Şimdi Hollanda’da Lale devri!

children-002

Mart sonu itibari ile Hollanda’da rengarenk laleler etrafınızı sarıyor. Şehrin dışındaki lale tarlaları inanılmaz renklerle bir halı gibi önünüze seriliyor. Tam bir bahar coşkusu yaşanıyor. Renkler ve kokular baş döndürüyor. Artık Hollanda’daki lalelerin hikayesini bilmeyen yok, ama kısaca hatırlatmak gerekirse; yaklaşık 11. yüzyıldan beri Türkler tarafından yetiştirilen laleler, 16. yüzyılda batılı seyyahların Osmanlı İmparatorluğuna yaptıkları ziyaretlerle Avrupa’ya taşınmaya başlamış. Kanuni Sultan Süleyman’ın büyükelçisi De Busbecq, Hollandalı botanikçi Carolus Clusius’a ilk lale soğanlarını hediye etmiş. O da çeşitli türler geliştirerek Hollanda’yı bir lale cennetine dönüştürmüş. Öyle ki o dönemlerde çok kıymetli olan lalenin bir soğanı ile bir ev satın alınabildiğini söylenir. Bugün lale, Hollanda’nın yel değirmenleri ve tahta ayakkabılardan sonra üçüncü simgesi.

close-up-001

Lale şenliği her yıl Amsterdam’a 40 km uzaklıktaki Keukenhof’ta yapılıyor. Burası dünyanın en güzel bahar bahçelerinden biri. Kapılarını 24 Mart – 20 Mayıs tarihleri arasında açıyor. 1949’da kurulmuş. Her bahar 7 milyondan fazla lale açıyor bu bahçede.  Bu arada sadece laleler değil oldukça geniş bir orkide koleksiyonu ve diğer çiçek çeşitleri de yer alıyor tabii. Keukenhof aynı zamanda dünyanın en fazla fotoğraf çekilen parklarından biri. Fotoğraf meraklılarına hatırlatmak gerekirse, parkın açılış saatleri ve kapanışa yakın saatler çekim için biçilmiş kaftan çünkü hem ışık daha iyi, hem de park daha tenha oluyor. Park uçsuz bucaksız gibi görünmesine karşın özellikle hafta sonları turist akını yaşanıyor. Gitmek için hafta içi günleri tercih etmekte fayda var.  Parkta her gün bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Açık hava klasik müzik konserlerinden tutun, çiçeklerle yapılan ilginç şovlara kadar saymakla bitmez. Parkın yanındaki nehirden hareket eden motorlarla kanallar arasında lale tarlalarını dolaşmak ya da parkta bisiklet kiralayıp güzel bir gezinti yapmak da  mümkün.

events-003

Lale şöleni zaten turistik olan Amsterdam’ın ününe ün katıyor. Bu dönemde turist sayısı ikiye üçe katlanıyor. Tabii doğal olarak otel fiyatları da biraz yükseliyor. Özellikle doğa tutkunları, fotograf meraklıları,  dünyanın dört bir yanından Amsterdam’a akın ediyor. Lale şenlikleri için gelenler, kentin merkezinde bol vakit geçirip, güzel havanın tadını çıkarıyor. Amsterdam mimarisi, kanalları,müzeleri, sanat galerileri ve tabii gece hayatı ile zaten çok ilgi çekici ama lale şenlikleriyle birlikte kent daha da renkleniyor.

park-009

Amsterdam’da görmeden dönmeyin :

Kanallar şehri Amsterdam’ da yaklaşık 165 kanal,  1281 köprü var.  Kanalları,  kanal evlerini,  tarihi ve mimari yapılar bir çırpıda görebilmek için bir kanal turuna çıkmak şart.

gezisitesiAmsterdam-500x250

Kent dünyanın en prestijli müzelerine de ev sahipliği yapıyor. Rijks museum geniş koleksiyonuyla Hollanda’nın en gözde ve en büyük müzesi.  Hollandalı ünlü ressam Rembrandt’ın  1639-1660 yılları arasında yaşadığı evi de müzeye dönüştürülmüş. Ünlü ressamın evinin odalarında ve atölyesinde çizimleri, heykelleri ve tablolarından oluşan yaklaşık 250 eser sergileniyor.

Kentin sokaklarında dolaşırken Prinsengracht Kanalı kıyısındaki Westerkerk Kilisesi’ni ziyaret edin. Rembrandt’ın gömülü olduğu sanılan kilisenin 186 basamaklı çan kulesine tırmanın, harika bir manzarayla karşılaşacaksınız. Anne Frank’ın evi de kilisenin yanında yer alıyor. Frank ailesi ve diğerlerinin Nazi işgali sırasında iki yıl boyunca saklandıkları eski fabrikayı görmek için sıra beklemeye değer.

Amsterdam: Houses along the Amstel River

Bütün mağazalar ve alışveriş merkezleri Dam Meydanı civarında yer alıyor. Eğer marka arıyorsanız De Bijenk’e gitmelisiniz. Lüks ürünleri barındıran reyonlarıyla kentin en büyük alışveriş merkezi De Bijenk, mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Albert Cuyp,  De Pijp bolgesinde 1904 yılından bu yana kurulan büyük bir Pazar. Haftanın altı günü Pazar hariç  9:30 – 17:00 saatleri arasında açık. Sebze, meyve, tekstil ürünleri ve daha pek çok şeyi tezgahlarda bulabilirsiniz. Hollanda peynirleri ve çiçekler pazarın en  dikkat çeken ürünleri.

Bisikletinize binip Amsterdam’ın en popüler yeşil alanı Vondelpark’a gidin Hollanda’nın en ünlü parklarından biri olan Vondelpark’a her yıl 10 milyonun üzerinde ziyaretçi geliyor. Parkın içinde yer alan açıkhava tiyatrosundaki ücretsiz konserlerden birine gitmeyi ihmal etmeyin.

people-resting-in-a-park-vondelpark-amsterdam-north-holland-netherlands

Amsterdam’ın kuzeyinde bulunan Zaanse Schan köyü geleneksel yel değirmenlerini görebileceğiniz yegane yer. Zaan nehri kıyısına kurulmuş köyde  değişik amaçlarla kullanılan  çok sayıda  yel değirmenini gezebilirsiniz. Köydeki imalathanede peynir yapımını görün,  gözlerinizin önünde üretilen  tahta ayakkabılardan satın almayı unutmayın.

clogs-amsterdam

 

 

Comments
  1. I’ll just remember to make the right size next
    time!