Oyuncaklarım, Instagram ve ben

Koleksiyon yapmak her zaman en sevdiğim hobim olmuştur. Lise yıllarımda pul koleksiyonumuz için kardeşimle beraber pulcuya gider, her yıl yayınlanan ve pulların değerini belirleyen Pulko kataloğundan harçlığımız yettiği kadar, beğendiğimiz serileri alır bakar bakar keyiflenirdik. Müzik ayrı bir hobimdi, sadece dinlemekle kalmadım aynı zamanda gitar çaldım,trompet dersi aldım şimdilerde buzukiye merak sardım. Bir süre sonra şunu anladım ki ben hobilerim olmadan yapamıyorum. Kendimi boşlukta gibi hissediyorum.

Sanırım 2001 yılıydı, Star Wars merakımı bir parça yukarı taşımaya karar verdim ve o zamanların en popüler figür mağazası olan Gerekli Şeyler’de bolca vakit geçirmeye başladım.  Figür ile oyuncak arasında fark vardır. Dışarıdan bakınca hepsi tabii ki de oyuncak gibi görünüyor ama figürler biraz daha detaylı, koleksiyona yönelik hazırlanmış ve dolayısıyla da oyuncağa göre daha pahalı. Action figür koleksiyonu içerisinde aslında birçok boy ve çeşit sözkonusu. 3,5 inç figürler oyuncak sayılır çünkü çoğu oyuncakçıda da kolayca bulunabilen figürlerdir. Bunlar dışında 6,7 ve 12 inç son derece detaylı figürler, büstler, 1/6 , 1/2 hatta 1’e 1 ölçekteki çoğu zaman sınırlı sayıda üretilen figürler de vardır. Bu saydıklarım sadece benim bildiğim ve aklıma gelen çeşitler.

Boy itibariyle yaklaşık 15 cm. gelen bu figürleri sergilemesinin daha kolay olması, yan yana dizildiğindeki görüntüsü ve tabii ki bütçeme göre olması gibi sebeplerden ötürü ben 6 inçlik figürlere yönelmiştim. Şu anda koleksiyonumda çeşitli film ve müzik figürleri olmak üzere 200’ün üzerinde karakter bulunuyor. En büyük zevkim de figürlerimin dizili olduğu rafların önüne geçip keyifle seyretmek.

Ama şu sıralar Instagram sayesinde yeni bir hobi daha buldum kendime. Sosyal medya uygulamaları arasında en çok sevdiğim olan Instagram fotoğraf merakımla figür hastalığımı bir araya getirmek için mükemmel bir ortam oldu benim için. Önceleri sadece manzara v.s fotoğrafları çekerken şimdilerde Legolarım ve Star Wars action figürlerimle aklıma gelen şeyleri oyuncaklarımla sahne yaratarak fotoğrafa döküyorum ve inanılmaz eğleniyorum. Tahmin edebileceğiniz üzere bu platformda benim gibi birçok manyak olduğu için son derece keyifli ve yaratıcı fotoğraflar görmek mümkün oluyor. Özellikle dış mekan çekimlerinde inanılmaz orijinal oyuncak fotoğrafları var ve bendeniz de bu sayede dışarı çıkarken çantamın içine figürlerimi, Legolarımı, fotoğraf makinemi ve tripodumu koyup değişik mekanlarda değişik çekimler yapma fırsatı buluyorum.

Bu fotoğrafları paylaştığım grupların düzenledikleri birtakım yarışmalara katılmak, bazı gruplar tarafından günün fotoğrafı seçilmek de işin ayrıca keyifli yanlarından. Eğer sizin de bu tarz bir merakınız varsa, bu yazımdaki fotoğraflarımı beğendiyseniz, instagram’da “hazanenis” adıyla beni bulabilir, ya da başlarına hashtag (#) koyarak birazdan yazacağım grupları takip edebilirsiniz. Çok eğleneceğinize ve yaratıcılığınızı tetikleyeceğine emin olabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Oyuncak fotoğrafı ile ilgili bazı instagram grupları #actionfigureadventures #toypops #toycrewbuddies #toys4life #darksidetoys #legocrewbuddies #toyplanet #toyphotography

Comments
  1. TAMER

    selam elmde 1979 yılına ait star wars figürleri var kutusuz dart vader , luke skywalker , prenses gibi. değerini bulursam elimden çıkarmak istiyorum.