Sahi Vito Bratta’ya ne oldu?

Başlığı okuyup 1980’leri yaşayan rock müzik severler kimden bahsettiğimi çok iyi anladılar. O yıllarda mantar gibi bitiveren rock grupları arasına White Lion diye uzun saçlı, güzel çocuklardan kurulu bir grup eklenivermişti aniden. O zamanlar bu ülkede bir rock müzik cennetinde yaşıyorduk her nasılsa… Yeni kurulan antin kuntin rock gruplarının albümleri anında kaset olarak piyasaya çıkıyordu. Bendeniz de onlara para yetiştirebilmek için taklalar atıyordum.

White Lion 124

Sonra bir gün ilk White Lion albümümü aldım. Grup orta karar Amerikan hard rock gruplarından biriydi esasında. Permalı uzun saçlı bir takım arkadaşlar bir araya gelmiş “rock müziğin balından biraz da biz emelim” tadında bir grup izlenimi yaratmışlardı bende. Amaaa işin amasında her şey değişiyor işte. Gitaristleri bir acayip çalıyordu. İlk aklıma gelen şu olmuştu: Elektro gitarı çalan çocuk bu gruba iki numara büyük geliyor, ne işi var bunun bu zibidilerle?” demiştim.  Vito’nun tekniği, tonu olağanüstüydü ve tarzı birilerini hatırlatıyordu ama kimi? O zaman çok iyi çözememiştim ama şimdi daha iyi anlıyorum. Daha vahşi bir Eddie Van Hallen ile karşı karşıyaymışız!   Teknik olarak inanılmaz yeterli, melodik, iki el ile tap konusunda aşmış ve türlü numara ile süslediği çalışı ile Vito bir garip gitar sihirbazı olarak şapkadan kendini çıkarmıştı.

vitoBir de acayip bir gitar kullanıyordu, akordu arkadan gerilip ayarlanan ve ucu küt kesim biten… Seksenlerin fosforlu janjanlı Ibanezleri, Carvinleri, B.C.Rich elekto-gitarları arasında yaratık gibi duran… Sonradan Google hazretleri çıktı da öğrendik neyin nesi olduğunu: Steinberger imiş. Saçı başı sersefil, diğer grup üyelerine göre pek süklüm püklüm kendi halinde bir adam olan Vito çalmaya başladığında içinden adeta bir canavar çıkıyordu.

Vito’nun güçlü gitarı en basit White Lion şarkılarına bile bir güç, sihir ve enteresan bir hava katıyordu. Bu ivmeyle grup, klasik kadrosu Greg D’Angelo, Mike Tramp, James LoMenzo, ve  Vito Bratta ile 1983-1992 yılları arasında dört tane başarılı stüdyo albümüne -Fight to Survive, Pride, Big Game ve Mane Attraction- imza atmayı başarmıştı.

WlionSonra White Lion yalan oldu, grup dağıldı biz büyüdük ve Vito da unutuldu. Blogda yazmaya başladığımdan beri zaman zaman önce White Lion daha sonra da Vito Bratta  aklıma gelmeye başladı. O kadar orta karar gitaristin arasında mücevher gibi parlayan bu adam neden bir Joe Satriani, Yngwie J.Malmsteen olamadı? Ya da en azından Doug Aldrich gibi bir proje adamı olup Dio veya Whitesnake gibi devlerle iddalı albümlere imza atmadı diye…

Bu yazı vesilesiyle önce olayı kendim öğrendim şimdi de sizleri bilgilendireyim. Vito White Lion’ın ardından CPR adlı gruba yapımcılık yapmış. Daha sonra da babasının rahatsızlığı nedeniyle kendini ailesine adamış ve müzik âleminden elini eteğini çekmiş. Zira babasının hastalığı maddi manevi onu çok zorlamış. Bu arada klasik gitar çalarken el bileğini sakatlamış ve bu sakatlık da o günlerden beri tam olarak iyileşememiş. Bunlara ilave olarak geçen yıllar içerisinde White Lion’un solisti Mike Tramp’ın grubu tekrar bir araya getirme çabaları sırasında ve sonrasında da grubun adını kullanma konularında, Bratta ile Mike ciddi yasal sorunlar yaşamışlar. Anlaşılan o ki tüm yaşananlar Bratta’yı müzikten ve müzik dünyasından bir hayli soğutmuş. Vito Bratta 2007 yılında şöhret yıllarının ardından tam 15 yıl sonra ilk kez toplum karşısına müzikal bir performans da içeren TV programı ile çıkmış ve biriken sorulara cevap vermiş.

Özetle toparlarsak, tam kariyerinin zirvesindeyken bir anda ortadan yok olan Vito Bratta’nın hikayesi, bizlere hayatın her an büyük sürprizler yapabileceğini bir kez daha hatırlatması açısından oldukça anlamlı… Ama bu durumu onun harika sololarını tekrar dinleyebilmek için MP3 çalara White Lion albümleri yüklememize engel değil. İyi müzik eski de olsa iyidir ve hatırlanmayı her zaman hak eder.

Eh bir “Wait” yakışır bu yazıya!

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. Okan Meriç

    Orhanım ellerine sağlık, Vito Bratta kayıp, aynı Mike Slamer, Marc Richard Diglio, Dann Huff, Jeff Young vb. usta gitaristlerin nerede ve nasıl olduklarını bilmediğimiz gibi…