Rock Çağı müzikali…Muh-te-şem!!!

Fosforlu renkler, kot ceketler, bol gelen kazaklar, bandanalar, uzun, sarı ve garip saç modelleri, özgürlük ve rock’n roll. Bir döneme damgasını vuran hatta değiştiren bu müzik tarzı ile büyüdüm. Yıllarca keyifle dinlediğim grupları ve efsane şarkılarını tekrar duymak ve o döneme ait sevdiğim her şeyi bir arada görmek isteğim dün akşam izlediğim muhteşem bir filmle gerçek oldu. Rock Çağı, orijinal adıyla Rock Of Ages, geçmişime ait birçok özlediğim ve halen hayatımda yeri olan parçaları (sadece müzik olarak değil hayat tarzı olarak da) bir arada bulabileceğim, bugüne kadar izlediğim en iyi müzikal film dersem kesinlikle abartmış olmam. Scorpions, Bon Jovi, Extreme, Journey, Aerosmith, Starship, Poison ve daha adını sayamayacağım grupları ve efsaneleşen şarkılarını dinleyerek büyüdüyseniz ve halen her dinlediğinizde eskisi kadar keyif alıyorsanız, gerçek müziğin o dönemlerde yapıldığını düşünenlerden iseniz kaçırmamanız gereken bir müzikal ve görsel şölen sizleri bekliyor.

Rock of AgesRock müzik ve tabii ki beraberinde Rock’n Roll’un bir yaşam biçimi olmasından yola çıkan bu müzikaldeki efsane kadroyu saymaya başlamadan önce filmin konusundan biraz bahsetmek istiyorum. Taşradan büyük şehre gelen ve şarkıcı olma hayalleri kuran bir genç kız, Los Angeles’ın mihenk taşı olarak kabul edilen barında çalışan ve rock müziği hayatının merkezine koyan genç bir adam ve efsane bir rock müzik yıldızı olan Stacee Jaxx üzerine kurulu neşeli ve keyifli bir hikaye 2 saat boyunca her saniyesiyle sizi yakalayacak.

Russell Brand, Paul Giamatti, Catherine Zeta Jones, Alec Baldwin gibi müthiş oyuncuların yanı sıra Julianne Hough, Diego Boneta ve Malin Akerman gibi genç yeteneklerin olduğu bu filmin sürpriz ismi ise rock müziğin efsane grubu Arsenal’ın solisti Stacee Jaxx rolünde Tom Cruise. Aksiyon filmleri dışında görmeye pek alışık olmadığımız Tom Cruise’u vücudunda dövmeleri, ellerinde siyah ojeleri ve sürekli kafası dumanlı gibi tavırlarıyla izlemek inanın çok keyifli ve sıra dışı. Broadway müzikaliyle aynı konudan yola çıkan film orijinaline sadık kalınarak beyaz perdeye aktarılmış.

stacee jaxxFilmde izlediğimiz bütün oyuncuların aynı zamanda mükemmel şarkı söylüyor olmaları zaman zaman ağzınızı hayretler içerisinde açmanıza sebep olacak ama esas bomba Tom Cruise’u şarkı söylerken gördüğünüzde patlayacak. Bu adam her şeyi yapabilir dedirtecek cinsten mükemmel yorumladığı şarkılardan iki tanesi benim halen çok büyük keyifle dinlediğim iki müthiş rock baladıdır. Birisi Bon Jovi’den Dead or alive diğeri de Foreigner’dan I want to know what love is. Orijinalleriyle aynı keyfi alarak dinlediğim Tom Cruise’un performansı ayakta alkışlanacak cinsten. Ayrıca özellikle iki tane “mash-up” (iki şarkının uyumlu bir şekilde birleştirilmesi) var ki onları da sürpriz olsun diye burada yazmıyorum ama mutlaka dikkatle dinleyin çünkü o şarkıları hiç böyle dinlemediniz eminim.

Filmin üzerinden kısaca geçip kararı size bırakmak istiyorum. Eğer benim gibi oldies rock tutkunuysanız, ilk paragrafta saydığım rock grubu isimleri kalbinizi titretiyorsa, üzerine müthiş emek verilmiş müzikalleri seviyorsanız ve her şeyden önemlisi filmde de dokundurulduğu üzere 90’lar müziğini boyband’lerin katlettiğini düşünüyorsanız Rock Of Ages tam size göre. 2 saat boyunca bir dakika bile sıkılmadan izleyeceğiniz ve arşivinizde olmasını isteyeceğiniz cinsten çok sıkı bir film sizi bekliyor. Şimdiden iyi eğlenceler.

Filmin fragmanı

YouTube Preview Image