Rüyalar gerçek olsa: Balmorhea geliyor…

İnsanın beklediği bazı konserler vardır, düşünmesi bedava, ama o grupların gelmesi de bir hayal kadar uzaktır bir yerde. Radiohead mesela. Mesela Coldplay. Ya da Portishead, belki bir Sigur Rós.. Bu gibi gruplar ‘Türkiye’ye hangi grupların gelmesini istersiniz?’ anketinde ilk beşin arasında kendine yer bulur ekseriya. Tabii ki, çok uzak ihtimallerin, ve hatta imkansız sayılabilecek isteklerin gruplarıdır bunlar. Gelirler mi bu memlekete? Çok zor, bana sorarsanız. Kaldı ki Coldplay, uzun bir süre konser yapmayacağını da açıkladı geçtiğimiz günlerde. Kısacası bu tip konserlerin en fazla söylentisi ya da tevatürü olur..

Bir de olacağını bildiğiniz, beklediğiniz konserler vardır. Bunlar, nasıl anlatsam, o grubun geleceğini az çok bilirsiniz, beklersiniz ya da. Çünkü öyle fildişi kulelerde oturan tiplerden değildir bu adamlar. Kendi hallerinde gruplardır. Sizi sizden alma kapasitesi oldukça yüksektir. Majör değillerdir, indie tarzı benimsemişlerdir (müzik türü değil burada kastım), bağımsızdırlar yani bir yerde. Bir gün bir sabah uyanırsınız. Nette gezinmeye başlarsınız ya da bir dostunuz size facebook’tan bir mesaj atar veya veya Kadıköy’de yürürken izbe bir sokakta bir afişte ‘o grubu’ görürsünüz: geliyorlardır..

Afallarsınız önce. Tepkiniz ne olur, nasıl olur bilmiyorum.. Balmorhea’in Türkiye’ye geleceğini ilk öğrendiğim anda ağzımdan ‘Allah, Allaaah!!’ nidaları döküldü önce, sonra da küfrettim sanırım bilinçsizce.. Bir nevi vecd olayı gibi bir şeydi. Yukarıda bahsettiğim gibi, biliyordum Balmorhea’in buralara geleceğini. Ama gafil avlandım, sabahın köründe uyku sersemi bu haberi aldım.. Hayatımda ilk defa –ki hatrı sayılır derecede konser tecrübem ve idollerimi ama az ama çok görmüşlüğüm sabittir- Nisan 2013’te gerçekleşecek bir konserin biletini 9 Aralık’ta, yani aylar öncesinden aldım. Ücrete bakmadım, konser nerdeymiş umursamadım, alana kadar tarihe de bakmadım. Sadece aldım o bileti.

Austin-Texas’lı bir grup Balmorhea. Ne yapıyor bu adamlar derseniz, size cevabım ‘müzik yapıyorlar!’ olacaktır. ‘Yok, türü ne bunların yani?’ diye diretirseniz de, o konu beni çok fazla enterese etmediği için dikkat etmedim diyebilirim en fazla. Altı kişiden mütevellitler. Enstrümentaller çokçası. Banjosundan piyanosuna, güzel sazlar var grupta. Evet, bunu da söylemeliyim: güzel sazlar var.. Nitelikli kullanılıyor bu sazlar, mesela bir kemanı yayla çalmak değil de parmakla çalmak bazen daha güzel kaçabiliyor bu müzikte. Ya da bir daktiloyu yedirebiliyorlar şarkılarına. Bunu düşünebilen bir grup Balmorhea. Beş albümleri, bir ep’leri, bir konser albümü ve bir de single’ları bulunuyor grubun.  Aşağıda bir iki örnek vereceğim size. Beğenmezseniz tabii ki bir şey diyemem, ama beğenmeyen adamla oturup da müzik tartışmam (:

Benim hayallerimin grubu bu. En sevdiğim şeylerin başında geliyor her zaman. Evet Coldplay, evet Anathema.. Ama Balmorhea’in ismini anmam bile yüzümü güldürüyor, ne bileyim. Sanırım bir de kendi keşfettiğim bir grup olması da bu kadar sahiplendiriyor onları bana. Emeğim var, aklımın ve beğenimin emeği var Balmorhea’de. O yüzden çocuğum gibi seviyorum onları. Ve şimdi onlar, 11 Nisan 2013’te, o nispeten serin olacak Perşembe akşamında, ölmez sağ kalırsak İKSV’de bize müzikleriyle resim yapmaya gelecekler. En önde olacağım ben. Bir katharsis yaşayabilirim, bunu itiraf etmem lazım geliyor. Seveni edeni kimdir bilmiyorum, çok fazla insan da beklemiyorum orada (ya da istemiyorum mu demeliyim?). Ama hayatımın en önemli anlarından biri olacak.. Bir dinleyin isterseniz aşağıda. Belki siz de benim gibi heriflerin kuyusuna düşersiniz..

Balmorhea – Remembrance:

YouTube Preview Image

Balmorhea – Baleen Morning:

YouTube Preview Image

Balmorhea – Dream of Thaw:

YouTube Preview Image

Not: Biletler için buradan buyrun.

Comments
 1. Seyhan Ahen

  ordayız!

  • Mustafa Gündoğdu

   hem de en önde!!

 2. metinkoksal

  Harikaydı 😉