Prag gezi rehberi

Gözlerinizi kapatın, birbirinden görkemli binalar, Arnavut kaldırımlı sokaklar, nefes kesici bir  nehir manzarası hayal edin. İşte Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’dasınız. Tarihi dokusu öylesine iyi korunmuş bir kent ki, zaman sanki ortaçağda durmuş gibi. Vltava nehrinin kenarında inci gibi parlayan Prag’ın, güzelliği ile  II. Dünya Savaşında Hitleri bile büyülediği ve bu nedenle savaştan hiç zarar görmeden kurtulduğu söylenir. Kent, yalnızca Çek Cumhuriyeti’nin değil,  dünya kültürünün en seçkin miraslarından biri olarak kabul ediliyor.  1992 yılında kentin merkezi Birleşmiş Milletler’in “Dünya Mirasları listesinde yerini almış. Bir zamanların soğuk ve durgun doğu bloku şehri, şimdilerde modern ve hareketli  bir Avrupa başkenti olarak dikkat  çekiyor. Hem de her mevsimin yakıştığı, gündüzleri narin ve zarif, geceleri ise bir o kadar ışıltılı bir kent. İşte ünlü Çek yazar Milan Kundera’nın tanımıyla “Gülüşün, unutuşun ve hüznün şehri” Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları:

Prag kalesi: Prag Kalesi, şehrin önemli yapılarından. Vlatava nehrinin sol kıyısındaki tepeye kurulmuş. Günümüzde Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının çalışma ofisine ev sahipliği yapıyor. Saat başı kapıdaki askerlerin nöbet değişimi seyredilmeye değer. Önemli bir hatırlatma;  Prag Kalesi, dünyanın en büyük antik kalesi olarak Guiness rekorlar kitabına girmeyi başarmış.  Kalenin hemen yanından aşağıya doğru bakıp, 100 kuleli manzarayı fotoğraflamayı ihmal etmeyin.

Altın Yol: Tek veya iki katlı evlerin sıralandığı sokak , Prag’ın en renkli sokakları arasında sayılıyor. Girişteki gişeden bilet alarak , hediyelik eşya ve Bohemya cam ürünlerinin satıldığı sokakta gezin. 22 nolu evde 1916-1917 yıllarında Franz Kafka yaşamış.Binanın içinde Kafka’nın kitaplarını satan bir kitapçı bulunuyor. Burayı daha da ilginç kılan, kitapçının daha önce Kafka’nın babasına ait olması.

Charles Köprüsü: Vltava Nehri’nin iki yakası, çok sayıda köprüyle birbirine bağlanıyor ama bunlar arasında en ünlüsü şüphesiz Charles Köprüsü.  Sokak sanatçıları, kuklacılar, ve hediyelik eşya satıcıları ile her daim capcanlı. Bir efsaneye göre 6 yüzyıllık taş köprünün bu kadar sağlam oluşunun sırrı,  yapımda kullanılan harca yumurta akı karıştırılmasında gizli. Köprünün üzerinde 75 tane heykel bulunuyor. Bnlardan en eski en ilginc olani ise Aziz John Nepomuk heykeli. Turistler arasında bir gelenek oluşmuş, heykele dokunarak dilenen dileklerin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Astronomik Saat: Eski Kent Meydanı’nda zamanın yanı sıra, dünya ve güneşin konumlarını gösteren 15yy. civarında yapılmış bir saat kulesi dikkat çekiyor. Saat başlarında kulenin etrafında oluşan kalabalık sizi şaşırtmasın. Herkes saat başlarında çalan çanlar sonrasında, saatin üzerinde açılan pencereden geçen azizlerin kuklalarını görmek için bekliyor.

St. Vitus Katedrali: Çek Cumhuriyeti’nde bulunan en büyük kilise olan St Vitus Katedrali 1344 yılında inşa edilmiş. Katedralin ana kulesi 96 metre uzunluğunda ve 14 ile 16yy’larda yenilenmiş.

Yahudi Mahallesi : Avrupa’da korunmuş olarak kalan en eski sinagog burada bulunuyor.Bölge, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Özellikle Eski Yahudi mezarlığı ve müzeye dönüştürülen sinagoglar görülmeye değer. Burası için aynı zamanda Prag’ın en zengin semti demek doğru olur. Dünyaca ünlü lüks butikler de yahudi mahallesinde yer alıyor.

Yeni kent: Yeni Kent kısmına geldiğinizde Wenceslas Meydanı’nda dolaşıp, çevredeki binaları süsleyen heykelleri görebilirsiniz. Hemen yakındaki Ulusal Müze ve Ulusal Tiyatro binaları da gezilebilir.

 Petrin Tepesi ve Füniküler:  Burası Prag’ın en geniş yeşil alanı diyebiliriz.  62 metre yüksekliğindeki Petrin Kulesi, kenti kuşbakışı izlemek  isteyenler için en iyi adres. Kule, Eiffel Kulesi’nin bir kopyası şeklinde. 299. basamağına çıkıldığında kentin mükemmel manzarasının ayaklarınızın altına serildiğini görebilirsiniz. Bu arada tepeye ulaşım için füniküleri kullanmak da mümkün.

 

Siyah Işık Tiyatrosu ve Laterna Magica

Prag’da özel  siyah ışık gösterilerinden birini mutlaka izlemek gerek. Oyncular, florasan ışığında parlayan kıyafetleriyle ilginç bir  müzik, dans, pandomim gösterisi sergiliyor ve izleyenleri sihirli bir dünyada yolculuğa çıkarıyor. Siyah ışık tiyatrolarından en ünlüsü Laterna Magica. Tiyatro,Wonderful Circus isimli oyunlarıyla dünyanın dört bir yanında ün yaptı. Prag’a gitmişken seyretmeden dönmeyin. Üstelik oyunda hiç konuşma olmadığı için, Çekçe bilmeniz de gerekmiyor.

Atatürk’ü ağırlayan kasaba: Karlovy Vary

Her ne kadar Prag’dan 160 km uzakta bir termal kasaba olsa da, Karlovy Vary’ye gitmeden Prag gezisi yapmış sayılmazsınız. SPA ‘ları ile yüzyıllardır ün yapmış jetset  kent, bu özelliğini , topraklarından fışkıran termal sulara borçlu.  Tarihte Karlovy Vary’ye sağlık kürleri için gelen ünlü isimler  arasında  Mustafa Kemal Atatürk ,  Rus Çarı Petro , Mozart da var. Atatürk’ün kaldığı Karlsbad Otel’in duvarına bir tabela ile Kemal Atatürk’ün burada kaldığı belirtilmiş. Karlovy Vary’den ayrılırken özel porselen bardaklardan satın alıp, şifalı sulardan içmeyi unutmayın. Karlovy Vary’e bir gününüzü ayırın, pişman olmayacaksınız.

 

Kentin ışıltısına tekne turunda tanıklık edin!

Prag’ı adeta ortadan ikiye bölen Vltava nehri öylesine görkemli ki ünlü besteci Dvorak’a ilham kaynağı olmuş. İşte bu nehir üzerinde bir tekne turu yapmak Prag seyahatinizin unutulmazları arasına girebilir.  Eğer tura güneş battıktan sonra çıkarsanız Prag’ın ışıltılı tarihi dokusuna bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

Taksilere dikkat!

Şehir içi ulaşımda otobüs, metro ve tramvayı kolaylıkla kullanılabilirsiniz. Hepsi için aynı bilet geçerli. Biletleri gazete bayilerinden ve bilet makinelerinden alabilirsiniz. Ancak taksileri kullanırken dikkat edin, ünleri pek iyi değil. Binerken mutlaka fiyat sorun, pazarlık edin, aksi halde astronomik bir süprizle karşılaşabilirsiniz.

Ne alınır?

Çek Cumhuriyetinin cam ürünleri ve porselenleri Avrupa’da pek çok kraliyet koleksiyonunda yer bulacak kadar değerli ve ünlü. Kentte dolaşırken dükkanlarda Bohemya kristallerinin pek çok çeşidine rastlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak seramikler, el işi  tahta oyuncaklar da alınabilecek hediyelik eşyalar arasında. Eski şehir belediye Sarayı yanında bulunan pazarda ünlü Çek kuklalarını bulabilirsiniz.

 Nerede yenir?

Kampa Park-Na Kampě 8b, 118 00 Prague 1 – Malá Strana

Cowboys Steaks & Cocktails- Nerudova 40, 118 00 Prague 1 – Mala Strana

Artisan Restaurant and Cafe- Rošických 4, 150 00 Prague 5 – Malá Strana

U Kalicha- na bojitsi 13, P2

Hergetova Cihelna- Cihelna 2B

Bellevue- Smetanovo nábř. 18 110 00 Praha 1