Riddick geri dönmeli miydi?

Aksiyon filmi hayranlarının ekranda görmekten son derece keyif aldığı adamlar listesinin bence en başlarında gelir Vin Diesel. Hızlı ve öfkeli serisi bir yana onun dışında da son derece hareketli, bol dayaklı ve adam öldürmeli bir alay güzel filmi de vardır. Amaaa Riddick bunların arasından sıyrılıp bambaşka bir yere oturur bende. Gri gözleri, hayvani yönü ağır basan karakteri, sakin ama ölümcül hareket tarzıyla bu Furya’lı azmanı ekranda görmek benim için zevktir. Ya da belki de zevkti demeliydim.

Serinin en çok beğendiğim filmi olan Chronicles Of Riddick ya da Türkçe adıyla Riddick Günlükleri tam bir aksiyon şöleniydi. Sürekli birileri tarafından aranan galaksinin en azılı suçlusu Riddick, bu filmde sürekli oradan oraya koşturuyor ve bir saniye bile göz kırpmamıza fırsat vermeden aksiyondan aksiyona atılıveriyordu. Yan karakterlerin ve kötü adamların da çok güçlü olduğu bu 2004 yapımı efsane filmden sonra aradan geçen 9 yıl ve heyecanla gelecek yeni film beni hayal kırıklığına uğratmadı dersem yalan olur.

Riddick

İzleyenleriniz hatırlayacaktır, Riddick en son Necromonger’ların komutanı olan Lord Marshall’ı öldürüp Necro’ların başına geçmişti. Karl Urban’ın da Commander Vaako karakteriyle büyük katkı sağladığı bir önceki filmden sonra geri dönüş üzerine onca senaryo varken bu filmin senaryosunun bu kadar basit ve aksiyonsuz olması ve tek adam üzerine kurulu olması filmin ilk eksileri diyebilirim. Zaten Vin Diesel filminde aksiyon dozu azsa otomatik olarak olaydan soğumanız gecikmiyor. Helion Prime ve Crematoria gibi mükemmel gezegen görselleri, maksimum güvenlikli hapishaneler, Necromonger’ların müthiş detaylı armadası ve zırhlarının yerine son derece basit hatta ve hatta primitif bir gezegende geçen film, hayranlarını doyurmaktan kesinlikle çok uzak.

Riddick-2013-Wallpaper

Bu tarz filmler için kötü adam seçimi çok önemlidir. Bakınız Örümcek Adam 3 filminin senaryosu o kadar kötüydü ki, onun en büyük düşmanları olan Venom ve Kum Adam bile o filmi kurtarmaya yeterli olmamıştı. Bu filmde de aynısı geçerli ne yazık ki. Hatta bariz bir kötü adam olmaması zaten en büyük kayıp. İlk Predator filminin neredeyse birebir kopyası olan ve boşluklarla dolu senaryonun tek hizmet ettiği amaç Riddick’in ne kadar tehlikeli ve ne kadar sıkı bir karanlık kahraman olduğunu vurgulamaktı. İyi hoş da biz bunu zaten biliyoruz abiler. Bildiğimiz için bu filmi izlemeye geldik dercesine, ne zaman aksiyon olacak diye bekleyip durdum bütün film. Ancak ne yazık ki birkaç güzel sahne dışında son derece içi boş bir film olmuş. İyi yönleri yok mu? Tabii ki de var, görsel efektler ve yaratıkların gerçekçiliği olağanüstü iyi. Ama yetmiyor be gülüm. Yukarıdaki sorumun cevabına gelince. Riddick geri dönmeliydi, hatta tekrar dönsün gelsin, ama lütfen bu filmin üzerimde bıraktığı hayal kırıklığını bi alıversin.

Açıkçası üzüldüm diyebilirim. Filmle ilgili daha fazla detaya girip spoiler vermek istemiyorum ancak siz de benim gibi hem Riddick hem de Vin Diesel hayranıysanız bu filmde aradığınızı bulmanız zor gibi. Yine de iyi seyirler dilerim.

Filmin, kendisinden daha güzel olan fragmanı:

YouTube Preview Image