyunca her hareketi ve cümlesiyle seyircilerin tüylerini diken diken ve sinirlerini de darmadağın eder. Filmdeki diyaloglarının sample’ları Mike Patton‘ın efsanevi grubu Mr. Bungle‘ın ilk albümündeki şarkıların neredeyse bütününde kullanılan Frank Booth karakteri, kanımca Dennis Hopper’ın da kariyerinin en iyi performansıdır.

 

6. Alex Forrest/Fatal Attraction (1987)

İşte çocukluğumun en büyük kabuslarından bir tanesi, Fatal Attraction (1987) ve Glenn Close’un 1988 yılı Oscar ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu dalında aday olduğu (ödülü Moonstruck’taki (1987) performansıyla Cher alıyor), eşsiz manyak karakter Alex Forrest. Birlikte olduktan sonra aşık olduğu Michael Douglas’ın canlandırdığı, evli-çocuklu Dan Gallagher’ın hayatını kabusa çeviren (Freddy’nin kabusları solda sıfır kalır) Alex Forrest, kanımca sinema tarihinin en ruh hastası 3 kadın karakterinden bir tanesidir. Ki benim için hala en korkutucu olanı… Küvetten çıktığı final sahnesini izlemekte hala zorlandığım Fatal Attraction, Türkiye’de gösterime girdiğinde de ciddi ses getirmiş ve başrollerinde Tarık Tarcan ve Perihan Savaş‘ın oynadığı Sapık Kadın (1988) adlı akıllara zarar bir uyarlaması bile çekilmiştir.

Comments
 1. Emrah Gürkan

  Listenin geri kalanını da merakla bekliyorum.

  • Ersay Uçak

   Coming soon :)

 2. elif sarıoğlu

  listede Zebercet bile varken merak etmemek elde değil, eline sağlık :)

  • Ersay Uçak

   Tenk yu Elif :)

 3. iskender

  dr. Hannibal Lecter’ı unutmussunuz… Kıyıdan köşeden biyerden girseydi keşke listeye.