Okula benzemeyen bir okul: Hayat Bilgisi

blacklogo9802

Yakalı önlüklerimiz içinde, tahta sıralarda oturduğumuz dönemlerden hayal meyal hatırladığımız ve bizi hayata hazırlayan ilk ders olan Hayat Bilgisi, yetişkinlikte de aynen eskiden olduğu gibi, ihtiyaç duyduğumuz alanlarda bize gerekli donanımı kazandırmak için yeniden ete kemiğe büründü.

“Yeni şeyler bilmek lazım” sloganı ile yola çıkan Hayat Bilgisi, Azmi Karaveli, Cem Akaş, Esra Aliçavuşoğlu, Esra Özdoğan ve Zeynep Ögel tarafından Beyoğlu, Asmalımescit’te açılmış bir okul. Üreten, katılan, umursayan “yurttaş”lar için bir “yurttaş üniversitesi” olmak amacıyla yola koyulmuş bu okulda, ilginizi çeken bir alanda, işinin ehli kişiler tarafından verilecek derslere katılabilirsiniz.

Cem Akaş, bu işe kalkışırken New York’taki The New School’un 1930’ların halini kendilerine örnek aldıklarını belirtmiş. Sınıflar iki saat sürecek şekilde planlanmış, ama tabii bazen laf uzayabiliyor. İlginizi çeken ama sınıfı açılmamış bir konu varsa, önerilerinizi de ekibe iletebiliyorsunuz. Kayıtlarda öğrencilere, öğretmenlere, öğretim görevlilerine ve emeklilere %15 indirim uygulandığını da belirtelim. Hayat Bilgisi’nde bir derse katılmış olanlar, aynı yıl içinde sonraki derslere %20 indirimle kaydolabiliyor. Ayrıca çaylar şirketten!

Dergi ilani.con Dergi ilani.con Dergi ilani.con 

Dersler 6 ana kategori altında veriliyor. Kitap, Yönetim, Sanat Tarihi, Tarih ve Siyaset, İletişim ve Fotoğraf ve Sahne Sanatları. Dersler zamanla değişiyor, yenileri eklenirken bazıları da “müfredattan” kalkıyor. Dolayısıyla düzenli olarak takip etmekte fayda var. Şu anda verilen derslerin tam listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Kitap Dersleri: Hayat Bilgisi projesinin kurucu üyelerinden Cem Akaş, bu kategori altında “Yayıncılık ve Editörlük”, “Yaratıcı Yazarlık ve Anlatı Yönetimi” ve “Çeviri-İngilizce” olmak üzere üç ders verirken, Mehmet Ulusel de “Kitap Tasarımı: Eskizden Matbaaya” dersini veriyor.

Yönetim Dersleri: Özalp Birol “Sanat Yönetimi”, Can Sertoğlu “Müzik Endüstrisi ve Müzisyen Menajerliği”, Kanat Emiroğlu ise “Liderlik ve Strateji – Ceo Dersleri” sınıflarında ders veriyor.

Sanat Tarihi Dersleri: Esra Aliçavuşoğlu ve Uşun Tükel’in dersler verdiği kategoride, iki bölüm halinde “Sanat Tarihi” ve “Mitoloji ve Görsel Sanatlar” derslerine katılmanız mümkün.

Dergi ilani.con Dergi ilani.con Dergi ilani.con

Tarih ve Siyaset Dersleri: “Osmanlı’nın Son Yüzyılı” dersini Hakan Erdem’den, “Hızlandırılmış Cumhuriyet Tarihi” dersini Ahmet Kuyaş’tan ve “21. Yüzyılda Siyaset” dersini de Süreyyya Evren’den dinleyebilirsiniz.

İletişim Dersleri: Nuri Çolakoğlu “Nasıl Televizyoncu Olunur?”, Ozan Açıktan “Reklam Yönetmenliği”, Yetkin Başarır “Tasarım ve Görsel Algı” ve Kurtcebe Turgul ise “Reklamda Yaratıcılık Çok mu Lazım?” derslerini alabileceğiniz isimler…

Fotoğraf ve Sahne Sanatları Dersleri: Bu kategoride ise Ergün Turan’dan “Fotoğraf 1: Analogdan Dijitale”, Ali Kabaş ve Yetkin Başarır’dan “Fotoğraf 2: ‘An’ı Yakalamak”, Ahmet Levendoğlu’ndan “Tiyatro Hakkında Herşey” ve Kubilay Tunçer’den “Sihirbazlık – Kuram ve Uygulama” derslerini alabilirsiniz.

Tüm bu derslerin yanı sıra, Hayat Bilgisi’nden birebir danışmanlık hizmeti de alabiliyorsunuz. Örneğin bir roman yazmaya niyetlisiniz ve bir yol haritasına ihtiyacınız var. O zaman Roman Terapisi danışmanlığı alabilirsiniz. Ya da kendinize (çağdaş sanat, fotoğraf, kadın yazarlar, dünya coğrafyası, uçaklar vb bir konuda özelleşmiş) bir kütüphane oluşturmak istiyorsunuz. Konunun uzmanlarıyla birlikte çalışarak, gerekirse müzayedelere de katılarak, kütüphanenizi oluşturmak için Kütüphane Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. “İhtiyacım o kadar da uzun boylu değil ama bir kaç öneri de güzel olurdu” diyorsanız Okuma Listesi Danışmanlığı da var Hayat Bilgisi’nde. Tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuz alan müzikse Diskotek Danışmanlığı, sinema ise Sinematek Danışmanlığı size yardımcı olabilir. Ya da seyahat etmek istediğiniz bir yerle ilgili nerede ne yenir-içilir, hangi etkinlikler takip edilmeli, nereleri görmeli, hangi operalar kaçırılmamalı gibi, araştırıp öğrenmeye vaktinizin olmadığı konularda Gezi Danışmanlığı hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

tasarimerkmen BulentErkmen-Pic-berkmen

Benim ilk Hayat Bilgisi deneyimim, geçtiğimiz Cuma akşamı gerçekleşen Bülent Erkmen/Tasarım-Masterclass dersi oldu. Erkmen’in bugüne kadar yapmış olduğu önemli işlerinin tasarım süreçlerini paylaştığı oturum, benim açımdan oldukça keyifli ve faydalıydı diyebilirim.

Ayrıntılı bilgi için http://hayatbilgisi.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

hb