Rezillik derecesinde iyi fragmanlar

İngilizcede şöyle bir tabir vardır. “So bad, it’s good” Yani bazen bir şey o kadar kötü yapılmış ya da uygulanmıştır ki güzel görünmeye başlar. Aslında bunu açıklamak biraz zor çünkü bizde böyle bir kavram yok ama şöyle bir örnek vereyim: “Dünyayı Kurtaran Adam”.

Evet hepimizin bildiği gibi bu film nerdeyse Anıt Yapım ve Lucasfilm ortak prodüksiyonu olacak derecede araklama Star Wars sahneleri içerir. Kartondan taşlar, peluş oyuncaklar, negatif filmi kesmek suretiyle ikiye bölünen adam efekti yaratmalar v.b bir çok müstesna öğe ile zenginleştirilmiş bir yapımdır. O kadar kötüdür ki iyidir aslında. Çünkü uluslar arası bir kült olmuştur.

Youtube’da çok zaman harcayan birisi değilim ancak facebook’ta ya da başka mecralarda gözüme çarpan gerçekten enteresan ve hatta komik bir şey olursa hiç kaçırmam ve hemen daha derinlemesine araştırırım videoları. Yine böyle günlerden birinde, düşük bütçeli, pardon düzeltiyorum neredeyse hiç bütçeli bir fragman yapımıyla uğraşan “Sweded Trailers”ı yakaladım. Birkaç kafadar arkadaş genellikle çok pahalıya mal olan filmlerin fragmanlarını muhteşem kötü aksesuarlar ile birebir yapıp videoları youtube’a yüklüyorlar. Buradaki birebir kısmı gerçekten çok önemli çünkü birkaç fragmanı orijinaliyle birlikte izledim saniyesi saniyesine aynısını yapmışlar. Birkaç kişi bunu başlatmış ve farklı farklı kişiler benzerlertini yapıp “sweded” adıyla da yüklemeye devam ediyorlar. Orijinal sweded trailerları bryanharley kullanıcısında bulabilirsiniz.

Tahminimce çok emek isteyen bir iş. Fragmanın orijinaline birebir sadık kalıp üzerine yeniden oynamak ciddi ciddi bir prodüksiyon. Tüm fragman müzikleri oyuncuların kendi ağzından çıkıyor (bazen orijinal müzikleri de kullanıyorlar). Peruklu tipler, kartondan maketler, kötü bıyıklar, bol aksiyon bol rezillik ve ortaya çıkan sonuç kesinlikle buna değiyor.

Youtube’da “sweded trailer” yazmanız bu harika insanların muhteşem prodüksiyonlarına ulaşmanız için yeterli olacaktır. Yaşasın geek olmanın dayanılmaz hafifliği. İyi seyirler.

Küçük bir not vermek istiyorum. Hobbit fragmanında hepimizin bayılarak dinlediği “Misty Mountain Cold” şarkısını bu arkadaşların, Starship – We built this city on rock’n roll olarak değiştirmeleri efsane bir harekettir. Kesinlikle…

Avengers’ın fragmanını bir de bu arkadaşlardan izleyin:

YouTube Preview Image

Tabii ki Hobbit’i de unutmamışlar:

YouTube Preview Image

Bu da orijinali ile karşılaştırmalı Avengers fragmanı, buna bayılacaksınız:

YouTube Preview Image