Rock müziğin efsane bas gitaristleri

Efsane Bas GitaristlerBas gitar Rock müzikte önemli yeri olmasına rağmen çoğunlukla ikinci planda kalmış bir enstrümandır. Rock müzikte pek çok efsane olmuş vokalist, gitaristten bahsedilebilirken, dünya çapında ün yapmış az sayıda bas gitaristin olması da bunun açık bir göstergesidir. Müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeyen ve iyi bir müzik kulağına sahip olmayan çoğu müzik dinleyicisi (!) bu değerli enstrümanı şarkıların içerisinde çoğu zaman farketmezler bile. Oysa genellikle 4 kalın telden oluşan bas gitar, davul ile birlikte müziğin alt yapısını oluşturan önemli bir enstrümandır.

Bu yazımda bas gitarı gerçekten bir virtüöz ustalığında kullanan bas gitaristlerden bahsetmek istiyorum. Birazdan bahsedeceğim isimlere mutlaka sizin de ekleyecekleriniz olacaktır. Çeşitli kaynak ve kişilere göre bu isimler farklılık gösterebilir ancak gerçekten bu alanda isim yapmış, bu enstrümana farklı bir tarz ve ruh katmış kişilerden bahsetmeye çalışacağım. Tabii ki kişisel yorumumu katarak…

Geddy Lee

Geddy Lee : Bas gitarın efsane isimlerinden Geddy Lee, Rush grubunun aynı zamanda vokalistliğini de yapıyor. Guitar Player Magazine tarafından 6 kez yılın en iyi bas gitaristi seçilen Lee, aynı zamanda Bass Hall Of Fame’e de seçilmiştir. Stili, yeteneği ve tekniğiyle günümüzdeki bir çok basçının etkilendiği bir müzisyendir. En iyi performansları arasında YYZ, 2112, Tom Sawyer sayılabilir.

John Paul Jones : Led Zeppelin’in efsane basçısı, hemen her şarkıda en iyi şekilde performans göstermiş müzisyenler arasındadır. Özellikle Dazed And Confused, Black Dog, The Lemon Song, Good Times Bad Times, ve Ramble On gibi parçalardaki performansı mutlaka dinlenmeli.

Cliff Burton : Metallica’nın 1986 yılında henüz 24 yaşındayken otobüs kazasında ölen efsane basçısı Burton,  kısa ömründe Anesthesia, Orion, Call Of Ktulu gibi şarkılarda bas yeteneğini gözler önüne sermiştir.

Les Claypool : Primus grubunun her şeyi olan Claypool bas gitaristler arasında, tekniği ve stiliyle her zaman saygı görmüştür. Göze çarpan performansları arasında Jerry was a Racecar Driver, Tommy the Cat, Eleven sayılabilir.

Geezer Butler : Metal’in efsane basçılarından Butler, Black Sabbath, Ozzy Osbourne ve Heaven & Hell gibi gruplarda önemli performanslar sergilemiştir.

Steve Harris

Steve Harris : Iron Maiden grubunun kurucusu olan Harris, bestelerin çoğunu da yaptığından şarkılarda bas etkisi bolca hissedilir. Göze çarpan performansları arasında, Powerslave, Rime Of The Ancient Marriner, 2 minutes to midnight, Clairvoyant gibi pek çok şarkı yer alır. Özellikle Only The Good Die Young adlı şarkıdaki bas solosu muteşemdir.

Billy Sheehan : Mr. Big’in yanı sıra, David Lee Roth, Steve Vai gibi müzisyenlerle çalışmış olan Sheehan, Heavy Metal müziğin en önde gelen basçılarındandır.

Bunların yanı sıra John Myung (Dream Theatre), John Entwistle (The Who), Flea (Red Hot Chili Peppers), Lemmy Kilmister (Motörhead), Chris Squire (Yes), Roger Waters (Pink Floyd), Stu Hamm gibi Rock müzik tarihinde önemli yere sahip bas gitaristler de sayılabilir.

 (Not: İsimlerin üstlerine tıklayarak performanslarından görüntüler izleyebilirsiniz. İyi seyirler…)

 

(For the English version of the article, please click.)

 

Some Best Bass Players

YouTube Preview Image

No Responses