Savulun Megadeth geliyor

Benim gibi fanatik Megadeth hayranları için büyük müjde! Megadeth’in 14. Stüdyo albümü Super Collider 4 Haziran 2013 tarihinde piyasaya çıkıyor. Son 3 albümde Roadrunner Records ile çalışan grubun yeni albümü Dave Mustaine’in kendi kurduğu şirketi Tradecraft yapımı olacak.

Bilindiği üzere Los Angeles’lı thrash metal grubu Megadeth’in kurucusu ve her şeyi Dave Mustaine. Kendisi biraz agresif, geçimsiz ve egoist bir arkadaş. Uzun süren alkol ve uyuşturucu bağımlılığını da hesaba katarsak aslında çekilecek adam değil yani. Bu yüzden de 1983 yılında tüm zamanların en iyi gruplarından biri olan Metallica’dan atılmış ve 30 yıllık Megadeth serüveni boyunca onlarca grup üyesi değiştirmişti.

Her şeye rağmen Mustaine Rock dünyasında en sevdiğim figürlerden biridir. Hafif delidir ama açık sözlüdür, ölümle kafayı bozmuştur, kimselere eyvallahı yoktur ama aynı zamanda Metallica’dan atıldığı günü anlatırken ağlayacak kadar da duygusaldır ( bu da ayrı bir yazı konusu olacak yakında). Politik yönü de ağır basar, sistem düzen karşıtı bir adamdır. İlerleyen yıllarda evlenip çoluk çocuğa karışan, alkol ve uyuşturucu tedavisi gören, hastalık ve sakatlıklarla boğuşan Mustaine bugün 51 yaşında ve çok daha olgun bir adam. Gençlik yıllarında ateist olan Mustaine şimdi ise koyu bir Hristiyan. Tüm bunların yanı sıra Karate ve Taekwondo’da kuşak sahibi olan Mustaine gençliğinde çok kavga etmesine rağmen bugün çok sakin bir hayat sürüyor.

Grubun tek daimi üyesi basçı Dave Ellefson 1983’ten itibaren (2004-2010 arası hariç) hep Mustaine’in yanında ve en iyi arkadaşı oldu. Diğer üyeler davulda Shawn Drower 2004’den, gitarist Chris Broderick ise 2008’den beri grupta yer alıyor.

2011’den beri yeni albüm için şarkı yazan Mustaine, bu albümün “oldukça sert” olacağını söylüyor. Bir süredir tekrar ses telleri, nodül ve poliplerle boğuşan Mustaine tekrar bıçak altına yatmamak için dikkatli davranıyor.

Aralık, Ocak aylarını stüdyoda geçiren grubun yeni albümü için 11 şarkı hazır durumda. B-side ve bonus track olarak 2 şarkı daha kaydetmeyi planlıyorlar. Bu seneki Grammy ödüllerinde Best Hard Rock/Metal Performance dalında Whose Life (Is It Anyways?) şarkısıyla aday olan grubun hayranları yeni albümü sabırsızlıkla bekliyor.

Haziran ayı başında yeni albüm turnesine başlayacak olan grup Sonisphere 2013 festivali kapsamında Iron Maiden ile birlikte Milano’da çalacak. Maalesef bu sene de Türkiye Sonisphere programında yer almıyor. 2013 tur programı henüz netleşmeyen grubu umarız bu yıl ülkemizde de ağırlarız.

 

Megadeth at Vic’s Garage – Studio Update #5 January 2013

YouTube Preview Image