Seferi Pazar

01

Şöyle güzel bir salata yapayım, hem sağlıklı hem lezzetli besleneyim” umuduyla markete gidiyorsunuz. Kışın ortasındasınız ama maşallah domates, salatalık, her şey mevcut. Salatalığa elinizi atıyorsunuz; plastik gibi… Domatesi kokluyorsunuz, etraftaki egzos kokusu haricinde bir koku gelmiyor burnunuza. Maydanozun yaprakları kocaman, sert. Salatadan vazgeçip meyvelere yöneliyorsunuz; eskiden bir kaseye konan dekoratif amaçlı plastik meyveler gibi hepsi. Reçel almak istiyorsunuz; glikoz şurubu olmayan yok gibi. Sabun, zeytin, yumurta, hepsi bir acayip, hepsinde bir yapaylık hissi…

Tarım politikaları, ithal tohumlar, katkı maddeleri, GDO derken, bir tarım ülkesi olmamıza rağmen eskinin mis kokulu ve tazecik sebze-meyvelerini özlediğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Alternatif olarak kurulan ve sayısı gün geçtikçe artan organik pazarlar, bu anlamda oldukçu sevindirici bir gelişme. Fakat standart iş düzeninde çalışan ve aldıklarını evine taşımak için arabası olmayan biri için, organik pazar ziyareti çok da pratik olmayabiliyor. O ürünleri size ulaştırmak için bu zincire dahil olan aracılar ve talebin yoğun olması nedeniyle artan fiyatlar da cabası…

Tüm bu sıkıntılara alternatif olabilecek çok güzel bir oluşum keşfettim geçenlerde: Seferi Pazar. Cittaslow(sakin şehir) akımının Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Seferihisar Belediyesi tarafından desteklenen çok güzel bir proje bu. Seferihisarlı kadınların kurduğu S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde gerçekleşen projede, bölgede yetişen ürünleri, Seferihisar halkının evinde özenle hazırladığı yiyecekleri ve el emeği ürünlerini aracısız olarak, doğrudan üreticisinden satın alabiliyorsunuz.

02

İzmirli olanlar bilir, Seferihisar’ın organik pazarı zaten meşhurdur. Bir biletle atlar gider, Ege Bölgesi’ne özgü lezzetleri, “tarladan sofraya”, uygun fiyata ve doğrudan üreticisinden alabilirsiniz. Seferi Pazar projesi ile, İzmir dışında yaşayanlar da artık bu şansa sahip. www.seferipazar.com adresine girerek, Seferihisar’ın taze ürünlerini, Türkiye’nin herhangi bir yerindeki evinizin kapısına getirtmeniz artık mümkün.

03

Sakin Şehir(Cittaslow) ne demek derseniz; onu da kısaca açıklayalım. İtalyanca Citta(Şehir) ve İngilizce Slow(Yavaş) kelimelerinden meydana gelen Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin yerel dokusunu ve sakinlerinin yaşam tarzını standartlaştırmasına tepki olarak, Slow Food hareketinden ortaya çıkan ve kar amacı gütmeyen bir hareket, bir kentler birliği. Küreselleşmenin yarattığı tektip yerlerden biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı Citta Slow’un 19 ülkede 129 üyesi var.

Tabii her isteyen şehir bu ağa katılamıyor. Hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirlilikleri sürekli kontrol ederek sağlığı tehdit etmeyecek boyutta tutmak, çöp toplama saatlerinden ilaçlamaya kadar birçok konuda önlem almak, yerel üreticileri desteklemek, çevreye ve insana zararlı olmayan alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmek gibi pek çok şartı sağlıyor olmak gerekiyor. Kısacası yaşanılır bir çevrede insanca ve sosyal bir yaşam sağlayabilen yerlerin katılabildiği bu birliğe ne mutlu ki Seferihisar da dahil.

04

Seferi Pazar internet projesi ise, buradaki üreticiyi desteklemek ve Seferihisar’a özgü ürünleri başka yerlerden insanlarla da buluşturmak amacıyla, yaklaşık bir yıl önce hayata geçmiş. Seferipazar.com da bu oluşumun online alışveriş sitesi. Tabii herhangi bir alışveriş sitesinden farklı olarak, “Markalar” kısmına geldiğinizde Esra Hanım, Gülay Hanım, Kooperatif üyemiz Gülperi Hanım, Mesut Bey, Orhanlı Köyü gibi, diğer yerlerde görmeye pek de alışık olmadığımız isimler karşımıza çıkıyor. Çünkü bu insanlar bizzat, sitede satılan meyveleri yetiştiren, tatlı yapan, bal üreten, ot toplayan ya da ahşaptan bir şeyler yapan insanlar… Seferis, Can Yücel Tohum Merkezi, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifli Kadınlar da yine üreticiler arasında yer alan isimlerden…

SeferiPazar’da zeytinyağından reçele, Şevket-i Bostan otundan(İzmirliler bilir ve pek sever), yöresel “Armola” peynirinden sabuna, salçadan tarhanaya, yöreye özgü “Satsuma” mandalinasından maydanoza, ahşap el ürünlerinden kurabiyeye kadar pek çok ürün var. Toplam ürün sayısı 160 civarında ama mevsimine göre bu rakamlar değişiyor. Çünkü mevsimi dışında, doğal olmayan hiç bir ürün satılmıyor SeferiPazar’da.

05

İstanbul’da yaşayan bir İzmirli olarak benim bu güzel girişim ile tanışmam, internette gördüğüm bir haber ile oldu. Bu haberi sevinçle arkadaşlarımla paylaşırken, bir de baktım ki tüm ofis organize olmuş, sebze-meyve seçmeye başlamışız bile! Gelen strafor kutuyu açtığımızda ofise yayılan mandalina kokusu ve bayıla bayıla yediğimiz kurabiyeler, doğru bir seçim yaptığımızın kanıtıydı. Kendi adıma, sipariş ettiğim tüm ürünlerden memnun kaldığımı söyleyebilirim. Özellikle kavanozu açar açmaz dibini gördüğümüz ev yapımı acı sostan… Sitenin en çok rağbet gören ürünleri, Ege otları ve Seferihisar mandalinası imiş bu arada.

06

Yerel üreticiyi desteklemek, ilçedeki kadınlara istihdam yaratmak ve ekonomik özgürlüklerini sağlamak amacıyla başlatılan www.seferipazar.com projesinin, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından gerçekleştirilen “11. eTürkiye(eTR) Ödülleri“nde Seferihisar Belediyesi’ne, küçük ölçekli belediyeler kategorisinde Türkiye birinciliği getirdiğini de belirtelim.

Çok sayıda yeni proje de yolda imiş. Bunlardan biri de “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi”. Seferihisar’a özel yemeklerin ya da zeytinyağlı sabunun nasıl yapıldığı, labada veya arapsaçı gibi otların iyisinin nasıl anlaşıldığı gibi soruların çokça gelmesi üzerine bu yeni proje fikri ortaya çıkmış. Kurulacak mutfakta, Seferihisarlı kadınlar, kurs vermek için gerekli eğitimleri İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü’nden alarak, bilgi ve deneyimlerini gelen ziyaretçilere aktaracaklar.

Darısı diğer belediyelerin de başına!

www.seferipazar.com