Nicole ve Nicholas’lı Yakın Tehdit

Orijinal adı Tresspass olan Yakın Tehdit geçen Cuma vizyona girdi. Başrol oyuncularının isimleri yan yana enteresan denk gelmiş.  Tilki bir yapımcı numarası da olabilir. Kim bilir? Bu arada bu film hakkındaki ikinci yazımız. İlkini Ebru yazmıştı. Ben de bir yazı yazmıştım ama yayınlamadık hafta içi. Pazar günü belki filme gitmek isteyenler olur diye farklı bir okumaya daha göz atmak isteyebileceğinizi düşündük.

Neyse geçelim filme. Filmin yönetmeni Joel Schumacher. Daha önce Nicolas Cage ile hiç de fena bir proje olmayan 8MM’ye imza atmıştı Schumacher. İyi işleri arasında bir dönemin efsane filmleri Flatliners ve The Lost Boys, Tigerland, Phone Booth, The Phantom Of The Opera, Falling Down (pek severim) sayılabilir.

Bu arada yönetmenin kariyerinde berbat ettiği iki tane de Batman’i vardır. Seriyi aklayabilmek için akla karayı seçen Christopher Nolan’dan epey bir beddua aldığını düşünmüyor değilim Schumacher’in.

Yakın Tehdit ne anlatıyor ona bir göz atalım.

Kyle ve Sarah Miller her şeye sahiptirler; büyük bir ev, lüks arabalar ve mükemmel bir evlilik. Elmas simsarlığı yapan Kyle, bir iş gezisinden yeni dönmüştür ve genç kızları Avery bir partiye katılmak için evden kaçmanın bir yolunu aramaktadır. Bu sırada eve giren dört maskeli hırsız tarafından Kyle ve Sarah kendi evlerinde rehin alınırlar. Hırsızlar kasanın içindekileri istiyorlardır; para ve elmasları…

Kyle kasayı açmamakta direnir ve Sarah’yı kurtarma umuduyla hırsızları oyalar. İlerleyen saatlerde, karı kocanın içinde bulunduğu karmaşık durum, dört hırsızın geçmişlerine dönüşlerle ortaya çıkan ihanet ve aldatmacalarla büyük bir çıkmaza girer.

Peki, fena oyuncuları olmayan, öyle ya da böyle bir isim yapmış yönetmenin işi olan filmi seyredelim mi, seyredersek elimize ne geçer, ya da yanan bir buçuk saatimiz için kafamızı duvarlara mı vururuz?

Şöyle söyleyelim kariyeri giderek tepetaklak aşağı doğru giden Nicolas Cage’in son dönemde gördüğüm gerek saçı, başı tipi olsun, gerek oyunculuğu olsun en düzgün işlerinden. Keza Nicole Kidman da öyle. Çok sevdiğim bir oyuncu değildir ama ona da yaşla gelen bir oturmuşluk, güzellik hali hâkim bu filmde.

Kapalı mekânda gerilim Phone Booth / Telefon Kulübesi ile Schumacher’in deneyimli olduğu bir alan. Bu filmde de bu deneyiminden faydalanıyor yönetmen. Filmin görüntü yönetmeni Andrzej Bartkowiak da geçmişte fena projelere imza atmamıştır hani. Falling Down, Thirteen Days, Lethal Weapon 4, Dante’s Peak, The Devil’s Advocate (Şeytan’ın Avukatı) bunların arasında sayılabilir.

Sonuçta şu soğuk günlerde sinemaya yolumu düşürüp tanıdık simalardan orta halli bir gerilim filmi seyredeyim derseniz takılabilirsiniz Yakın Tehdit’e.

 

Yakın Tehdit Fragman

YouTube Preview Image