Okan Bayülgen, faşizm ve şakşakçıları

Okan Bayülgen.. Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana hep konuşulan adam. Gece Kuşu’ndan, Televizyon Çocuğu’ndan Makine’ye Disko Kralı’na; yaptığı entelektüelizm baremi yukarıda tartışma programlarından filmlerine, hatta radyo programlarına kadar.. Adama ‘Okan’ denmiş, daha ötesi yok. İlk ismi bile Türkiye’de akla onu getiriyor, nerden baksan öyle ya da böyle bir marka olmuş. Fikirleri uç bir adam mı, bence hayır; farklı bir adam mı, her yerde kendi kanunlarını uygulamak farklılıksa evet..

Malumunuz, sosyal medya çalkalanıyor. Okan Bayülgen’in geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesi’nde katıldığı bir söyleşide kapalı alanda sigara içmeye yeltenmesi, bir öğrencinin de Okan Bayülgen’in yanına gidip, kapalı alanda sigara içemezsiniz demesi, ve ardından patlak veren olaylar.. Dün izleyebildim bu videoyu. Şunu söyleyebilirim, uzun zamandır en çok sinirlendiğim olay sanırım buydu. Ne yapıyordu tekrar hatırlayalım: öğrencilerin doldurduğu bir kapalı alanda, Yeditepe Üniversite’sinde sigara içmeye yelteniyor Bayülgen ve bir kız öğrenci ona gidip kuralları hatırlatıyor..

Buraya kadar normal her şey. Ama bu kız Bayülgen’e ‘Burası kapalı alan burada sigara içemezsiniz’ deyince, Bayülgen’in kıza tepkisi ‘Sen faşistsin!’ oluyor.. Bu cümleden sonra da kıza ‘Senin olduğun bir dünyada yaşamak istemiyorum’ diyor Bayülgen. Lise yıllarıma geri döndüm bu kareleri izleyince. ‘Faşist’ kavramı, mefhumu, kelimesi –ne derseniz deyin- Türkiye’de joker bir kelime. Yani şu: ‘Bla, bla, bla, bu yüzden şunu yapmamalısın’, cevap: ‘Faşist!’.. ‘Bla, bla, bla, bu yaptığın kurallara haykırı’, cevap: ‘Sen sus! Faşist!’. ‘Ama sadece ne iş yaptığını sordum’, cevap: ‘Hadi oradan! Faşist!’..

Bayülgen sonra şöyle devam ediyor kıza: ‘Nükleer için yürü desem gelmezsin, çocuklara her gün fruktoz içiriliyor ona ses çıkarmazsın. Ama Amerikan lobiciliğinin dünyaya pompaladığı sigara söz konusu olunca kıyameti koparırsın. İstanbul çevresinde 4.5 milyon ton nükleer atık var.’ Kızın rica ettiği şeye karşı, bir nevi laf salatalığı.. Kendini bu kadar sığ savunacağını hiç düşünmemiştim Bayülgen’in. Suçlu birden kapalı alanda sigara içmeniz doğru değil diyen kız oldu.. Woody Allen, Deconsructing Harry filminde şöyle bir şey söyler: ‘Cehennemin yedinci katında medya mensupları yanacak.’ Bu kadar şakşakçıyı arkasında toplarsa, her şeyi yapabilir tabii ki haşmetmeap.

Şu an size sigara içilen bir ortamda bulunmak normal geliyor mu? İçmeyene o sigara kokusu yedi düvel öteden gelir. Kaldı ki gelmesine ya da sigara içmenize de gerek yok. Orası bir üniversite. Tabii ki o öğrenciler de sigara içiyor. Zaten kavgam sigara ile değil, tavırla. Madem çok aykırısın, TV programında da sigara içsene diye sorarlar o zaman adama. Ya da o her hafta programına gelen yüzlerce öğrenciden biri senin programında sigara içmeye yeltensin bakalım.. Hayır, neyin popülistliği bu? İletişim çağındayız, bilgiye anında ulaşılıyor. Yaptığın her hareket anında, o senin de uzmanı olduğun sosyal medyada yankı bulmuyor mu sandın? Bizim gibilerinin yaşadığı bir dünyada yaşamak istemiyormuşsun. Ne güzel demiş Sartre, ‘Cehennem başkalarıdır’ diye.

Değinmek istediğim son konu Bayülgen’in şakşakçıları.. Orası bir üniversite miydi diye düşündürten o şakşakçılar. O Okan Bayülgen’in ağzından çıkan her şeye ama her şeye alkış tutan, sadece eğlence arayan ve eleştirme melekeleri var mı yok mu belli olmayan o insanlar.. Aralarında hiç mi astımlı kardeşi, arkadaşı ya da sevgilisi olan yok sanıyorsunuz? Ben anlayamıyorum, aşağıdaki videoyu izledim ama alkışlanacak yerler neresi? Birisi bana söylesin, bak şurada şöyle şöyle diyor, orayı kaçırmışsın birader. Bakın sigara içenle değil kavgam; kavgam bu tavırla sadece.. Nereden tutsam elimde kalıyor. Her istediğini her ortamda yapmanın adı demokratik özgürlükse, kuralları biri hatırlattığında onun adı faşizm oluyorsa, ben o oyunda yokum arkadaş..

 

Okan Bayülgen sigara tartışması:

YouTube Preview Image
Comments
 1. Onur Günçer

  tamamen saçmalamış. yok fruktoz içiyormuş, yok nükleer e karşımıymış. kapalı alan da sigara içilmesi yasak bir kanun mu ? evet. dünyanın bi çok yerinde geçerlimi ? evet. ne alakası varmış faşizmle? zek bir adam ama maalesef saçmalamış bu sefer

 2. mnyksvsc

  Okan’ın sadece boyu küçük sanırdım, ama insanlığı da aynı orantıdaymış ne yazık ki…

 3. İbrahim Salı

  Küçük şeyleri bitirki büyük şeylere el at, Okan Bayülgen bu olayla gözümde bitmiştir, Sigara içtiğinden değil, Harbiden sağlam adam demiştin zamanında ama sağlam olduğunu sandığımız bir ezikmiş, Daha kendini savunamıyor mantıklı bir şekilde.

 4. asebam

  Eğer ki, bu konuşmada, bir ‘faşist’ varsa, ne yazık ki sevdiğim adam okan bayülgen’dir.. Evet belki o öğrencinin gerçekten rahatsız olduğu için gidip konuştuğunu sanmıyorum.. Belki sadece ve sadece gündem yaratmak içindi… Burada beni oldukça rahatsız eden, okan bayulgen dediğimiz, markalaştırdığımız ve fikirlerine sorgusuz tapmaya hazır olduğumuz kişinin; bu öğrenciye takındığı tavırdır.. Bir insanın yüzüne ‘faşistsin’ demek, bence faşistliğin doruk noktasıdır… Onu alkışlayan öğrenciler içinde gerçekten çok üzüldüm.. ne olursa olsun, kendi arkadaşlarına hakaret eden bir adamı sadece gündem için, rezilliği izleyerek ego tatmini yaşayabilmek için alkışlayanlar da gerçekten üniversite sıralarını hak etmiyor mu acaba diye düşündürüyor..

  • Mustafa Gündoğdu

   işin aslı biraz da şu, o şikayet eden kızın orada olmasının nedeni okan bayülgen aslında. seni dinlemeye gelmiş bir sevenin o kız, sen kalkıp -nasıl bir doygunluksa- nasıl bir dinleyenini bu hallere sokarsın? ayıptır yahu..kaldı ki onca şey saymışssın nükleer, fruktoz, şu, bu.. gözünün önünde olan bir şeye o an gerekli tepkiyi veriyor kız, vermesin mi? ya da sen nereden biliyorsun o kızın nükleer için tepki vermediğini, sevgilisi olmadığını.. diyorum ya, o şakşakçılar bugünlere getirmeseydi okan bayülgen’i şu yaptığının onda birini bile yapamazdı. kofmuş, idrak etmemi sağladı..

 5. Hakan

  Bi kere önce bi bilgi edinin yazdığınız yazı hakkında, geçen gün dediğiniz olayın üstünden 1 sene geçti. Ben de salonda bulunmaktaydım, hatta 3. sıradaydım, gayet yakın yani sahneye. Bi kere o salon çok geniş bi salondur, sigarayı “yakmış olsaydı” dahi (dikkat etmiş olmasılınız yakmadığına) en ön sıradaki insan bile rahatsız olmazdı, adamın sinirlendiği nokta ki benim de sinirlendiğim noktaydı, sırf o kendini entel sanan kızın en arka sıralardan gelip de rahatsız olduğunu söylemesiydi yani şov yapmaya gelmiş olmasıydı. Okan (şimdi sırf adıyla hitap ettiğime göre sana için şakşakçı da olmuşumdur) okul yönetiminden özel izin aldığını da bildirdi program esnasında. Programın sonlarıydı ayrıca o sigarayı belki çıkıp dışarda yakcaktı o da bilinmez. Tavrına gelince, nükleer konusunda çok haklı, o kız orda popülist bişey bulunca hemen atladı ortaya ama bakalım başka tür şeylerde ne tavır gösteriyo, Okan buna dikkat çekmek istedi sanıyorum.
  Kapalı alanda sigara içmek doğru mu? Değil tabi, ben de çok etkilenen biriyim ama o kadar büyük bi salonda bir kişinin içtiği sigarayla kimse rahatsız olmaz. He diyeceksiniz onun ne özelliği var herkes içsin o zaman, e el insaf, adam oraya konuşmacı olmak için özel olarak çağırmış, bırakın biraz farkı olsun.
  Yaptığı doğru mu, değil, gösterdiği tepki ağır mı, ağır. Adam hep böyleydi, bilinen bir yönüydü, onu sevenler belki o yüzden sevdi (kendisni savunmak gibi olmasın nötrümdür ona karşı) belki de bu yüzden alkışladılar, belki kızın hareketine onlar da bozuldu.

  • Mustafa Gündoğdu

   sevgili hakan, bu muhabbetin beş yıl önce, on yıl sonra olmasının hiç önemi yok. zira, zaman kavramı bu tavrı meşrulaştırmaz. ayrıca madem oradaydın, size yapılmış bir saygısızlık yapıldığının farkındasındır. orada daha evvel de bir konuşma izlemişsindir, hangi insan -bu yasaktan sonra- sigarasına davranmıştır? ya da sigarasına davranının okan bayülgen olması durumu onun açısından haklı mı kılıyor?
   okan bayülgen’i sevebilirsin, bunda hiçbir beis yok; sigara da içebilirsin, bunda da.. son paragrafında dediğin gibi her şey: yaptığı şey çok yanlış. sahne sanatçısı mıdır bayülgen (bence alakası yok) ama hadi, sahne sanatçısı diyelim. sahne sanatçısı olması ona bu hakkı vermiyor. ona bu hakkı okan bayülgen fanatikleri kendi kafalarınca veriyor. e el insaf, farklı olsun diyorsun, adam zaten farklı. iyi de sigara kuralını delip yanına gelen insanlara faşist diyerek mi farklı olmasını bekliyorsun ya da sırf misafir diye böyle davranması kabul görmeli mi diye mi düşünüyorsun? burada hani abartıp bir de üniforma giydirmeye çalışmıyorum, siz nasıl ki o mekanda sigara içemezseniz o da içemez demeye vardırıyorum. açık alanda isterse aynı anda beş tane sigara yaksın, sigara içme alanı orası çünkü; paşa gönlü nasıl isterse öyle sigara içer dışarıda. ama içeride içemez. bundan da ziyade, o kız onu dinlemeye gelmiş, belli ki okan bayülgen sever bir kişi kendisi. o kıza o tavırla davranamaz. nükleerden, şundan, bundan dem vurması inanılmaz gereksiz bir şey; çünkü, o anda kızın gözünün önünde o olay cereyan ediuyor. ne yapsın, ona da mı tepki göstermesin? gözünün önünde oluyor yahu?
   o kız nasıl faşist olurdu biliyor musun? bayülgen dışarıda, açık alında sigara içer de yine yanına gelir, ‘sigara çok kötü bir şey, lütfen söndürür müsün?’ diye sorarsa, ha bak buna faşizm diyebilirsin; daniskasıdır hem de bu faşizmin. o yüzden burada suçlu bayülgen’dir, kural ihlali ve ondan da ziyade çirkin bir tavır vardır. o yüzden isterse fizan’dan gelsin konuşmacı olarak, benim gözümde hata yapmıştır.

 6. can

  iyide adamın bahsettiği şey sadece sigara değil ki… tekrar tekrar dinleyip analiz edilmesi tavsiye edilir…

 7. Ebru Şenkartal

  okan’ın kafa karışıklığına ufak bi video : http://www.youtube.com/watch?v=NcXxfbVy6Uo

 8. çağrı

  düşündüğünüz yol tamamen tekdüze genel olarak. okul yönetiminden izin aldığını zaten söylemişti okan ve dumandan etkilenmediği aşikar olan bir şekilde o kız arkadaş okan’ın yanına gidip sigara içmeme konusunda onu uyarıyor ben sigara içmeni istemiyorum rahatsız oluyorum şeklinde. işin şurasından da bakılırsa sigara içmeyen biri sigara içenin üstünde bir yaptırımı olmamalı. sigara içmeyenin hakkı olup sigara içenin böyle bir hakka sahibi olmaması yanlış. mağdur duruma düşmenin her yerde hak göstergesi olduğunu ve popüler adamın ise her zaman alkışlanacağı bir gerçekte var. Ancak hiçbir şekilde kızın okan’a bu yaptırımı kullanma hakkı da yoktur. başkalarına benim istediğim olacak yani sen sigara içemezsin ben istemiyorum dersen evet sen bir faşistsin, anti-sigara faşisti

 9. Özge

  Okuldan izin alması ve salonun çok büyük olması Hz. Bayülgen’in sigarasını tüttürebilmesi için yeterli, öyle mi?
  Ke$ke minimum kapasiteyle düşünebilme yetisine sahip olduğunuzu belirten “düşündüğünüz yol tamamen tekdüze” ve “popülist bişey bulunca hemen atladı ortaya” gibi cımbızlamadan seçtiğiniz cümlelerinizle gelmeseniz ve biraz olsun hem kendinize hem de yakın / uzak çevrenize (mümkün olduğunca) saygınızı koruyup yağdanlık stilinin bir tık üstüne çıkabilseniz.

 10. onewayticket

  acınacak zavallılarsınız hepiniz.