Retro Express Sefer No 7: Duran Duran

“80’lerin en büyük grubu kimdir?” sorusuna herkesin farklı bir cevabı olabilir. Pop müziğin patlama yaparak, sürü ile alt janra (New Romantics, Italo disco, Euro disco…) ayrıldığı bu yıllarda, Avrupa’nın bütün ülkelerinden ve tabii ki de özellikle İngiltere’den adını bütün dünyaya duyurarak, günümüze kadar dağılmadan gelebilen çok sağlam gruplar çıkmıştır. Bana sorarsanız 80’li yılların en büyük iki grubu Tears For Fears ve Duran Duran‘dır. Bunu önceki Retro Express seferlerinde de belirtmiştim zaten. Ve, evet dile kolay Duran Duran 9 Temmuz Pazartesi akşamı, kariyerlerinde ilk kez İstanbul’u şereflendirecek. Geçen sene 28 Temmuz’da verilmesi planlanan konser, Simon Le Bon’un ses tellerindeki rahatsızlık nedeniyle, tüm Avrupa turnesini iptal etmesi sonucu 2012 yazına kalmıştı. Retro Express’in Duran Duran seferini düzenlemek için de daha iyi bir zaman olamazdı sanırsam…

Duran Duran, 1978 yılında Birmingham’da John Taylor ve Nick Rhodes tarafından kurulur. İkili Birmingham’ın en önemli gece kulüplerinden olan Rum Runner’da tanışırlar ve bir grup kurmaya karar verirler. Taylor ve Rhodes, Rum Runner ile birlikte Birmingham’ın diğer bir önemli gece kulübü olan, Sex Pistols, The Clash ve The Fall gibi grupların konser verdiği Barbarella’s kulübünün isminden ilham alarak (Roger Vadim‘in efsane filmi Barbarella‘daki kötü adam Dr. Durand Durand), ekibe Simon Colley ve Stephen Duffy’i de ekleyerek  Duran Duran’i oluştururlar. Rum Runner’ın resident grubuna dönüşen ve ismini müzik piyasasında yavaş yavaş duyurmaya başlayan Duran Duran, Colley ve Duffy ayrıldıktan sonra, Roger Taylor ile çıkış şarkıları Girls On Film‘i de besteleyen vokalist Simon Le Bon’un gruba eklenmesiyle bugünkü halini alır.

Genellikle, Spandau Ballet, Ultravox, Japan gibi gruplar ile, New Romantics akımına dahil edilen Duran Duran ilk albümü Duran Duran’i 1981 yılında piyasaya sürer. “Girls On Film” ile İngiltere müzik listelerinde 3 numaraya kadar tırmanan Duran Duran esas başarıyı 1982 yılında yayınladıkları ikinci (efsane) albümleri Rio ile elde eder. Albümden çıkan dört single da “My Own Way”, “Hungry Like The Wolf”, “Save A Prayer” ve “Rio” İngiltere listelerinde 1 numaraya kadar yükselir.  Ve grup 1990 yılına kadar her yıl piyasaya yeni bir albüm ya da konser kaydı sürerek altın çağını yaşar.

Sizlere, hızımı alamadan (şimdi durup yazıyı okuyunca alamadığımı da farkettim), Duran Duran’in günümüze dek yaptığı bütün işleri ve ne kadar büyük bir grup olduklarını sabaha kadar anlatmak isterim ama seferimize her zaman olduğu gibi grubun benim en sevdiğim ve 80’li yıllarda yayınladıkları 5 müzik videosu ile devam etmek daha uygun düşer diye düşünüyorum… Evet, Retro Video ile birlikte 1981 yılına ve gidiyor ve “Girls On Film” diyoruz.

 

Duran Duran – Girls On Film (1981)

YouTube Preview Image

 

Duran Duran – Rio (1982)

YouTube Preview Image

 

Duran Duran – Save A Prayer (1982)

YouTube Preview Image

 

Duran Duran – The Union Of The Snake (1983)

YouTube Preview Image

 

Duran Duran – Skin Trade (1987)

YouTube Preview Image

Normalde sizinle hep, standart 5 video paylaşıyorum ama aşağıdaki videoyu paylaşmaz isem Sevgili Başkan’ımız Emrah Gürkan’dan fırça yiyeceğim için, ona ithafen, “bonus video” olarak -Retro Express’in ilk seferinde, ilk video olarak paylaştığım- “The Chauffeur” ile Duran Duran seferimizi sonlandırıyorum. 9 Temmuz akşamı Küçükçiftlik Park’ta görüşmek üzere…

Duran Duran – The Chauffeur ( 1982)

YouTube Preview Image

 

Comments
 1. yıldız

  80 ler benim de en sevdiğim tür.1980-1990 yılları arası 10-20 yaşlı dönemime denk geliyor ki hep dinlediğim o şarkılar,müzikler birbirinden güzeldi.Hala tercihimi 80 lerden yana kullanıyorum.Dinlediğim her ezgi beni ogençlik dönemime götürüyor.Duran Duran-Mednes-Lora Brenigan(toprağı bol olsun),Donna summer(toprağı bol olsun)..Ayrı bie lezzeti var ..

  • Ersay Uçak

   80’ler bizim canımız her şeyimiz. Benim çocukluğum 90’lara denk geliyor ama 80’lerde genç olmayı çok ama çok isterdim.

 2. yıldız

  Olsun üzülme,herkes hata yapabilir:))Hem 90 lar da çok iyiydi.Sweet child of mine,Jon Bonjovi,naha nice güzel şarkılar..Ama benim favorim yine 80 ler Digitürk 426. kanal..İnanmayacaksınız ama sırf bu kanalı dinlemek için diji ye üyeyim..Yalnız şu son 2000 li dönemi pek beğenmediğimi ifade etmeliyim.Duygusuz-bemolsüz..Hiç tarzım sayılmaz..