No Clear Mind geliyor…

no-clear-mind

Bu ara size buradan çoğunlukla konser haberleri, müjdeleri verdim, ne güzel.. Bu güzel bahar gününde de yine güzel bir müjdeyle buradayım. Başlıkta da belirttiğim üzere No Clear Mind, 10 Mayıs Cuma akşamı, karşı kıyıdan, Yunanistan’dan Peyote’ye geliyor. Yani komşu, o sıcak bahar akşamında biz dinleyicileriyle buluşmak için onca ısrar sonrasında Türkiye’de olacak. Israr sonrası diyorum, zira facebook sayfalarında Türk dinleyenlerin belki de her gün sorduğu bir şeydi konser olayı. Grup da bu kadar davet sonunda bizi kırmadı ve yeni albümü ‘Mets’i çıkardığının hemen sonrasında buraya gelmeyi kabul etti.

404362_269614319762517_255225977868018_778284_408218888_n

Kimdir efendim No Clear Mind? Bahsettiğim gibi Yunan olan grup, çekirdekte gitar&vokalde Leyteris Volanis ve yine gitar&vokalde Vasilis Dokakis tarafından kurulmuş daha sonra genişleyerek altı kişiye ulaşmış bir post-rock&ambient grubu. Farkındayım, yıl 2013 olmuş, ‘hala post-rock mı?’ diye soruyorsunuz. Haklısınız diyemeyeceğim bu cihette. Zira, No Clear Mind o aynı torna tegahından çıkmış gruplardan farklılık addediyor. Bir de aslında ‘indie’ tarafları da ağır (janr anlamında konuşmuyorum) duruş olarak. Bunu ilk albümdeki tavırlarından anlayabiliyoruz. Albümün tam adı ne, inanın onu bile bilmiyorum. ‘Rough Takes’ mi Dream Is Destinty mi? Henüz dün çıkan ve yine henüz dinleyebilme şerefine nail olamadığım Mets’in ise adı sanı belli bu sefer.

NO-CLEAR-MIND-2

Benzetmiyorum; fikir oluşsun kafanızda diye belirtiyorum sadece: Mogwai, Explosions in the Sky ve hatta yer yer MONO tarzı tınıları bir arada aldığınızı düşünün. No Clear Mind’ın özelliği ise -nasıl tanımlanır bilmiyorum ama- düşük tuşeden yüksek tuşeye geçişlerinde saklı (aynı olay MONO’da vardı). Yani aşırı duygusal bir riff var, ve güzelleme onun etrafında dönüyor. Aşağıda verdiğim şarkılarda bunu daha iyi anlayacaksınız. Son dönemde pek post-rock dinlemeyen bünyem, özellikle No Clear Mind’la kendine geldi diyebilirim. Onlardan hoşlanmadım; onları sevdim, gerçekten sevdim.

tumblr_m9hr7sZzVH1qd67zw

İşte bu güzel grup, bu komşu, 10 Mayıs’ta Peyote’de olacak. O gün Cuma’ya denk geliyor, bakalım bir şekilde işten izin alıp damlayacağım Peyote’ye. Kaçıramam zira, üstüne üstlük albümlerini de getirmişlerken, ikisini de almayı düşünüyorum. Sahne saati 23:00 diyor infolarda. Bilet fiyatı 25 TL olarak belirlenmiş, kapı açılış saati ise 22:00.. Ben orada olacağım, beklerim efendim..

Not: 23 Nisan bugün. Beni hayata getiren o güzel kadının doğum günü.. Buraya yazasım geldi.. Onu çok seviyorum ve ellerinden öperek doğum gününü kutluyorum.. Nice yıllara anne, iyi ki varsın..

No Clear Mind – Static:

YouTube Preview Image


No Clear Mind – When You’re Not Here:

YouTube Preview Image