One Step Behind You: Furniture

When The Boom Was On Front

Sıradanlaşan hayata paralel olarak ‘nerede o eski şarkılar’ cümlesi eşliğinde, kimi zaman müziğin tadının çok yavanlaştığını hissetmeye başlıyoruz. Her dönem müzik sektörü yeşil dolarların göz alıcı ışıltısı uğruna skinny pantolonlu sivilceli sıkıcı ergenleri rock müziğin kurtarıcı ilan ediyorlar. Ya da Justin Bieber örneğinde olduğu gibi, çok sıkı bir pazarlama teknikleri ile kendilerince bir dünya yıldızı yaratıyorlar. Bu ucuzlaşan müzikal kaliteye paralel olarak, özellikle yurdum topraklarında 4-5 CD’yi cebine koyan sözde DJ arkadaşlar bir Tiesto edası ile ortalıkta ahkam kesmekten geri durmuyorlar. Hatta Tarık Mengüç kardeşim gibi şarkıcılar, ‘Rock’n Coke’ta ben niye yokum’ diye sitem ediyorlar. Sahi sen niye yoksun Tarık? Elbette bütün bu olumsuzluklara rağmen her dönem karşımıza bizleri şaşırtan çok sağlam gruplar çıkmıyor değil.

Furniture+-+Food+Sex+&+Paranoia+-+CD+ALBUM-424852

Neyse ‘papaza kızıp oruç bozacak’ bir ruh haline girmeden Furniture mevzusuna geçelim. Furniture grubu 80’li yılların başında Jim Irvin önderliğinde Kraliçe’nin verimli topraklarında kuruldu. Jim Irvin, Tim Whelan ve Hamilton Lee üçlüsünden oluşan gruba daha sonra Sally Still ve Maya Gilder katıldı. Herkesin Punk, New Wave ve New Romantics takıldığı bir dönemde Furniture edebi metin tadında şarkı sözleri yazıp, derin ve hisli bir müzik yapmayı deniyordu. 1981 yılında kendi plak şirketlerinden “Shaking Story” ve “Take A walk Down Town” isimli iki single, 1983 yılında “When The Boom Was On” isimli mini bir albüm, 1984 yılında yayınlanan “Love Your Shoes” single’ı Furniture grubunun yavaş yavaş tanınmasına ve konserler vermesine neden oldu. Onlara asıl ünü getiren ise 1986 yılında yayınladıkları listelerde üst sıralara kadar çıkan “Brilliant Mind” parçasıydı.

527330_10151067233703575_1892923353_n

Ama çoğu insan için Furniture demek 90’ların başında yayınlanan “Sex Food & Paranoia” albümü demektir. Özellikle bu albümde yer alan “One Step Behind You” ıssız köşelerde kendi karanlığına çekilmiş görkemli kaybeden  arkadaşların milli  marşı olmuştu. Ve sen değerli okuyucu şayet tepinmeden, sakıncalı düşünceler eşliğinde, ‘keşke yalnız bunun için sevseydim seni’ sözünü fazla düşünmeden kaliteli müzik dinlemek istiyorsan Furniture tam sana göre bir hazine. Kıymetini bilin…

John Lennon’u vurdunuz, Ian Curtis’i ölüme sürüklediniz, Smiths’i dağıttınız, Morrissey’i küstürdünüz, Tarık Mengüç’ü yedirmeyiz :)

Furniture – One Step Bhind You

YouTube Preview Image

Tarık Mengüç – Rock’n Coke’ta Ben Niye Yokum

YouTube Preview Image