Roman Kahramanları Günü kutlu olsun!

Günlerdir muammalı kıyamet günü 21 Aralık üzerine yüzlerce şey yazılıp çiziliyor. Dünyanın sonunun geldiğine zerre inanmayan benim gibiler içinse, 21 Aralık kıyametten ziyade yepyeni bir edebiyat festivalinin doğuşuna şahitlik edecek: Dünya Roman Kahramanları Festivali’nin ilki, Kültür Bakanlığı ve Maltepe Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği projeyle 21 Aralık’ta hayata geçecek! Festival, UNESCO’nun da onayıyla dünyaya mal olmayı ve 21 Aralık’a “kıyamet”ten azade bir anlam yüklemeyi hedefliyor: Dünya Roman Kahramanları Günü.

3 gün boyunca devam edecek festival, dünyadaki en yaygın ve en çok okur bulan edebiyat türü olan romancılığa bir saygı duruşu niteliğinde. Roman Kahramanları Festivali, alışılageldik edebiyat festivallerinden biraz farklılaşan, roman yazarları ile okurları bir araya getirmek kadar, romanların temel unsuru kahramanlara da hakkını verecek, tartışma, panel, sergi, tiyatro oyunu, konferans ve gezilerle dolu bir festival. İlk yılın konusu ise, 2012’nin Balkan Savaşları’nın 100. yılı olması sebebiyle “Balkan Barışı” olarak belirlendi. Bu bağlamda da Bulgaristan, Romanya, Kosova, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Arnavutluk, Hırvatistan’ın Kültür Bakanları, bu ülkelerin ünlü romancıları, eleştirmenler ve gazeteciler Türkiye’ye davet edildi. Bana kalırsa festival bu sayede genellikle Batı edebiyatı ürünleriyle haşır neşir Türk okuyucusu için bambaşka bir anlam kazanıyor ve komşu coğrafyaların tanıdık ama bilinmeyen yazınlarıyla buluşma şansını sunuyor. Bu da okuyucu için yepyeni ufuklar anlamına geliyor.

Bu yılki festivalin “onur yazarı”, Türk edebiyat tarihinde önemli yer edinmiş isimlerden Adalet Ağaoğlu. Ağaoğlu’nun roman kahramanları üzerinden, yazarın protagonisti nasıl şekillendirdiği, kendinden bir şeyler katıp katmadığı ve karakterin romana kazandırdığı gerçeklik payı gibi konuların irdelenmesi hedefleniyor.

Peki hedisenin adı “festival” olur da, içinde renkli organizasyonlar olmaz mı? 22 Aralık Cumartesi günü Kadıköy civarında gezecek olursanız, edebiyat tarihinin ilk roman kahramanı olarak kabul edilen Don Kişot ve yardımcısı Sancho Panza’yla karşılaşmaya hazır olun! İkili, festivale dikkat çekmek üzere Bahariye Caddesi’nde at ve eşek üzerinde bir yürüyüş yapacaklar. Çoluğu çocuğu elinden tutup değirmenlere kafa tutan adamla tanışmaya götürebilir, ardından da onlara hediye edeceğiniz sadeleştirilmiş bir “Don Kişot” baskısıyla edebiyatı şimdiden sevmelerini sağlayabilirsiniz :)

Festivalin açıklanan programı şu şekilde:

21 Aralık Cuma:

Maltepe Üniversitesi Dr. Reşit Galip Salonu

10.00   Açılış

10.10   Protokol konuşmaları

11.00   Ünlü yazarların bildirisi

11.15   Bakanların ortak bildirisi

11.30   Ülke bakanlarının konuşmaları

13.00   Ara

15.00   Konuk yazarların sunumları: Balkan Barışı

19.00   Kapanış

Maltepe Üniversitesi Marma Kongre Merkezi

19.30 Akşam yemeği (Konuk bakanlar, yazarlar ve medya katılımıyla, Grup Sevdalinka Balkan şarkıları eşliğinde)

 

22 Aralık Cumartesi:

Kadıköy, Bahariye Caddesi

11.00   Bahariye Caddesi yürüyüşü (Balkan ülkeleri kültür bakanları, konuk yazarlar ve roman karakterleri eşliğinde)

11.30   Barış Duvarı açılışı – Kadıköy Meydanı (Maltepe Üniversitesi, Çizgi Film Animasyon Bölümü öğrencileri ve halkın katılımıyla)

12.30   Öğle yemeği

Kozzy Kültür Merkezi

14.30   “Türk Edebiyatında çocuk roman kahramanları” (Gülsüm Cengiz – Necdet Neydim)

19.00   Akşam yemeği