Seksi topukluların efendisi

Onu herkes tanıyor. Kendisini olmasa bile, kırmızı tabanlarıyla nam salmış ayakkabılarını. O yüzden “seksi topukluların efendisi” sıfatını fazlasıyla hak ediyor. Fransız ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin ilk mağazasını birkaç ay önce Nişantaşı’nda; şimdi de ikincisini İstinyePark’ta açtı.

Kadınların bağımlısı olduğu; erkeklerin çok çekici bulduğu bu kırmızı taban fikrinin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek ister misiniz? Bir gün, yaşadığı Paris’teki African and Oceanic Art Museum’a giden henüz 11 yaşındayken Christian’ın dikkatini, müze girişindeki bir uyarı tabelası çeker. Tabela, (ahşap zemine vermemek için) müzeye topuklu ayakkabıyla girmenin yasak olduğunu anlatır: Resimdeki topuklu ayakkabı kırmızı bir çizgiyle “karalanmıştır”. Küçük Christian bu görüntüyü bir daha hiç unutmaz. Zaten okul defterlerine de sürekli ayakkabılar çizer/karalar. Bir “yasak” tabelasından ilham alan bir insandan başka ne beklenir ki, tabii ki ayakkabı tasarımcısı olacak! Christian Louboutin imzasını taşıyan tüm ayakkabılarının tabanları o yüzden kırmızı, kıpkırmızı! Sevenleri bunlara bir de isim takmışlar: “Follow me shoes”, yani “Beni takip et ayakkabıları”… Ona göre!

Ünlü tasarımcının hayat hikayesini anlatmak uzun sürer. Şu kadarını bilmeniz yeterli: Sadece Kristen Stewart, Jennifer Lopez, Victoria Beckham, Sarah Jessica Parker, Kylie Minogue, Catherine Deneuve veya Gwyneth Paltrow gibi ünlüler değil; dünyada binlerce kadın bu kırmızı tabanların hayranı, hastası, tutkunu, ne derseniz deyin… Zaten Christian Louboutin de her fırsatta tek amacının, kadınları seksi, güzel ve mümkün olduğu kadar uzun boylu göstermek olduğunu söylüyor.

Mösyö Louboutin’den öğrencek çok şeyimiz var. Birincisini hemen söylüyorum: Hızlı yürümeye son! Christian Louboutin yüksek topuklularla hızlı yürüyemeyeceğimizi biliyor. Yani 12 cm ve üzeri topukluları kasten yapıyor! “Hızlı yürüyen bir kadını kimse fark etmez. Yüksek topuklularla mecburen ağır adımlar atarsınız, bu iyi bir şey… Bırakın etrafınızdakiler sizi görsün” diyor. Mesajı aldık!

Son olarak, Christian Louboutin’in ayakkabı konusunda usta oluşuna aldanmayın. Bir konuda sıkça yanıldığını söylüyor. Şöyle ki, bir kadının önce yüzüne sonra kıyafetine bakıp ayakkabısını tahmin etmeyi deniyormuş. “Genelde tahminlerim yanlış çıkıyor” diye itiraf ediyor. Ziyanı yok, ne de olsa o kadınların ne istediğini çoktan ve gayet iyi tahmin etmiş.