“Şiddete hayır” demek için dans edelim

Kadına şiddet ne yazık ki başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyanın kanayan en büyük yaralarından bir tanesi! Eğitimli, eğitimsiz, ekonomik güce sahip ya da değil hiç farketmiyor, dünyada her yıl milyonlarca kadın şiddete maruz kalıyor!

Yapılan araştırmalar ülkemizdeki kadın cinayetlerinin son 7 yılda yüzde 1400 arttığını, kadınların yüzde 41,9’unun fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Dünyaya baktığımızda da durum ülkemizde olduğundan pek farklı değil ne yazık ki!

Dövülen, fiziksel ya da psikolojik olarak şiddete uğrayan,tecavüz edilen, seks köleliğine mahkum edilen, töre ya da sebep her ne olursa olsun ölüme mahkum edilen kadınlar… Size ne ifade ediyor bilmiyorum ama bir yanlışa dur demek için başımıza gelmesini beklememeliyiz! Bu bahsettiğim kadınlardan biri bir gün yan komşunuz, bir akrabanız, en yakın arkadaşınız, okuldaki öğrenciniz ya da SİZ olabilirsiniz!

1 Billion Rising / 1 Milyar Ayaklanıyor!
Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddetin her türlüsüne dikkat çekmeye çalışan V-Day hareketi, “One Billion Rising / Bir Milyar Ayaklanıyor” kampanyası dahilinde dünyanın tüm kadınlarını hareketin kuruluşunun 15. yıldönümü olan 14 Şubat 2013’de küresel ayaklanmaya çağırıyor.

“Dünyada her üç kadından biri, hayatında bir kere şiddet görüyor ya da tecavüze uğruyor. ”
“Bir milyar kadının haklarının ihlal edilmesi gaddarlıktır.”
“Bir milyar kadının dans etmesi devrimdir.”
Sloganlarıyla tüm dünyadaki kadınları hemcinslerine destek vermek için çağıran kampanyayı siz de http://www.onebillionrising.org/ web sitesinden takip edebilir, çevrenizi bu farkındalığa katılmak ve daha da geniş kitlelere yaymak için bilinçlendirebilirsiniz!

Peki Ne Olacak, Ne Yapacağız?
Aslında yürütülen farkındalık kampanyasının içeriği çok basit; 14 Şubat Sevgililer Günü’nde bu başkaldırışa destek vermek isteyen tüm kadınlar oldukları yerde dans ederek kampanyadaki yerini almış olacak. Destekçiler sadece kadınlarla da sınırlı değil elbette. Destekçi kuruluşlar, diğer organizasyonlar ve tabii ki kadına şiddete “hayır” diyen erkekler de protestoya destek verecek. “I rise because” (ayağa kalkıyorum çünkü) cümlesiyle başlayan katılımlar giderek artıyor.

Ayrıca http://www.onebillionrising.org/ kampanya web sitesinde yer alan “Break The Chain” (Zincirini Kır) şarkısı ve videosunu sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabiliyor, “ayağa kalkıyorum çünkü” başlığı altında, insanların neden destek verdiklerini anlatan yazılara ve videolara ulaşabiliyorsunuz.

Ünlüler de Protesto Ediyor!
Farkındalık kampanyasına destek veren ünlü isimler de var; Jane Fonda, Robert Redford, Jessica Alba gibi isimler bunların başında geliyor. Tüm dünyanın ilgi ve büyük özveriyle destek verdiği kampanya giderek büyüyor.

Kadına şiddetin malesef ki en çok yaşandığı ülkelerden biri olarak henüz vakit varken biz de önce birey olarak sonrasında da etrafımızı bilinçlendirerek bu kampanyanın en öndeki destekçilerinden biri olalım. Haydi gelin bu yıl Sevgililer Günü’nde nerede olursak olalım “KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEK İÇİN HEP BİRLİKTE AYAKLANALIM, HEP BİRLİKTE DANS EDELİM!”

Kampanyayı takip edebileceğiniz web adresleri:

http://www.onebillionrising.org/

Facebook sayfası

Bunları da izleyin:

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image