Riverside’ın yeni albümü üzerine

Bu aralar dinlenecek yeni ve kaliteli albümler arıyorken birden ”Riverside yeni albüm çıkaracaktı yahu, bir bakayım ne alemde?” diye düşündüm ve sonra bir baktım ki albüm dinlenebilir vaziyete gelmiş bile.Mevsim uygun, en sevdiğim grup, beklenti yüksek.Ne yapayım albümü hemen dinlemeye koyuldum tabii ki.

Öncelikle Riverside hakkında çok kısa bir bilgi vermek isterim. Grup Polonya asıllı, dört elemandan oluşan Progressive Rock/Metal kategorisinde değerlendirebileceğimiz bir grup.Şu ana kadar çıkarmış oldukları beş stüdyo albümü ile birlikte bir DVD bir de Live kayıtları mevcut.Ülkemize de 5 defa gelip, konser verdiler.Müziğini kısaca tanımlamak gerekiyorsa alternative müzik ile pogressive müziğe ait öğeleri çok güzel sentez yapan, muhteşem vokallerinin de etkisi ile güzel, kaliteli ve özgün işler çıkaran bir grup Riverside.Hiç dinlememişseniz hemen ”Second Life Syndrome” albümü yani bir Riverside başyapıtı ile başlayın derim.Şöyle fikrinizin tam oturması açısından bir not ekleyeyim.İlk çıkardıkları albüm ”Out Of Myself” zamanlarında kendi web sitelerinde yer alan bir banner grubu özetliyor esasında; ”Anathema, Porcupine Tree ve Pink Floyd seviyorsanız, Riverside’a bayılacaksınız.”

Grubun yeni albümüne değinelim artık.Henüz geçen hafta piyasaya çıkan ”Shrine Of New Generation” inanılmaz derecede farklı ve deneysel bir albüm.İki CD’den oluşuyor.İkinci CD’de 2 adet uzun ve deneysel parça bulunmakta. İlk CD ise inanılmaz güzel parçalar barındırıyor içerisinde.Özellikle Riverside çizgisini bilenler beni daha iyi anlayacaklardır.Bir de buna 70’lerin progressive öğelerini eklediğinizde albümün tadından yenmiyor.Gitarlar, davulun o melodilere eşlik edişi, saykodelik türdeki klavye dokunuşları ve vokal Duda’nın naif sesi ile sonuçlanmış süper ötesi bir albüm.Diğer albümlerden farkı ise daha deneysel, daha farklı, daha melankolik ve müzikal açıdan da epey üst seviyede oluşu bana kalırsa.Şu an orjinal albüm kalitesinde dinleyemesem de kayıt kalitesini de beğendim ben.Albümde özellikle sizi etkileyecek parçalar The Depth Of Self-Delusion, We got used to us ve Deprived. Bu üçü çok tehlikeli, melankolik, saykodelik, süpersonik :) Özellikle Deprived’ın sonundaki saksafon soloya dikkat!

Duda’nın diğer projesi ”Lunatic Soul”’u bilenler de bu albümü o çalışmaya benzetebilirler. Lunatic Soul ile yaptıkları deneysel müzik son albümlerine epey yansımış.Çok da güzel olmuş.Grubu ilk çıktığı günlerden itibaren takip eden biri olarak söylemeliyim ki çocuğunun gözünün önünde büyümesi, gelişmesi gibi bir hal bu durum.Bu albüm ile de piyasada epey yol kat edeceklerini kanıtlamış oldular ki gerçekten her şeyin en iyisini hak eden bir grup.

Kısacası yeni şeyler arıyorsanız, bu albüm ilaç gibi gelecektir.Umarım bu albüm kapsamında çıktıkları turne dahilinde Türkiye’ye de uğrarlar :)

İyi dinlemeler.

YouTube Preview Image
Comments
 1. Mustafa Gündoğdu

  dinlemeden bu dünyadan göçmek, şu hayatta şeftalinin tadına hiç bakmamak gibi bir şeydir.. porcupine sevenler atlamasın, yumulsun direkt!!

 2. serkan

  porcupine tree ile pek alakası yok. hatta onlardan daha iyi müzik yapıyorlar. deep purple, rush gibi klasik rock soundları sevenler ve hammond org altyapısı ile hazırlanmış progresif müziği takip edenlere göre bence. en sondaki night sessions’lar ise grubun kendi müziğinde devrim yapması ile alakalı bir şey. her şeyde steven wilson etiketini koyuyorsunuz porcupine tree bunların ayaklarını öpsün.

  • Mustafa Gündoğdu

   dostum her şeye steven wilson etiketini koyduğumuz yok. sadece benzeşim var diyoruz arasında. nihayetinde ikisi de progresif takılıyor. riverside über, deli ötesi bir grup, ki buna kimse karşı çıkmıyor.. porcupine ise benim için dört beş adım daha ileride riverside’tan.

 3. Seyhan Ahen

  Porcupine’ın her albümünü muhteşem etkiketi kategorisinde değerlendiremiyorum.Steven Wilson insan değil o ayrı ama son yıllarda bana kalırsa biraz ”sıkıcı” işlere imza atıyor.Riverside ise bambaşka bir yerde.Müzikte geçirdiği evrimi yakından takip eden biri olarak daha da büyük bir grup gözümde Porcupine’dan.