Oyuncaktan filme 50 yıllık başarı: G.I.Joe

Yazımın başında hemen belirtmek istiyorum. Hafta sonu tamamen kafa dağıtmak amacıyla sinemaya gittim ve G.I Joe’yu izledim. Başlıktaki “başarı” kelimesini ilk etapta film için kullanmayacağım. Filme geçmeden önce G.I.Joe’nun dolayısıyla Hasbro’nun başarısına değinmek istiyorum. Çoğumuzun bildiği gibi Hasbro (Hassenfeld Brothers’ın kısaltılmışıdır) 90 yıla yaklaşan geçmişiyle oyuncak dünyasının krallarındandır. Star Wars, Pokemon, Susam Sokağı, Jurassic Park gibi bir çok markanın oyuncaklarını üretmekle kalmayıp aynı zamanda da Transformers ve G.I. Joe gibi tüm dünyada milyonlarca hayranı olan oyuncak serilerinin yaratıcısıdır. Transformers başlı başına bir yaratıcılık ve mühendislik şaheseriyken G.I. Joe bambaşka bir kitleye hitap eder.

dwayne

G.I. bugün Amerika’da piyade askerleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Aslen “Galvanized Iron” yani galvanize demir kelimesinden 2.dünya savaşı sırasında çıkmış bir tabirdir ve o dönemin tüm askeri malzemeleri bu malzemeden üretildiğinden askerlerle özdeşleşmiştir. Joe klasik bir Amerikan ismi olarak sonuna eklenince ortaya Hasbro’nun ilk olarak 1964 yılında üretimine başladığı efsane oyuncak serisinin adı çıkmıştır. Tahmin edilebileceği üzere buram buram Amerikan milliyetçiliği kokan, “erkek çocuklar bebeklerle değil bununla oynasın” mantığıyla ortaya çıkan ve bugün oyuncak koleksiyonerleri lugatına “Action figure” terimini katan bir seridir. 50 yıldır halen bu popülerliğini koruması ve bunu iki filmle de taçlandırması benim gözümde Hasbro’nun büyük başarısıdır.

Küçükken benim de büyük zevkle oynadığım, inanılmaz fazla çeşit silahı, aksesuarı ve aracı içinde barındıran gerçekten çok detaylı bir oyuncak serisinin sinemada vücut bulmuş halini izlemek ise tamamen çocukluğuma dönmek adına gerçekten çok güzel bir deneyim oldu. 2009’da ilk filmi yapılan G.I.Joe ikinci filmi Retaliation ile bu hafta gösterime girdi. Kadrosunda Dwayne “The Rock” Johnson, Ray Park (Star Wars hayranları onu Darth Maul olarak biliyor) Channing Tatum ve Bruce Willis olan G.I. Joe Retaliation’ın konusu tabii ki de son derece basit. Nükleer silahlanma tehtidi altında Cobra gücü tarafından tuzak kurularak yok edilmeye çalışan Joe’lar bu saldırıdan kurtulan üyeleriyle intikam peşine düşer.

snakeeyes

Bu film,küçüklüğünde ya da halen bu oyuncak serisiyle oynamış, bu tarz aksiyon filmlerini seven, son derece abartılı ve gerçek hayatta yapılması imkansız hareketleri beyazperdede görmekten keyif alan kişiler için biçilmiş kaftan. 3 boyutlu olması başka bir artısı olan filmde gerçekten çok ustaca hazırlanmış savaş ve dövüş sahneleri görmek mümkün. Özellikle Jinx ve Snake Eyes’ın dağın tepesinde bir köyden kaçış sahnesi görülmeye değer. Eski dostumuz Cobra Commander, Storm Shadow ve tabii ki Snake Eyes filmde üzerine bol bol gidilen karakterler. Bruce willis beklediğimden az görünse de yine her perdede gördüğümde bana “Yahu sen ne zaman yaşlanacaksın be adam” dedirtmekten ve beni gülümsetmekten geri kalmadı. Seviyorum ben bu adamı yahu. The Rock’ı da ayrıca severim. Benim boyum kadar kol çevresine sahip olan ve bütün ayılığına rağmen son derece sempatik bulduğum bir adamdır kendisi.

Uzun lafın kısası eğer bol aksiyon, bol dövüş sanatı, bol silah, bir iki ince espri ve salona girdiğiniz anda kafanızı boşaltarak izleyeceğiniz eğlencelik ve keyifli bir film arıyorsanız 110 dakika durmak nedir bilmeyen hareketle G.I.Joe sinema keyfinizi karşılamaya yetecektir. İyi seyirler.

Filmin fragmanı:

YouTube Preview Image