Sevdiğim replikler

apollo-13-patchSağlam bir film takipçisi iseniz hepinizin hayatında yer etmiş, her aklınıza geldiğinde bünyenizde değişik duygulara yol açan ve unutmamak için aklınıza kazıdığınız favori replikleriniz vardır. İster Universal, Paramount, Warner Bros gibi dev prodüksiyon şirketlerine çalışan, ister bağımsız çalışan ünlü senaristler filmlerin en görkemli, duygusal ya da acıklı sahnelerine öldürücü etkiye sahip böyle şık diyaloglar serpiştirmeyi pek severler. Sıkı film severler de bu diyalogları ezberlemeye ve sevdikleri insanlarla sohbetlerinde anmaya bayılırlar. En azından ben böyleyim.

Uzun yıllardır sinema, televizyon dvd, blu-ray v.b. sektörlerinde çalıştıktan sonra doğal olarak belki binlerce birbirinden güzel repliğe şahit oldum. Eminim sizler de eski deyimle gümüş perdenin üzerinde izlediğiniz birbirinden güzel yüzlerce, binlerce filmde kendinizi bulduğunuz pek çok repliği favoriniz olarak belirlemişsinizdir. 

dawnofdead

Bu Pazartesi yazısında kendime göre favorim olarak belirlediğim on güzel repliği nedenleriyle beraber şöyle bir sıralamak istedim ancak “listenin birincisi şu, sonuncusu bu” gibi bir kaygım yok sadece çok güzel ve anlamlı olduklarını düşünüyorum ve en iyi bilinenlerden biriyle başlıyorum:

“Houston, bir problemimiz var.” Apollo 13 (1995)

Neden iyi: Eve dönüş yolunda sorun yaşayan astronotların yaşadıkları korku dolu dramı anlatan ve koca bir filmin tamamını özetleyebilecek kadar spesifik bir cümle olduğu için.

“Daha büyük bir tekneye ihtiyacın olacak.” Jaws (1975)

Neden iyi: Kasaba halkının neyle dans ettiklerini hala anlamamalarını tek bir cümle ile  gösterip harika bir ironi kurduğu için.

“Cehennemde yeteri kadar yer kalmadığında, ölüler dünyada yürüyecek.” Dawn of the Dead (2004)

Neden iyi: Yaşanan kaosu, kabusu ve tam olarak da yaşananları çok iyi tarif ettiği için.

devils advocate

“Kibir, en sevdiğim günahtır.” The Devil’s Advocate (1997)

Neden iyi: Al Pacino’nun oyunculuk gösterisinin tavan yaptığı sahneleri iyice bir cilaladığı için.

“My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions, loyal servant to the true emperor, Marcus Aurelius, father to a murdered son, husband to a murdered wife and I will have my vengeance, in this life or the next.” Gladiator (2000)

Neden iyi: Bu repliği orijinal olarak bırakacağım izninizle çünkü o kadar iyidir ki çeviri bir parça alıp götürür etkisinden. Tüm film boyunca “hadi artık kim olduğunu herkes öğrensin” dediğiniz başkahramanımızın dileğinizi yerine getirdiği o muhteşem anı tüm haşmetiyle verebildiği için.

Apocalypse-Now

“Sabahları Napalm kokusuna bayılırım.” Apocalypse Now (1979)

Neden iyi: Süren o anlamsız ve kanlı savaşın insanları neye dönüştürdüğünü çok iyi tarif ettiği için.

“Annem her zaman hayatın bir kutu çikolata gibi olduğunu söylerdi. İçinde ne olduğunu asla bilemezsin.” Forrest Gump (1994)

Neden iyi: Aynı replikteki gibi çikolata gibi bir filmi bu replikten daha iyi ne anlatabilir ki?

vforvendetta

“Bu maskenin altında bir etten daha fazlası var, bir düşünce var ve düşünceler kurşun geçirmez, onları öldüremezsin.” V For Vendetta (2005)

Neden iyi: Bir meselesi olan filmin meselesini çok güzel tarif ettiği için.

“Tanrım bu bana nasıl bir cezadır ki bu adama böyle bir yetenek verdin, bana ise sadece bu yeteneği anlayabilecek kadar bilgi verdin.” Amadeus (1984)

Neden iyi: Sizce? Salieri’nin çektiği acıyı daha iyi ne anlatabilirdi ki?

“Kaplan tankı, iki tane… Panzer tankı iki tane… Piyade 50’den fazla…” Saving Private Ryan (1998)

Neden iyi: Filmin sonlarına doğru büyük Alman saldırısı öncesi kuleden işaret diliyle keskin nişancı askerin Yüzbaşı Miller’a işaret diliyle verdiği rapor… Son kelimeden sonra Yüzbaşının yüzü neyle kaşı karşıya olduklarını o kadar iyi anlatır ki…

İşte böyle… Sizin repliğiniz hangisi ise yorum bölümü aşağıda…

Comments
  1. Pınar Coteli

    UNFAITHFUL

    There is no such thing as a mistake. There are things you do, and things you don’t do.