Oscar’dan önce izlenmeli: Yasak Aşk

Bu yıl Oscar’a sadece ‘En İyi Yabancı Daldaki Film’ kategorisinde değil aday olduğu birçok kategoride geceye damgasını vuracak olan film Amour, şüphesiz! Henüz izlemediğim film hakkında her hangi bir şey söylemek yersiz olur, ama bir şeyden ne kadar çok bahsedilirse karşısına geçip izleme ihtimali benim için o kadar uzaklaşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda aday listeleri açıklandığında, yanılmıyorsam İstanbul Film Festivali kapsamında ve daha sonra vizyonda seyirciyle buluşmuş, izleyemediğim A Royal Affair dikkatimi çekti. Gözden kaçmış aday filmler için en iyi izleme zamanı Oscar arifesidir diyerek izlemeye başladım filmi. Dilimize Yasak Aşk olarak çevrilmiş filme dışarıdan bakıldığında ‘bir kraliyet ailesi; genç tecrübesiz bir kraliçe, deliden hallice kral ve onun doktoru, danışmanı, can yoldaşı adam ile kraliçe arasında yaşanan Yasak Aşk’ı anlatıyor. Kalıp olarak çok klasik ve bilindik saray entrikalarıyla süslü bir film silüeti çiziyor olsa da Danimarka’nın aydınlanma sürecinde önemli rol oynamış bir tarafı filozof olan Alman doktor Kont Johann Friedrich Struensee’in hayatını ve krallığın geçirdiği süreci arka plana atmadan anlatıyor.

Bodil Steensen – Leth’in ‘’Prinsesse af Blodet’’ adlı romanından uyarlanarak beyaz perdeye aktarılan yapımın hikayesi 18. Yüzyılda geçiyor. Henüz çocuk denilecek bir yaşta Danimarka kralı 7.  Christian’a gelin getirilen İngiltere prensesi Caroline’ın saraya giderken kurduğu hayaller – Kral’ın deli olduğunu gizlememesi, hayat kadınlarına olan düşkünlüğü ve Caroline’a kötü davranmaktaki ısrarı ile- paramparça oluyor ve bu durum çocukluktan kadınlığa geçtiği süreci hızlandırıyor. Bu süreç içinde dönem dönem ruh sağlığı çok bozulan Kral için her daim yanında olacak bir doktor arayışına giriliyor. Oldukça mütevazi bir yaşam süren ve direkt halka yardım edebildiği yerlerde doktorluk yapan Johann, aydınlık yanlısı birkaç kişi tarafından bu göreve aday olması konusunda ikna ediliyor. Amaç tabi ki Krala ve ülkeyi yöneten karanlık zihniyete yakın olup o karanlığı dağıtabilecek reform hareketlerini gerçekleştirecek bir hakimiyeti Kral üzerinde kurabilmek.

 

Doktor’un Kral üzerinde ki etkisi hem derin bir dostluğa hem de kontrolü Dr. Johann’ın ellerinde tuttuğu bir yönetim biçimine dönüşüyor. Kısa bir sürede her karar mekanizmasında söz hakkına sahip olan Doktor’un bu süreç içerisinde yaptığı reformlar ve yarattığı değişimi yüz yıl kadar sekteye uğratacak olan ve karanlık zihniyetlerin Kralı etkilemek için kullanacağı bir skandala dönüşen aşk Doktor ve Kraliçe arasında yaşanıyor.

Dönem filmi severlerin dışında gerçek tarihi ‘saray koridorlarında yaşanan aşk oyunlarıyla sınırlandırmadan’ tutarlı ve güzel bir değişim sürecinin nasıl bir trajediye dönüştüğünü izlemek isterseniz Oscar aday listesinde yerini almış bu filmi izlemeniz tavsiyemdir. Film bir çok festival vs. adaylık ve ödül almış bir yapım. Bütün bunların dışında izleyip de etkilenilecek iki favori isim şudur; Mads Mikkelsen çok karizmatik! (Dr. Johann Friedrich Struensee)(bkz: The Hunt) ve Mikkel Boe Folsgaard (Kral 7. Christian). Şimdiden iyi seyirler!

Yasak Aşk Fragmanı için:

YouTube Preview Image