Onlar Sinemanın “Kötü” Çocukları!

Birinciblog ailesi olarak hepimiz ayrı ayrı sinema yazmaktan oldukça keyif alıyoruz. Bazen naçizane filmleri eleştiriyoruz bazen de oyuncuları… Sıkı takipçilerimiz bilirler zaman zaman bazı alanlarda –ki bu bazen müzik bazen sinema olur- “en”leri seçeriz sizler için.

Uzun zamandır aklımdaydı beyazperdenin çocuk karakterleriyle ilgili bişeyler karalamak. Genelde ünü dünyayı sarmış aktörler ve aktrislerin yanında malesefki sönük kalırlar ama bana göre çoğu filmin asıl yıldızı hep çocuklardır! Özellikle zaman zaman korku sinemasında çocuklar olmasaydı ne yapacaklardı? diye düşündüğüm de olmuştur J Korkunun “en” saf hali çocuk üzerine kurgulanan korku filmlerinde ortaya çıkar bana göre.

Bugün sizlere sinemanın “en kötü” çocuklarından bir derleme hazırladım, bakalım filmler ve bu haylazları hanginiz hatırlayacak? J

*Not: “En kötü” diyince aklınıza sadece korku unsurları gelmesin, çok farklı misafirlerimiz de olacak : )

jjmilw_regan-macneil

1- Regan MacNeil (The Exorcist)

Linda Blair’in canlandırdığı Regan karakteri beyazperdenin en tehlikeli en kötü karakterlerinden biridir. Oyuncu annesiyle normal bir hayat sürerken bir anda şeytanın pençeleri arasına sıkışıp etrafındakilere dehşet dolu anlar yaşatan Regan sinema tarihinin gelmiş geçmiş “en kötü”  çocuk karakterleri arasındaki yerini ta o zaman almıştı bence.

the-good-son

2- Henry Evans (The Good Son)

Eminim ki bir çoğunuz onu Home Alone serisindeki o sevimli halleriyle hatırlıyorsunuz. Aslında oradaki rolüyle bile bizim “en kötü” çocuk listemize girebilirdi Macaulay çünkü görüp görebileceğiniz en yaramaz en haşarı çocuk karakterlerinden biriydi. Ama bugün onu yazımıza konuk eden The Good Son filmindeki rolü. Henry karakteriyle izlediğimiz Macaulay, annesi kanser yüzünden öldükten sonra amcası tarafından bir süreliğine Henry ve ailesinin yanına bırakılan kuzenine yapmadığını bırakmamıştı. Hayvanlara zarar vermekten insan öldürmeye kadar kötülük konusunda sınır tanımayınca listemizin diğer bir konuğu oldu.

sisko-nuri-fistik-benim-olacak-binicem-ustune-vurucam-kirbaci

3- Nuri (Öksüzler)

Listemizin 3 numaralı konuğu bu kez Yeşilçam’dan. Hepimiz bir dönem bir furya haline dönen sezercik, yumurcak gibi çocuk odaklı filmleri hatırlıyoruz. Sezercik’in başrolünü oynadığı öksüzler filminde Nuri karakterini canlandıran Sıtkı Sezgin’in akıllara kazınan bir repliği var ki hala dillerde. Açık artırmada satılan Fıstık isimli eşek için “binicem üstüne vurucam kırbacı” diye sezerciği korkutan, eşeği alabilmek için sevimsiz sevimsiz zengin babasına ağlayan Nuri en kötü çocuklarımız arasında.

Dennis_The_Menace__001

4- Dennis (Afacan Çocuk Dennis)

Bu ne alaka? Diyebilirsiniz. Ama kötü çocuk olmak için illa içinize şeytan girmesi ya da birilerini öldürmeniz gerekmiyor. 1993 yılında Mason Gamble’in canlandırdığı Dennis karakteri bitmek bilmeyen yaramazlıklarıyla yine sinemanın en kötü çocuklarından.

 criancas assassinas gage creed_thumb[1]

5- Gage Creed (Pet Sematary)

Baktığınızda ne kadar tatlış ne minnoş diyebileceğiniz Gage’i elinde neşteriyle “oyun oynamak istiyorum baba!” replikleriyle bir hatırlayın dilerseniz, o zaman da aynı düşüncelere sahip misiniz? J Stephen King’in Hayvan Mezarlığı romanından sinemaya uyarlanan aynı adlı filmde Gage karakterini canlandıran Miko Hughes sinemanın en kötü çocuklarından biri kesinlikle!

gulsah-filmi-2859921-2859921_300

6- Gülşah (Gülşah)

1975 yapımı Gülşah isimli filmde kendini yani Gülşah’ı canlandıran Hülya Koçyiğit’in kızı Gülşah Alkoçlar, babasının evlenmek üzere olduğu ve hiç sevmediği cici annesine yapmadığını bırakmamıştı. Yaramaz mı yaramaz olan Gülşah’ı “Aslan kaç paraparapom” nidalarıyla müstakbel annesine hazırladığı dağ aslanı şakasıyla hatırlıyoruz.

hqdefault

7- Edgar E Gore (Frankenweenie)

Bu sefer ki “en kötü” çocuk karakterimiz ise animasyon dünyasından. Tim Burton imzalı Frankenweenie’de Victor’un sınıf arkadaşı olan Edgar E Gore genelde biraz salak olması nedeniyle diğer çocuklar tarafından dışlanır. Victor’un ölen köpeğini canlandırdığını öğrenen Edgar Victor’u tehdit ederek aynı işlemi bir balık üzerinde tekrarlamasını ister. Kısa süreliğine başarılı olan bu çılgın deney hüsrana uğrayınca bu sırrı herkesle paylaşan Edgar ve arkadaşları hayata döndürdükleri eski dostlarıyla kasabayı birbirine katarlar.

MBDOMEN FE003

8- Damien Thorn (The Omen)

Damien için fazla söze gerek yok aslında sizlerin de bildiği üzere kendisi Şeytan’ın oğlu olur J Damiens karakterini canlandıran Harvey Stephens beyazperdenin şüphesiz ki “en kötü” çocuklarından!

orphanage_420

9- Victor (The Orphanage)

Benim en sevdiğim korku filmlerinden olan The Orphanage yani Yetimhane’nin minik karakteri Victor da bu listeye girmeye hak kazanan çocuklardan. Yüzündeki deformeler yüzünden annesi tarafından dış dünyaya salınmayan Victor diğer çocuklar tarafından öldürülür. Ve bu tabii ki onun geri dönüp intikam alması için en büyük sebebi olacaktır.

orphan-431x300

10- Esther (Orphan)

Yetimhanede büyümeye çalışan sorunlu bir kız çocuğu olan Esther şimdiye kadar evlatlık edinildiği tüm aileler tarafından yetimhaneye geri gönderilmiştir. Son olarak evlatlık verildiği ailenin yanında yine kötülükler yapmaya başlayan Esther’le ilgili asıl sürpriz filmin sonundadır. Tüm film boyunca küçük bir kız çocuğu sandığımız Esther aslında nadir görülen bir hastalığın pençesinde olan bir kadındır. Filmin sonuna kadar yaptıklarıyla bence Esther en kötü çocuklar arasında olmayı hak ediyor.

İyi Seyirler : )

Comments
  1. Levent Sırma

    Listede Frankenweenie olduğuna göre CHILDS PLAY (Chucky) de olabilir miydi?

    • elif sarıoğlu

      olurdu tabii ama edgar e gore çizgi film de olsa bir çocuktu Chucky ise bir oyuncaktı belki o yüzden koymadım bilemedim :)