Pati Butik: Sıcacık bir hikaye

734317_388335527922832_862970800_n

Menis Doğan, 21 yaşında Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisi. Bir kaç hafta önce bir arkadaşımla evde sohbet halindeyken duydum Menis’in ismini ve yaptığı işleri. İlgimi çekmesinin yanında çok da başarılı bulduğum için hemen Facebook’tan ekledim ve bu konuyla ilgili yazı yazmak istediğimi söyledim ve sağ olsun geri çevirmedi. Peki ne yapıyor bu kız dediğinizi duyar gibiyim…

menis

Yaptığı işi ve projesini aslında onun hikayesinin ta en başından kısaca anlatmak istiyorum sizlere. Bundan 3 yıl önce Menis ailesinden aldığı destekle kendi çevresinde bulunan sokak hayvanları ve hayvan barınaklarına mama ve ilaç yardımı yapıyordu. Bir süre sonra ailesi bu konuya meblağ ayıramamaya başlayınca oldukça üzülen Menis ne yapacağım diye kara kara düşünmüş. Bir gün dolabında hiç giymediği kıyafetleri gözüne çarpmış ve bunları satarak kendine gelir sağlamaya karar vermiş…

2011 yılının Ocak ayında PATİ BUTİK ismiyle Facebook’ta açtığı hesap ile o günden beri sıfır ve ikinci el kıyafet ve aksesuar satışı gerçekleştiriyor. Bu projenin  -ben buna proje diyorum- en güzel yanı ise satışlardan elde edilen gelirin büyük bir kısmı Türkiye genelindeki hayvan barınakları ve sokak hayvanları için harcanıyor.

Ürün almak isteyenler öncelikle ürünü bildiriyorlar,daha sonra ödeme ve gönderim seçenekleri sunuluyor. Ücret temininden sonra ürün hazırlanıp kargoya verilerek ulaştırılıyor. Pati Butik’te sıfır ve ikinci el ürünler bulunuyor. Sıfır ürünler yurtdışından sipariş verilerek belli bir süreç dahilinde müşteriye ulaşıyor. İkinci el ürünler ise, hayvanlara katkıda bulunmak isteyen insanların giymedikleri, kullanmadıkları giysilerden oluşuyor. Bu ürünler 5-50 TL aralığında normalden çok daha düşük fiyata satışa sunuluyor.

Pati Butikte satışta olan bütün ürünlerin geliri yardıma muhtaç sokak hayvanları için mama,ilaç ve tedavi desteği şeklinde harcanıyor. Ürün alan kişiler bazı bölgelerin acil ihtiyacı olduğunu ve buraya yardım gönderilebileceğini öneriyorlar ve Menis de not edip, bölge koşullarını araştırıp mama yollamaya çalışıyor.

Yardım yapılacak bölgeleri seçerken herhangi bir kriteri yok Menis’in ancak ormanlık bölgelerde ölüme terk edilen köpekler, insanlardan uzakta oldukları ve yardım bulmakta zorlandıkları için barınaklardan önce her zaman ormanlara öncelik veriyor. Örneğin; Bolluca ormanı, Reşadiye ormanı, Şile bölgesi, Beykoz ormanı gibi.

Menis’in bu projeyle ilgili çok güzel hayalleri ve hedefleri var. Bunlardan ilki Pati Butik ismiyle bir mağaza açmak. Yaklaşık 2 sene sonrasında insanların hem kendisiyle bizzat görüşebilecekleri hem ürünleri deneyerek alabilecekleri ufak bir butik açmak hedefinde. Tabi ki hedefler bununla sınırlı değil. Asıl hedefi hem ürünlerin satışıyla hayvanlara katkıda bulunacağı bir butiğin olması aynı zamanda butiğin sorumluluğunda olan sadece sakat ve özürlü hayvanların barınacağı  özel bir barınak kurmayı da hedefliyor.

Pati Butik’in Facebook sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.