Dev grup Saxon’dan son bomba!

1976 grubun kuruluş tarihi, düşününebiliyor musunuz? Kimilerine göre 37 yılık bu grup artık hurda metal sınıfına girse de müzik yaşamlarına hiç ara vermeden, yaptıkları albümleri her zaman bir öncekinden daha güçlü, daha agresif , daha metal olarak ince ince işleyerek 20 stüdyo albümü, 9 konser albümü ile süslemişler. New Wave of British Heavy Metal’in en önemli grubu Saxon 37 yıllık kariyerlerini bu yıl çıkardıkları “Sacrifice” isimli albümle taçlandrıdılar. “Innocence is no Excuse” (1985) isimli albüm ile tanıdık bu grubu metal severler olarak o yıllarda. Gecikmeli de olsa kaset olarak piyasaya sürülmüştü ülkemizde. Albümleri arasında kıyaslama yapamasam da ilk edindiğim albümü olarak çok önemlidir benim için; yasal ve badrolü üzerinde.

Yaşları 60’ı geçmiş iki kafadar Biff Byford (vokal) ve Paul Quinn (gitar) grubun kuruluş tarihinden günümüze kadar hiç değişmemişler (1976). Saxon‘da Nigel Glockler (davul) ve Nibs Carter (bas) ise 80’lerden beri topluluktalar. Yine kurucuları arasında sayılan Graham Oliver (gitar) 1996 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdürmüş ve o tarihte yerini Doug Scarratt’a bırakmış. Bugünlerde piyasaya sürülen Sacrifice isimli bu nefis albümün prodüktörlüğünü ise İngiliz yapımcı, songwriter ve bir zamanlar thrash metal grubu Sabbat’ın gitaristi Andy Sneap yapmış. Ne gruplar var ki birlikte çalıştığı; sayısız ve çok önemli: Exodus, Machine Head, Napalm Death, Benediction, Cathedral, Obituary, Entombed, Artillery, Stuck Mojo, Testament, Nevermore, Killswitch Engage, Kreator, Masterplan, Megadeth, Onslaught, Accepth.

Ve nefis bir işçilik, heavy metalin doruklarında dolaşan, birbirinden güzel işlenemiş heavy metal motifleriyle dolu enfes bir albüm; Saxon – Sacrifice (2013). Keyifli dinlemeler.

Saxon discography

Saxon – Wheels of Steel

YouTube Preview Image

 Saxon – Battalions of Steel

YouTube Preview Image