Once’ı hala izlememiş olabilir misiniz?

Bir film bu kadar sıcak ve samimi mi olur? Herhalde 20 kez falan izledim bu filmi ve her izleyişte hayranlığım bir kat daha arttı. Henüz Once’ı izlemediyseniz inanın çok şey kaçırıyorsunuz. Sıcak öyküsü ve harika müzikleriyle Once mutlaka ama mutlaka izlenmeli. Nokta.

Şöyle anlatayım: 2006 yapımı Once bir İrlanda filmi. Başrolünde Glen Hansard var. Bilmeyenler için söyleyeyim Glen, İrlandalı Rock grubu The Frames’in vokalistidir. Son derece başarılı ve romantik şarkılara imza atan Hansard için İrlanda’nın Emre Aydın’ı tanımı yapmak aslında çok da yanlış olmaz. John Carney’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmde ikinci önemli oyuncu ise Markéta Irglová. O da aynen Hansard gibi müzisyen. Aslında Hansdard ve Irglova’nın çok enteresan bir geçmişi var.

Hansard, Çek Cumhuriyeti’ne konsere gittiğinde 1988 doğumlu Irglová henüz 13 yaşındaydı. Tanışmalarına vesile olan ise grubu Çek Cumhuriyeti’ne getiren babasıydı. O gün kurulan sıcak ilişki ileriki yıllarda aşka dönüştü. Müzikal kariyerini Hansard’a borçlu olan Irglová, 2009 yılına kadar Hansard ile birlikteydi. 2005’te kurdukları The Swell Season isimli grupla, 2010 yılına kadar üç güzel albüme de imza attılar. 2011’de ise Irglová Tim Iseler ile evlenip New York’a taşındı.

Sadece 170 bin dolara çekilen Once, kimsenin beklemediği ölçüde başarılı oldu. Birçok ülkede çok önemli gişe başarısı gerçekleştirdi. Bağımsız Amerikan yapımlarının ödüllendirildiği ‘Independent Spirit Awards’ta 2007’nin en iyi yabancı filmi seçildi. 2007’de ‘Falling Slowly’ şarkısıyla en iyi müzik kategorisinde Oscar kazandı. Filmin Soundtrack albümü oldukça iyi satış rakamlarına imza attı. Örneğin bendeniz bu albümün çıktığından beri fena hastasıyımdır. Herhalde 1000 kez falan dinlemişimdir. Tavsiyem filmi izledikten sonra mutlaka albümünü de göz atmanız.

Gelelim filmin konusuna: Dublin’de gitar çalan aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarı olan İrlandalı bir adam, bir gün sokakta çalarken Çek bir kızla tanışıyor. Adamın maddi durumu pek iyi değildir ve babasının süpürge tamir dükkanında ona yardım ederken bir yandan da sokaklarda çalarak para kazanmaya çalışmaktadır. Kız da eşiyle ayrıdır; gündüzleri çalışıp beraber yaşadığı annesine ve kızına bakmaktadır. Hayali albüm çıkarmak olan adam müzik şirketlerine yollamak için demo hazırlamaya karar verince piyano çalan kızla birlikte çalışmaya başlar. Film için aslında bir müzikal de denilebilir. Zira 1 saat 25 dakikalık filmin büyük bölümü şarkılarla geçiyor. Bu tip filmlerden hiç hoşlanmasınız bile son derece seveceğinizi garanti edebilirim. Filmin IMDB notu ise 7.9

Filmin fragmanı:

YouTube Preview Image

Filmin öne çıkan şarkılarından When your mind’s made up:

YouTube Preview Image

Oscar ödül gecesi ve canlı performans:

YouTube Preview Image
Comments
 1. Seyhan Ahen

  Bilmukabele ben de hastasıyım.Filmden sonra müziklerine de saran biri olarak söylemeliyim ki uzun zamandır bu kadar samimi bir filme de denk gelmedim.Ara ara tekrar tekrar izlemek istiyorum.Bazı sahneler çok güzeldi :(

 2. Emrah Gürkan

  Kesinlikle Seyhan… tekrar tekrar izlenmeli.

 3. gurcansarı

  bu nasıl bir zamanlamadır. filmi daha dün in.. elde ettim ve henüz seyretmedim. bu gün de yazısı çıktı. ilginç.

 4. Derya

  Filmin muzikleri harikaydi