Senaryo yazmayı öğrenmek…

Hepimiz izlediğimiz bir filmin etkisinde öyle ya da böyle kalırız. Ve sonrasında ben olsam şurasını şöyle yazardım, sonunu böyle bitirirdim diye de ahkam keseriz. Buyrun artık o ahkamı yoluyla yordamıyla öğrenip kesme imkanınız var. Şaka bir yana bu işi gerçekten öğrenmek istiyorsanız işte size güzel bir başlangıç fırsatı…

Yıllardır tanıdığım sinema yazarı, film eleştirmeni ve son zamanlarda da senarist kimliği ve verdiği senaryo eğitimleri ile öne çıkan sevgili dostum Burak Göral, Şubat 2014’de sanatla dopdolu geçen 20.yılını kutlayan Aksanat bünyesinde senaryo eğitimi seminerlerine başlıyor.

burak göral

Burak Göral kimdir ben biliyorum da sizlere kendisini biraz tanıtayım:

İstanbul doğumlu Burak Göral, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmasına rağmen hep sinemanın içinde olmayı seçen bir film eleştirmeni/gazeteci/yazar/senarist.

Üniversite dergisi Genç Boyut’da sinema yazıları yazan Göral, Sinema Dergisi, Milliyet – ek yayınlar, Esquire dergisi, Yeni Yüzyıl – Café Pazar gibi yayınlarda düzenli olarak film eleştirisi ve sinema yazıları kaleme aldı.

Aynı dönem içinde yönetmen Yavuz Özkan’ın “Bir Erkeğin Anatomisi” adlı filminde yönetmen asistanlığı da yapan Göral, kısa bir süre radyo yapımcılığı yaptıktan sonra bazı sinema filmlerinde senaryo danışmanlıklarında bulunmuş, bir süre sonra da internet sektörüne geçmiştir.

senaryo_yazı

Henüz youtube.com bile ortada yokken bir kısa metrajlı film ve video klip sitesi olan Neokanal.com’un içerik editörlüğüyle uğraşırken çeşitli yayınlarda sinema yazarlığını da sürdürmüştür. Bir dönem internette bazı sinema sitelerinin (superonline ve Veezy.com) editörlüğünü de yürüten Göral; kısa bir süre ATV’de yayınlanan “Pilli Bebek” adlı dizinin senaristlerinden biri olmuştur. Aynı yıl TRT radyosunda üç yıl boyunca süren ve haftalık olarak canlı seslendirilen “Aynı Çatı Altında” adlı bir aile dramasını da kaleme almıştır… Radyo stüdyosunda oyuncular tarafından canlı olarak oynanan ve bir nevi radyo tiyatrosu olan “Aynı Çatı Altında” toplam 150 bölüm sürmüştür.

Burak Göral, 2004’ten 2008 yılına kadar Posta gazetesinde düzenli olarak ve çeşitli dergi ve yayınlarda film eleştirmeniği yapmasının yanısıra, 2007 yılında Türkiye’nin tek DVD dergisi olan“DVD+”nın Genel Yayın Yönetmenliğini, “Home&Technology” dergisinde de editörlük yapmıştır.

Göral’ın yayımlanmış 3 sinema kitabı, çekilmiş 3 sinema filmi senaryosu (ikisi kendisine ait biri uyarlama) bulunmaktadır… Şu sıralar Arka Pencere adlı online sinema dergisinin kurucu ve yazarlarından biri olup çeşitli yayınlarda film eleştirmenliği yapmasının yanısıra Müjdat Gezen Kültür Merkezi Sinema Okulu’nda ve YAPIMLAB’da senaryo eğitmenliği ve proje bazında senaryo danışmanlığı yapmaktadır…

bg

Şimdi de Aksanat’taki uzun soluklu (4 hafta boyunca sürecek) seminerler de neler olacak içeriğe bir göz atalım.

Senaryo yazmak büyük ve maceralı bir yolculuktur. Yolu bir kez öğrenince sürekli çıkmak isteyeceğiniz bir yolculuk… İyi hikâyeler dünyaya hükmederler. Din kitapları, mitolojiler, efsaneler, büyük dünya klasikleri, Shakespeare… Hepsinin ortak noktası güçlerini hikâyelerinin ve dramatik yapılarının sağlamlığından alıyor olması. Sinemaya asıl gücünü veren, onu “hikâye anlatma sanatı”na dönüştüren ilk materyal olan senaryo nedir peki? Ve nasıl yazılır? Film eleştirmeni, senarist ve senaryo eğitmeni Burak Göral, temel senaryo eğitimine küçük bir başlangıç yapmanıza yardımcı oluyor…

7 Şubat Cuma 18.30-20.30
Senaryo nedir? Nasıl olmalıdır?
Üç perdeli dramatik yapı…

14 Şubat Cuma 18.30-20.30
Karakter inşa etmek, dramada karakter yaratmak…

21 Şubat Cuma 18.30-20.30
Etkili diyaloglar yazmak…
Karakterleri nasıl “konuşturmalıyız”?

28 Şubat Cuma 18.30-20.30
En çok yapılan senaryo yanlışları…
Senaryo yanlışlarını tespit etmek…

Durum bu, Burak sinemaya delicesine tutkuyla bağlı bir adam… O yüzden işini çok severek yapar. Eminim sizler de onun bu tutkusundan öğreneceğiniz bir şeyler bulacaksınız seminerlerinde… Onu ve işlerini daha yakından tanımak isterseniz de www.burakgoral.com’a bir göz atın derim.

Bilmeyenler için Aksanat’ta bu etkinlikler ücretsizdir ve ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinden Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.