Rock ve Klasik Müziğin Kesişim Kümesi

beethoven_rocks

Birbirleri ile etkileşime geçen müzik türleri genellikle çok keyifli ürünler ortaya çıkarır. İki tür birbirinden ne kadar farklı görünürse ortaya çıkan birliktelik de o kadar yaratıcı olur. Sonuçta köken olarak aynı kaynaktan; yani sanatın, içinde bulunduğu dönemi bir adım öteye götüren öncü gücünden beslenen iki tarz, birlikte ne kadar uyumsuz işler çıkarabilir ki zaten? Biz de bu yazıda, şık ve ütülü kıyafetleri içinde hanım hanımcık ya da efendi efendi takılan klasik müzik ile, salaş ama rahat kıyafetleriyle ayağını masanın üstüne atmış oturan rock müziğin birlikte ne güzel işler çıkardığına bakacağız.

Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri Alamam

Rock müzikle klasik müziğin kesişim noktaları deyince aklımıza ilk olarak rock gruplarının senfoni orkestraları ile verdiği konserler geliyor elbette. Ard arda iki klasik örnekle başlayalım. İlki bizden olsun. Bulutsuzluk Özlemi’nin 2004 yılında Harbiye Açıkhava tiyatrosunda şef Orhan Şallıel yönetimindeki orkestra ile verdiği ve Bulutsuzluk Senfoni adı altında bir albüm olarak da piyasaya sürülen konserden güzel bir örnek…

YouTube Preview Image

Metallica S&M – Master of Puppets

İkinci örnek ise Metallica’dan. Grubun San Francisco Senfoni Orkestrası ile birlikte 1999 yılında verdiği konserin kayıtlarını içeren S&M albümünden Master of Puppets yorumu…

YouTube Preview Image

Ayşe Deniz Gökçin – Pink Floyd Lisztified: Fantasia Quasi Sonata (Hey You, Wish You Were Here, Another Brick n The Wall)

Genç piyanistimizAyşe Deniz Gökçin, rock müziği klasik müzik ile başarıyla birleştiren genç isimlerden. Pink Floyd ve ‘dünyanın ilk rock yıldızı’ dediği Liszt’in müziğini bir potada eritmek isteyen Gökçin, Pink Floyd Lisztified isimli projesinde, çok sevdiği Pink Floyd’un şarkılarını Macar besteci Franz Liszt’in tarzında yorumlayarak “Pink Floyd Classical Concept” adıyla bir albüm olarak piyasaya sürmüş. Projenin Pink Floyd’un da resmi sitesinden de duyurulduğunu not düşelim.

YouTube Preview Image

Rick Wakeman – Journey To The Center Of The Earth

Liszt demişken, Franz Liszt üzerine kurgulanmış 1975 yapımı müzikal rock opera Lisztomania’da Ringo Starr ve Roger Daltrey ile birlikte rol alan Rick Wakeman’ı da es geçmemek lazım. Royal College of Music’te piyano, klarnet, orkestrasyon ve modern müzik eğitimi de almış olan, Yes grubunun yetenekli klavyecisi Rick Wakeman, Yes’in yanı sıra, “The Six Wives of Henry VIII”, “Journey To the Centre of the Earth” ve “The Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table” gibi pek çok solo senfonik progresif albume de imza atmıştır.

YouTube Preview Image

Chuck Berry – Roll Over Beethoven

Chuck Berry “Roll Over Beethoven”şarkısında rock’n’roll ile Beethoven’ı buluşturuyor. “Roll over Beethoven and tell Tchaikovsky the news…”

YouTube Preview Image

Electric Light Orchestra – Rockaria!

Hemen yukarıda sözü geçen keyifli şarkı Roll Over Beethoven’ı yorumlayan isimlerden biri olan Electric Light Orchestra, listemize Rockaria! Şarkısı ile dahil oluyor.

YouTube Preview Image

Deep Purple – April

1969 yılından, Deep Purple’ın kendi adını taşıyan üçüncü albümünden, kilise orgu ile açılan 12 dakikalık bir klasik.

YouTube Preview Image

Freddie Mercury & Montserrat Caballé – Barcelona

Klasik müzik ve rock müziğin kesiştiği noktalar söz konusu olduğunda, bayrağı en önde taşıyan klasiklerden “Bohemian Rhapsody”’ye de imza atmış olan Queen’in efsanevi solisti Freddie Mercury, ünlü soprano Montserrat Caballé ile de “Barcelona” adında bir klasik albüm kaydetmişti.

YouTube Preview Image

Muse – United States of Eurasia

2009 tarihli “The Resistance” albümleri ile Muse, konuyla ilgili günümüzün başarılı isimlerinden biri.

YouTube Preview Image

Jethro Tull – Bourée

Flütü rock’n’roll içinde yeni baştan yorumlayan Ian Anderson’ın efsane grubu Jethro Tull, Johann Sebastian Bach’ın Bourrée in E minor yorumunu temel alarak yarattığı “Bourée” isimli çalışmasında, 60’ların kendine has soundunu klasik müzik ile birleştiriyor.

YouTube Preview Image

Alaa Faqir – Bach Meets Rock – Solfeggietto

Ürdünlü müzisyen Alaa Faqir, pek çok müzisyeni etkilemiş olan J. S. Bach’ın müziğini Rock ile harmanlayarak yorumlayanlardan.

YouTube Preview Image

Pergamum – Classical Metal

Avustralyalı gençlerden oluşan Pergamum grubunun “Classical Metal” adıyla yayınladığı video da ilgi gören başarılı bir örnek.

YouTube Preview Image

Therion – The Rise of Sodom and Gomorrah

Metal müziğin, klasik batı müziği öğeleri barındıran bir alt türü olan senfonik metalde, bir kural olmamakla birlikte çoğunlukla soprano kadın vokallerin tercih edildiğini görüyoruz. Therion, Nightwish, Epica, Within Temptation gibi gruplar bu ekole örnek gösterilebilir.

YouTube Preview Image

Almora – Cyrano

Senfonik metalin ülkemiz ayağına bakacak olursak Almora ve Knight Errant gibi gruplar karşımıza çıkacaktır.

YouTube Preview Image

Kiss – Great Expectations

Etkilendikleri müzisyenler arasında, Bach, Wagner ve Vivaldi gibi 18. yüzyıl klasik müzik bestecilerini gösteren Eddie Van Halen, Randy Rhoads,Yngwie Malmsteen, Uli Jon Roth ve Michael Angelo gibi pek çok metal müzisyeni mevcut. Kiss de “Great Expectations” şarkısında Beethoven’in sekizinci piyano sonatını kullanmıştır.

YouTube Preview Image

Savatage – Chance

Chris Olivia’nın bu dünyadan erken ayrılışının ardından yayınlanan ilk Savatage albümü olan Handful of Rain’in en güzel şarkılarından Chance de konumuzun başarılı örneklerinden.

YouTube Preview Image

Hand of Doom Orchestra – The Trooper

Iron Maiden şarkılarına getirdikleri klasik yorumlarla beğeni toplayan Hand of Doom Orchestra’nın lezzetli The Trooper yorumuna buyrun…

YouTube Preview Image

Symphonic Theatre of Dreams – A Symphonic Tribute to Dream Theater

Dream Theater şarkılarının senfonik yorumlarını içeren “Symphonic Theater of Dreams” albümü de konuyla ilgili ilginç ve bir o kadar da güzel çalışmalardan biri. Dream Theater deyince, solist James LaBrie’nin iki tenorla birlikte kaydettiği “True Symphonic Rockestra” ve 2006 yılında kaydedilen ve performansın yarısında gruba bir senfoni orkestrasının eşlik ettiği konser albümü “Score”’u da unutmamak gerek.

YouTube Preview Image

Listemiz daha da genişletilebilir elbette: King Crimson, Emerson, Lake & Palmer, Genesis, Gentle Giant, Focus, The Nice, Eloy, Renaissance, Camel, Pink Floyd, The Moody Blues, Haggard, Kamelot, Stratovarius, Apocalyptica gibi, bu keyifli kesişim kümesinde ürünler veren daha pek çok isim mevcut. Ama yerimiz dar olduğu için, en önemli ve ilginç bulduğumuz çalışmalara yer vermeye çalıştık.

İyi dinlemeler…

 

 

Comments
  1. crawlspace

    It’s difficult to find well-informed people for this topic, however, you sound like
    you know what you’re talking about! Thanks