Placebo’dan A kalite EP: B3

Battle for the Sun’dan sonra çıkarttığı konser DVD’lerini saymazsak, Placebo adlı oluşumdan pek bir ses seda çıkmıyordu. Uzun zamandır yeni bir kayıt yayınlamayan grubun, Ekim’in 5’inde B3 adlı EP’si, malum mecralara düştü. Aslında bu EP,normal şartlarda 30 Ekim’de piyasada olacaktı ama internet ortamını hepimiz biliyoruz. Sabah uyandık ve o çok tıkladığımız sitelerde ‘B3 download’ ibaresini gördük, elimiz ayağımız da bu vesileyle birbirine dolaştı.

Efendim öncelikle belirteyim, son albüm Battle for the Sun (redux versiyonu da dahil) beni çok açan bir Placebo albümü olmamıştı. Yani kesinlikle iyi bir albümdü, ama o kadar. Placebo dinleyicisiyseniz, ‘güzel albüm’ kavramı sizi kesmez. Hele hele 2006’da çıkarttıkları Meds albümünden sonra çıta çok çok yukarıları çıkartılmışsa, ister istemez Meds’le de karşılaştırırsınız Battle for the Sun’ı. Bu açıdan evet, bende biraz hayal kırıklığı yaratmıştı son albüm. B3’ün çıkacağını duyduğumda ise içimde yine bir ‘acaba?’ oluştu. Fakat ilk şarkı olan B3’ü dinlemeye başladığım andan itibaren ‘Ulan, işte bu be!’ dediğimi hatırlıyorum.

Beş şarkıdan oluşuyor B3 EP. B3, I Know You Want to Stop (Minxus Cover), The Extra, I Know Where You Live ve Time Is Money’den mürekkep EP’de ise –çok açık söylüyorum- bir tane bile boş şarkı yok. B3 ile açılıyor EP ve bu şarkıdaki tat Taste in Men’deki ile bire bir tat diyebilirim. Bu yüzden sanırım daha ilk tınıda deli gibi heyecanlanmıştım. Bildiğimiz o Placebo endüstriyelliği buram buram kulaklarımıza sunulmuş. İkinci şarkı ise bir cover şarkısı. Açıkçası Minxus dinlemedim bu zamana kadar, eksikliğini de duymadım. Ama I Know You Want to Stop, tam anlamıyla bir ‘Placebo sound’ olduğu için açıkçası çok da anlamıyorsunuz bu şarkı cover mıdır, Placebo’nun mudur diye.

EP’deki en vurucu iki şarkıdan biri bana göre The Extra. “If I am an extra in the film of my own life, then would someone please turn of the camera’s..” Ve ardından: “Show me how to live..” Mükemmel sözler, mükemmel bir düzenleme. Eski Placebo’yu tam anlamıyla yansıtan iki şarkıdan biri bu olmuş işte! Bu şarkının ardından I Know Where You Live (I.K.W.Y.L) geliyor. Ki buradaki gitarlar, sizi öldürmeyip süründüren tarzda. Hep eski Placebo’dan bahsediyorum, çünkü zaafım o yönde. Bu iki şarkı da o atmosferi sonuna kadar vermiş.

Son şarkı Time Is Money ise B3’ün bütünselliğinde mükemmel bir çıkış şarkısı. Sözler yine aynı vuruculukta, müzik ise daha bir atmosferik. Beş şarkı da o kadar güzel seçilmiş ki EP için, insan aksak yön aramayı unutuyor durmadan dinlemekten parçaları.. 10 üzerinden hiç çekinmeden 9 veriyorum bu EP için. Ve yeni albüm için iyice heyecanlanıyorum. 2013 baharında çıkarılacağı söyleniyordu albümün. Pre-order için tetikte bekliyorum her zamanki gibi. Brian.. Dostum sen hep şarkı söyle be.. Kimse kalmasa bile ben dinleyeceğim seni ömrümün sonuna kadar. Ha bir de, yine gelin abi.. Albümü basın, turneye gelin bekliyoruz bak..

Placebo – B3:
YouTube Preview Image