Rock haber…Haziran 2013

Merhaba. Türk ulusunun bu haklı direniş ve mücadelesinde aslında kimsenin müzik dünyasında neler olup bittiğiyle pek ilgilendiğini düşünmüyorum. Hepimiz artık biliyoruz ki özgürlük ve istiklal uğruna bu yüce ulusun yapamayacağı hiçbirşey yok gerçekten. Öyle zorla baskıyla falan değil bu direniş, tamamen içten gelen duygularla, aşkla, sevgiyle oluşmuş bir toplum mücadelesi. Tamircisinden çırağına, kasabından manavına, balıkçısından simitçisine kadar bu vatanını seven insanlar, cesurca tek yürek olup bu baskı rejimine ayaklandı ve direndi. Herkes gördü bu yüce Türk milletinin gerektiğinde bayrağını, bağımsızlığını nasıl mücadele vererek koruduğunu. Bu göğsümüzü kabartan direnişin bir parçası olmaya devam ederken rock dünyasından bir kaç müzisyen de Türk halkının yanında olmuştur.

Sosyal-Medyada-en-cok-paylasilan-Gezi-Parki-olaylari-fotograflari_1370385474

A note from Roger Waters – June 2, 2013

To all my friends in Turkey
I am with you! We are with you! You are so right to resist the forces of autocracy and repression. It doesn’t matter who they are. If I read the Internet right, in your case, you are resisting autocratic religious zealots. Turkey is your country and we support you and yearn for your freedom, but also, you and your struggle are so important to the rest of the world.  Every time a man or woman or child takes to the streets, and stands up for human rights, for self determination, for democracy, for Mistress Liberty, the rest of the world is in debt. We are not physically with you in the water cannon’s fire, in the tear gas clouds, but we are with you in spirit.  We applaud your stand for we know it is not easy. Your great country stands at the gateway between east and west. Constantinople is legend in the history of civilization. Your resistance today may well be a turning point between all of us and a return to the dark ages.
THERE IS NOTHING MORE IMPORTANT THAN WHAT YOU ARE DOING TODAY:
With love, and tears, and huge respect,
Roger Waters.

Alex Skolnick  (Testament) de Türk halkının bu mücadelesine destek veren isimlerden biriydi.

Steve Hunter – The Manhattan Blues Project (2013) : Usta gitarist Steve Hunter uzun bir aradan sonra yeni albümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Rock, blues ağırlıktaki bu albümde kendisine Joe Satriani, Marty Friedman, Michael Lee Firkins ve Tony Levin eşlik ediyor.

Steve Lukather – Transition (2013) : Toto’nun yaşayan efsane gitaristi Steve Lukather da 7. solo albümünü piyasaya çıkardı. Lukather’a bu albümde Nathan East (bas gitar), Gregg Bissonette (davul), Tal Wilkenfeld (bas), Chad Smith (davul) eşlik etmiş. Kaçırılmaması gereken bir albüm.

Megadeth – Super Collider (2013) : Megadeth’in 14. stüdyo albümü de Roadrunner Records’tan piyasaya çıktı. Dave Mustaine (vokal, gitar), David Ellefson (bas), Chris Broderick (gitar), Shawn Drover (davul). Albümde bir de Thin Lizzy cover parçası olan “Cold Sweat” var.

Son olarak;

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.
 
Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk’a tapan, milletimin istiklal!

Sevgilerimle…

 

Comments
 1. Alper

  Ne kadar güzel bir yazı olmuş ellerine, yüreğine sağlık hocam 😉
  Sonuna kadar direniyoruz anca beraber kanca beraber.
  Bu Blogda Direniş Var !!! diyelim o zaman..
  Saygılar.

  • Zyah

   That’s an expert answer to an inensertitg question