Peki onlar ne yapacak?

Malumunuz  kış geldi. Türkiye’nin geneli beyaz örtüye büründü, hava çok soğuk, kar-kış-kıyamet! “Kıyamet” kelimesiyle mayalara da atıfta bulunduktan sonra mevzuyu saptırmadan konumuza dönelim. Ne diyorduk efenim kar kış kapıya dayandı diyorduk. Yazları değil de kışları ben hep çok hüzünlenirim bizzat kardan nefret ederim. Ve hep aklımda o iç acıtan soru yankılanır durur; bu havada sokakta yaşayan insanlar, kediler, köpekler ne yapacak?!

Belediyelerimiz sokakta yaşayan halk için bazı çalışmalar yapıyor bununla ilgili olarak bizlerin de arayıp bilgi verebileceği yardım hatları var (İstanbul’da soğukta sokakta kalan evsizler için 0212 455 13 00 – İBB, 444 25 66 ile AKOM’u bilgilendirebilirsiniz.)

Ama aramızda yaşayan başka canlılar da var kediler ve köpekler gibi… Onlar hepimizden daha korunmasız maalesef. Peki onlar için ne yapabiliriz? Gönül ister ki herkes bir ya da ikisini eve alsın sevsin, doyursun, öpsün onları ama bu pek mümkün olmayacaktır. O nedenle bu soğuk havalarda onları bir nebze de olsa soğuktan koruyacak, kolayca yapabileceğiniz barınaklar nasıl yapılır onu anlatmak istiyorum…

GEREKLi MALZEMELER

* Kalın ve sağlam karton kutu
* Her tarafından 3-5cm boşluk kalabilecek boyda daha küçük sağlam kutu
* Bol gazete
* Kalın Battal Çöp Torba
* Şeffaf Bant

ÖNEMLİ NOTLAR

1. Kedi Evini, balkon altı gibi, yağmurdan koruyabileceğiniz bir yere koyun. Altına bir sebze kasası veya toprakla temasını azaltacak bir cisim yerleştirin.
2. Kedi kapısını rüzgardan korumak için, duvara doğru çevirin ve duvarla ev arasında, kedinin rahatla içeri girebileceği kadar bir ara bırakın.
3. Bilhassa çok yağışlı havalardan sonra, elinizi evin içine sokarak gazete kırpıntılarını kontrol edin.
Eğer ıslanmışlarsa, yenileri ile değiştirin.
4. Bu boy ev, iki kediyi rahatca barındırır.

YAPILIŞI

1.Katlanmış gazeteleri kolinin alt kısmına 3-4 sıra üst üste yerleştirin..
2.Küçük koliyi büyük kolinin içine koyun
3.Gazeteleri katlanmış olarak iki kutu arasına dört tarafına sıkıca yerleştirin
4.Küçük kutunun bir küçük kapağını içine katlayın ve sıkıca bantlayın
5.Küçük kutunun kapaklarını bantlayın
6.Büyük kutunun büyük kapağının kenarını görüldükesin.
7.Öteki kenarından 1cm kadar keserek kapağı eninden biraz küçültün ..
8.Kalın battal torbayı açarak, kutunun tümünü sarın ve sıkıca bantlayın. İki kat yaparsanız daha sağlam olacaktır.
9.Kapı olarak açılan bölümün etrafını kesici ile üç kenarından kesin. Kapağın etrafını ve kesilmiş kısımları bant ile iyice sarın.
10.Gazeteleri 2-3cm kalınlığında boyuna kesin ve kutunun içini bolca doldurun.Evin içine, kapısından girecek büyüklükte, kapının bulunduğu tarafa ağır bir taş koyun. Bu kutunun devrilmesini engeller. Bu kedi evi iki kediyi kolayca barındırır. Üstüne belediyenizin onayını gösteren, suya dayanıklı, kendinden yapışkanlı etiketi yapıştırın

Not: Köpeklerin birçoğu bu karton kutulara sığmayacağından ya daha büyük taşınma tipi karton kutuları seçebilir ya da bir kaç karton kutuyu birleştirerek bunu yapabilirsiniz. Ayrıca kutuların içerisine strafor da yapıştırabilirsiniz o da sıcak tutacaktır.

Videoyu mutlaka izleyin:

YouTube Preview Image