Sihirbazlar Çetesi mutlaka izlenmeli

Bendeniz sihir/illüzyon gösterilerini pek bir severim. Hele bir de ciddi anlamda güzel kurgulanmış klasik numaralar dışında beni şaşırtan şovlar olursa tadından yenmez benim için. Sihirbaz modelimiz bir dönem Sermet Erkin’den ileri gitmezken sonrasında yetenek yarışmalarında gördüğümüz genç arkadaş ufkumuzu biraz olsun açsa da aslında kabul etmek gerekir ki bu konuda pek bir atraksiyon yok etrafımızda ne yazık ki. Şapkadan tavşan çıkartma, testereyle ikiye bölme, uzayan ve bitmeyen mendiller silsilesi de artık pek kesmiyor. 2006 senesinde İllüzyonist ve Prestij filmlerinin gösterime girmesiyle bu tutkum biraz da olsa tatmin olmuştu. Gerçeğini izleyemiyoruz bari film de olsa izleyip keyfine varalım dedirtircesine. Ve ne mutlu bana ki heyecanla beklediğim bir “illüzyon” filmi daha şu aralar gösterimde.

Orijinal adıyla “Now you see me” bugüne kadar izlediğim en iyi sihir/illüzyon temalı film dersem yerinde bir yorum olur. Ne kadar yakından izlersen kandırılman o kadar kolay olur mottosundan yola çıkan film ilk bakışta sadece görsellik anlamında fragmanında beni yakaladıysa da, izledikten sonra kurgusuna da hayran kaldım. Sihirbazlık gösterilerinde temel kural izleyiciyi bir şeye yönlendirerek bakmadığı yönde el çabukluğuyla ve teknikle gösteriyi tamamlamaktır. Bu film de aynen bunu yapıyor ve vaad ettiğinden çok daha fazlasını sunuyor.

nysm01

Sokaklarda, kulüplerde illüzyon gösterileri yapan dört kişinin gizemli birisi tarafından toplanması ve ardından yükselen kariyerleri ile başlayan film neredeyse her 15-20 dakikada bir farklı bir yön alıyor. Sürekli izleyicinin dikkatini başka tarafa çekip olayı karmaşıklaştıran ve bir süre sonra artık beyaz perdede ya da ekranda gördüğünüz  herkese şüpheyle bakmanızı sağlayan filmler vardır ya. İşte bu tam da öyle bir film. Mark Ruffalo, Morgan Freeman, Michael Caine ve Woddy Harrelson gibi çok sıkı oyuncuları bir araya getirmesi de ayrı bir bonus olarak filmin hanesine yazılabilir.

Şu aralar Hollywood’un genelde eski filmlerin yeniden yapımlarına asıldığı bir dönemde ,görsellik olarak son derece güzel sahneleri olan, kurgu anlamında izlerken sizi sürekli düşündüren ve farklı yönlendiren, dolu dolu ve orijinal bir senaryo ile yapılmış bir prodüksiyon izlemeyeli uzun zaman olmuştu. Zaten fragmanı da filmin gerçekten iyi bir yapım olduğunu bas bas bağırıyordu. Şu aralar bana sorarsanız vizyondaki en kaliteli seyirliklerden birisi olan Sihirbazlar Çetesi’ni mutlaka izleyin. Pişman olmazsınız. Şimdiden iyi seyirler.

Not: her ne kadar bazen yanıltıcı olsa da filmin şu anki IMDB notu hakedilmiş bir 7.5

Filmin fragmanı

YouTube Preview Image