Queensryche Frequency Unknown

Queensryche large 2

Merhaba. Benim bildiğim Amerikalı progressive heavy metal grubu Queensryche; Geoff Tate (vokal), Chris DeGarmo (gitar), Michael Wilton (gitar), Scott Rockenfield (davul), Eddie Jackson (bas gitar) dan oluşurdu. 80’lerde biz Operation: Mindcrime (1988), Empire (1990) albümlerini zevkle dinlerken, güç bela video kasetlerden izlediğimiz kliplerinde kadroyu gözü kapalı sayabiliyorduk. Sene 2013; Queensryche adı altında iki farklı grup görmekteyiz; Queensryche with Todd La Torre ve Queensryche with Geoff Tate. Kim ne derse desin Geoff Tate asıl olandır bana göre ama şu andaki durum da budur. Hem de hemen hemen aynı zamanlarda yeni albümleri çıkmak üzereler. Arada yaşanan tasız olaylar demek ki bu önemli grubu bu hale getirmiş. İsim telif hakkını nasıl çözdüler bilemiyorum ama halletmiş olacaklar ki yasal olarak iki grup da aktif durumdalar.

Queensryche_with_Todd_La_Torre_-_Queensrÿche_2013Queensryche with Todd La Torre ; Bu grupta bir aralar yine progresif metal grubu Crimson Glory’ de solistlik yapmış Todd La Torre vokalde görevi üstlenmiş. Eskilerden Michael Wilton (gitar), Parker Lundgren (gitar), Eddie Jackson (bas gitar) ve Scott Rockenfield (davul). Görüldüğü üzere asıl olan kadronun çoğu bu grupta devam etmişler. Chris DeGarmo zaten 2000’lerin başında gruptan ayrılmış ve Alice in Chains grubundan Jerry Cantrell ile bir süre beraber çalışmışlardı. İşte bu grubun bugünlerde yeni albümleri “Queensryce” ın piyasaya çıkması bekleniyor. Merak ettiğimiz konu ise sanırım hangi grubun o eski Queensryche albümleri gibi mükemmel ve müzikalitesi çok yüksek bir albümü piyasaya sürebileceği. Göreceğiz.

Queensryche_with_Geoff_Tate_-_Frequency_UnknownQueensryche with Geoff Tate ; Yalnız kalan Geoff Tate, bir dönem yine Queensryche ve kendi solo albümleri için çalışmış çalışmış olan gitarist Kelly Gray‘i yanına çekip gerçekten de inanılmaz bir kadro kurabilmeyi başarmış. Robert Sarzo (gitar), Rudy Sarzo (bas gitar), Simon Wright (davul), Randy Gane (klavye) den oluşan bu süper kadro yeni albümleri “Frequency Unknown” albümlerinde Geoff Tate’in yanında yer alacaklar. Fakat bu yeni albümlerine dışarıdan öyle sanatçılar konuk olarak eşlik etmiş ki gerçekten dinlemek için sabırsızlanıyorum. İşte o dev kadro Craig Locicero (gitar / Forbidden), Paul Bostaph (davul / Forbidden, Slayer, Exodus, Testament), Ty Tabor (gitar / King’s X), K.K.Downing (gitar / Judas Priest), Brad Gillis (gitar / Night Ranger), Dave Meniketti (gitar / Y&T), Chris Poland (gitar / Megadeth). İşte şimdi bu kadrolardan sonra muhtemelen aynı zamanlarda çıkacak olan bu iki nefis albümü dinleyip hep beraber karar verelim; hangisi daha nitelikli Queensryche sounduna yaklaşmış hangisi dinlemeye doyamayacağımız bir albüme imza atmış. Bekleyelim ve görelim.

Comments
  1. can

    Frequency Unknown’u biraz dinledim. I don’t believe in love’ın yeni halini tuttum; Empire’ı beğenmedim. 1-2 şarkı beğendim ama geneline birşey diyemem, o kadar detaylı dinlemedim. Ama ilk dinleyişimde çok sardığını söyleyemem.

    Tate’in grubun diğer üyelerine yaptıkları hakkındaki çok uzun metni okumuştum. Fena görünüyor.

    Bir de FB hesabnda sahte profillerle “hayran” olduğuna dair bir iddia vardı. Doğruysa, trajik.

    Todd ise Tate2in gençliği gibi…inanılmaz. Bu bakmdan biraz heyecanlandırdı beni.