Ruhumun kaptanı benim !

wheat - bugday

Bir buğday tanesi, birkaç damla su, bir miktar ışık ve bir avuç toprak ile buluştuğunda, kendinden onlarcasını yaratacak bir enerjiye sahiptir. İşte bu enerji, onun bütün özünü bir arada tutan ve dışa vurmak için doğru şartları bekleyen, bir buğdayın varlığının gerçek sebebidir. Aksi halde biraz karbon, biraz su, biraz kalsiyum, potasyum vs gibi elementlerden başka bir şey elbet değildir.

Bir buğday tanesine, eğer su ya da ışık vermez, tutunacak bir parça toprak sunmazsanız, ‘varlığının sebebi  olamamış’ bir buğday tanesi olarak kalacaktır. Zaman içerisinde kuruyup gidecek, artık en güzel pınarların suyuyla, güneşin en güzel doğduğu ve en verimli bahçelerde dahi, bir buğday olmayı başaramayacaktır.

Her insanın içinde de aynı buğday tanesi gibi bir öz vardır.

ocgqitr

Bu düşünce kalıbının ilahi anlatısını, kendinize, ailenize, işinize, kısaca her etkileşiminize uyarlayabilirsiniz. Eylemleriniz de uyumlu olur ise, mutlu, huzurlu, amacını taşıyan, kendini gerçekleştiren bir birey olur ve kısaca zengin olursunuz.

Özünüz de aynı bir buğday tanesi gibi doğru bir ortam bulmalı ve doğru beslenmelidir.  Aksi halde kendini gerçekleştirecek imkana erişemeyecektir. İnsan olmanın buradaki en güzel farkı ise, buğdayı başkası eker, doğa besler, siz ise kendinizin efendisisiniz.

Kendinizin efendisi derken bir şiir paylaşalım..

INVICTUS (YENİLMEZ) –  William Ernest Henley

“          It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll.
I am the master of my fate:
I am the captain of my soul               “

“          Kapı ne kadar dar olsa da
Cezalarım ne kadar ağır olsa da
Kaderimin efendisi benim
Ruhumun kaptanı benim               “

(Şiirin tamamını isterseniz link veriyorum. Invictus)

Bu şiiri aynı isimdeki, 2009 yapımı, Morgan Freeman ve Matt Damon’un rol aldığı bir Clint Eastwood filminden araklamıştım. Internetten ve genellikle IMDB’den film araştıranların ‘puanı düşük iyilerden’ jargonuna uygun bir film, kesinlikle tavsiye ederim.

 INVICTUS filmi (IMDB linki için tıklayın):

YouTube Preview Image

Güney Afrikada, devlet başkanı olarak göreve gelerek ırkçılığı ortadan kaldıran ve Güney Afrika halkının bütünüyle sempatisini kazanmış, özgürlükçü lider Nelson Mandela’yı konu alan film, güzel duygular çağrıştırıyor. Nelson Mandela demişken biraz da onu tanımakta fayda var, yakın zamanımızın önemli liderlerindendir. Nelson Mandela
Nelson-Mandela

Onu bir sözü ile de ayrıca anmak isterim. Ağır hastalıkla boğuştuğu şu dönemde böylece biraz ilgi göstermiş oluruz umarım.

“Eğer bir insanla anladığı dilden konuşursanız, onun kafasına girersiniz. Ama onun konuştuğu dili konuşursanız, o zaman kalbine girersiniz”

Birbirinizin kalbine bir buğday tanesi ekin, sulayın. O toprakta bereket var ise size çoğalacaktır. Yok ise de sorun etmeyin. Onlar kendilerine de çorak kalacaktır.