Peki nerede o eski yerli diziler?

Televizyon kanalları diziden geçilmiyor. Sezon başında bangır bangır yeni dizilerin reklamları yapılırken, bir yerde okumuştum bu sene 50 küsur yeni dizi çekiliyormuş. Peki birkaç tane gerçekten iyi yapım hariç son dönemlerde yapılan dizilerin hepsinin ortak yönü nedir biliyor musunuz? Ekran başına geçtiğiniz andan itibaren size iki saat boyunca devamlı olarak acı, drama, ölüm ve ızdırap pompalayan, ajitasyonun (evet bilinenin aksine kelimenin doğrusu ajitasyondur, acıtasyon değil) tavan yaptığı, gözyaşının ve tabii ki reklam selinin de dinmediği yapımlar izleme fırsatı veriyor olması.  Evet, hayatım kötü gidiyor diye üzülmeyin. Herhangi bir dizi seçip izlemeye başlayın, 10 dakika sonra hayata bir Tibet gurusundan bile daha sımsıkı bağlı olacaksınız. Garanti veriyorum.

Hal böyle olunca benim yaşıtlarım -ki ben bizim nesli “doğal ve güzel bir çocukluk ve gençlik geçirebilmiş son nesil” olarak tanımlıyorum- bu yazıda bahsi geçen dizileri, hepsinin konularını ve karakterlerini son derece iyi hatırlayacaklardır. 80’lerin sonunda 90’ların sonuna uzanan bu efsane dizileri tarih sırasına göre şöyle bir yad edelim o halde. Bakalım neleri hatırlıyoruz.

Perihan Abla (1986 – 1988)

O dönem dizilerinin vazgeçilmez oyuncularından Perran Kutman ve Şevket Altuğ ile birlikte bir çok usta tiyatrocunun da rol aldığı, neredeyse Türk televizyonlarında dizi kültürünü başlatan dizi olarak sayılan Perihan Abla gerçek bir dizi efsanesidir. TRT’de yayın hayatına başlayan dizi iki kız kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla ve ona deliler gibi aşık olan Şakir’in ve mahallede gelişen olayların anlatıldığı sımsıcak bir diziydi.

YouTube Preview Image

Bizimkiler (1989 – 2002)

Türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizisi olma ünvanını kolay kolay kaptırmayacak bu diziyi bilmeyen, hatırlamayan var mıdır acaba? Kedi babası yönetici Sabri Bey, Ayla Hanım, horozcu Katil Yavuz, sosyal alkolik Cemil, kapıcı Cafer, papağanı Maşuk, Halil Pazarlama, çaycı Abbas, şair Cenap, dunkof Halis ve daha nice unutulmaz karakteri hayatımıza soktu bu dizi. Ara sıra bazı bölümleri tekrar seyrediyorum ve görüyorum ki kadrodakilerin büyük kısmı ne yazık ki vefat etmişler. O dönem dizide Şükrü ile Nazan’ın oğlu rolünde oynayan Atılay Uluışık ile aynı yaştayım ve o dizide ben ise gerçek hayatta resmen uzak iki arkadaş gibi büyüdük. “Ben sosyal alkoliğim Sevim” tişörtümü halen büyük bir keyifle giyerim. (Bkz.Birinciblog çete resmim)

YouTube Preview Image

Süper Baba (1993 – 1997)

Üç çocuklu boşanmış ve sabit işi olmayan bir babanın Çengelköy’de hayatla verdiği mücadeleyi, aşkı ve kızlarına iyi bir hayat sağlamak için yaptıklarını anlatan sımsıcak bir aile dizisiydi Süper Baba. Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, İhsan Devrim, Metin Çekmez Jülde Kural ve Şevval Sam gibi bir çok önemli oyuncuyu kadrosunda barındıran diziyi unutulmazlar arasına alan aynı zamanda bir Yeni Türkü bestesi olan ve Oya – Bora ikilisinden Oya’nın seslendirdiği muhteşem jenerik müziğidir. Dinlediğimde halen gülümsetmeyi ve tüylerimi diken diken etmeyi başarır. Arkadaşlarla toplandığımızda gitar gecelerimizin vazgeçilmez şarkılarındandır halen.

YouTube Preview Image

Şehnaz Tango (1994 – 1997)

1994 yılında “Sevgi ve aşkın dansı” sloganıyla yayına giren ve 4 sezon boyunca izleyenleri ekrana kilitleyen dizide Perran Kutman ve Erdal Özyağcılar başroldeydi. Kızları ile birlikte kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan Şehnaz ve Tango lakaplı eski kocası Muhsin’in hikayesinin anlatıldığı dizinin kadrosu sadece bu iki büyük oyuncuyla sınırlı değildi. Macide Tanır, Alev Sezer, Muhip Arcıman,Füsun Demirel, Serra Yılmaz, Ayşe Tolga gibi kaliteli oyuncuları da bünyesinde barındıran dizide jenerik müziği de halen hatırladıklarımız arasında değil midir? Bu arada bir dipnot, dizinin 4.sezonda reytinglerinin düşmesine, Şehnaz’ın evlilik dışı amile kalması neden olmuş hatta kanalı protesto yürüyüşlerine kadar varmış bu tepkiler. Hey gidi günler, şimdiki dizilerde kimin eli kimin cebinde belli değil.

YouTube Preview Image

Bir demet tiyatro (1995 – 2002)

Çıtır ailesi deyince size ne ifade ediyor? Mükremin, ablası Lütfiye, babası Burhan ve annesi Telviye Hanım. Halen hatırladığımız unutulmaz karakterler Tirbüşon, Eyvah Necdet, Laz Bakkal, Tombalak, İri Hikmet Amca, Mücver abla ve tabii ki Feriştah Yenge. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’ın hazırladıkları ve 7 yıl boyunca bizi güldüren muhteşem bir seriydi Bir Demet Tiyatro. Diğer dizilerle kıyaslandığında tam olarak dizi konsepti sayılmazdı, bir nevi televizyon tiyatrosuydu ve son derece başarılıydı. Olgun Şimşek, Vural Çelik ve Cem Yılmaz gibi bugün tanıdığımız birçok komedyenin de yetiştiği yerlerden birisidir ve tabii ki de unutulmazlar arasındaki yerini almıştır gönüllerimizde.

YouTube Preview Image

İkinci bahar (1998 – 2001)

Şener Şen ve Türkan Şoray gibi iki dev oyuncu bir dizi projesinde bir araya gelse nasıl olurdu? Biz bu sorunun cevabını 3 sene boyunca İkinci Bahar’da birebir yaşayarak aldık. Samatya’da kebapçı olan Ali Haydar ve iki çocuklu dul Hanım’ın iş ve aşkla birleştirdikleri ve ikinci baharlarını yaşadıkları anları izledik hep beraber. Yönetmenliğini Uğur Yücel’in yaptığı diziyi izlerken bir yandan duygulanır bir yandan da mütemadiyen ağzımız sulanırdı Ali Haydar’ın kebaplarına. Ozan Güven ve Nurgül Yeşilçay’ın da baş rollerde oynadığı dizi ekonomik kriz nedeniyle yayından kaldırıldığında büyük tepki almış ve bir süre sonra durumlar düzelince yeniden yayına girmiştir. Dizi bittikten sonra dizide kullanılan eşyalar Samatya’da açık artırma ile satılıp geliri semtteki 3 okula bağışlanmış (Wikipedia.org’dan öğrendik)

YouTube Preview Image

Ne mutlu bize ki bu dizilerle büyüdük bu inanları tanıdık ve onların hikayesini dinledik. Var mı sizin hatırladıklarınız benim unuttuklarım? Yazın hep beraber hatırlayalım.

Comments
 1. Anonym

  Böyle mi olacakti? dizisini unutmussunuz..dönemin efsanesiydi.Hatta en iyilerinden biriydi 1997 yilindan 2003 yilina kadar 167 Bölüm olarak ATV de önce Cuma Aksamlari sonrada Carsamba Aksamlari yayinlaniyordu.
  http://www.youtube.com/watch?v=38fmK6W9-4g
  En güzel dizilerden biriydi bence simdiki sacma sapan diziler gibi degildi.

  • Enis Hazan

   Aslında unutmadım,biraz da herkesin kendi favorilerinden bahsedip bize de hatırlatmasını istedim, ne iyi ettiniz de yazdınız…ne yazık ki şu anki dizi çöplüğünde bu yapımların hepsini mumla arar olduk çok haklısınız

 2. İbrahim Sali

  Abi yine mukemmel bir konu ile beni benden aldin fakat kadroda bi eksik var benim kanaatimce o da 7 Numara.

  7 Numara en sevdigim dizidir, Su an arsivim icin bolumlerini indiriyorum hatta.

  Bizimkiler de kucukken bagimlisi oldugum bir diziydi annemle beraber sobada kestaneyi kizartip yanina birde cay demleyip soguk kis aksamlarinda Bizimkiler’i izlerdik, Cocukluguma dair hatirladigim en guzel anilardan biridir.

  Aslinda Mahallenin Muhtarlarida bu listeye eklenebilirdi.

  • Enis Hazan

   Mahallenin muhtarları da efsaneydi İbrahimcim çok doğru ama benim favorilerim arasında değildi ne yalan söyliyim…Bizimkiler en büyük efsaneydi, pazar gününe başka bir isim verecek olsam bizimkiler derdim valla o derece

 3. Mustafa Gündoğdu

  bir düzeltme, süper baba’nın jenerik müziği oya-bora değil, yeni türkü’dür abi.. seslendiren oya’dır da bora’nın olayla ilgisi yoktur : )
  yine de akşam bunu birkaç dubleden sonra tartışabiliriz ( :

  selamlar..

  • Enis Hazan

   Oğluuummm çok haklısın ben nasıl yaptım o hatayı, üstelik de bile bile..Hemen düzelttim dikkatine teşekkür ederim Mustafacım, akşam başka konu tartışıcaz bu konudaki haklılığın su götürmez gerçektir baba :))))

 4. Cenk Aydoğmuş

  Ben Perihan Ablanın 19 bölümünü buldum da acaba toplam kaç bölüm?

  • Enis Hazan

   Merhaba Cenk bey, dizi 1986 -88 yılları arasında yayınlandı ama bölüm sayısı hakkında bir bilgi bulamadım