Öpüşmenin 10 faydası

Günümüz stres, karmaşa, oradan oraya koşturmaca ile geçiyor. Kısacası aslında tam bir kaos çağındayız da denebilir. Peki insan nasıl mutlu olur? Ara ara düşünüyorum da hiçbir şeyin yetmediği hep daha fazlasının istendiği bu zamanda bizleri nedensiz mutlu eden o kadar az şey kaldı ki! Onlardan biri de öpüşmek! Evet evet birini öpmek ya da biri tarafından öpülmek!  Aileniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz ya da eşiniz olabilir hiç fark etmez, onlardan aldığınız bir öpücük bir anda tüm moralinizi düzeltebilir.

Öpüşmenin ruhumuzu okşadığı, güven ve sevgi duygusu aşıladığı ya da bizi moral olarak yükseklere taşıdığı oldukça açık. Hatta bunu hemen şimdi sevdiğiniz birini öperek de görebilirsiniz. Buyrun denemesi bedava!  Yalnız öpüşmenin güzelliği sırf bunlarla sınırlı değil işin bir de bilimsel boyutu var. Bilim insanları bu alanda da geri durmamış ve öpüşmenin insanın ruh ve beden sağlığına nasıl faydaları olduğunu araştırmış. Bakın öpüşmenin nelere nelere faydası varmış!

1) Her sabah eşini öperek uğurlayan insanlar, diğerlerine oranla 5 yıl daha fazla yaşıyorMUŞ.

2) Öpüşmek ve öpmek öz güven için vazgeçilmez bir yolMUŞ.

3) Öpüşmek kalori yakımına yardımcı oluyorMUŞ, her dakikada 2-3 kalori yakılıyor ve metabolizma hızınız iki katına çıkarıyorMUŞ. Yapılan araştırmalara göre günde 3 kez öpüşüldüğünde (en az 20 saniye boyunca) bir günde 200-300 gr kaybetmiş oluyorMUŞuz.

4)
 Öpüşmek vücuttaki tüm stresi alıyorMUŞ, gerilimi azaltıyor ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyorMUŞ.  Medikal araştırmalara göre öpüşmek stres hormonu olan “kortisol”ün salgılanmasını azaltıyorMUŞ.

5) Öpüşme sırasından yüzümüzde bulunan 30 adet kas çalışıyorMUŞ. Öpüşme sırasında kan akışı hızlanacağından yaşlılık belirtileri de erken yaşta ortaya çıkmıyorMUŞ.

6) Öpüşmek kalp için de yararlıyMIŞ. Adrenalin yarattığı için vücuda daha fazla kan pompalanıyor ve bu dolaşımın hızlanmasını dolayısıyla da hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlıyorMUŞ. Sık öpüşen çiftlerde yapılan araştırmalar sonucu kalp rahatsızlıklarının daha az olduğu, kolesterolün ve tansiyonun da düştüğü görülMÜŞ.

7) Sık öpüşen çiftlerde mide, idrar yolu ve kan enfeksiyonları daha az görülüyorMUŞ. Çiftler birbirine geçirdikleri yararlı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemlerini güçlendiriyorMUŞ.

8) Öpüşme sırasında tükürük içerisinde bulunan gizli antibiyotikler aktarılıyorMUŞ. Ayrıca tükürükte ağrıyı azaltan doğal bir ağrı kesici de bulunuyorMUŞ.

9) Öpüşmek endişeyi azaltıp ve huzur sağlayan yatıştırıcı bir hormon olan oksitosin seviyesini artırıyorMUŞ.

10) Öpüşme sırasında meydana çıkan endorfin morfinden 200 kat daha kuvvetliyMİŞ.

Comments
  1. nazlı

    alıntıyı nereden yaptığınızı da yazarsanız intial yapmamış olursunuz