Nice yıllara Jim Carrey

“Dilerim ki herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur; böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar.” – Jim Carrey

Birinciblog ailesi olarak hepimiz sinemayı çok sever çok da sıklıkla takip ederiz, her hafta 1-2 bazen daha fazla sinema yazısını okurlarımızla buluştururuz. Sinema sevgimiz sadece filmlerle de kalmaz, oyuncuları da sever onları da yazarız. Sinema dünyasında ister yabancı olsun ister Türk, herkesin bir hatta bir kaç favorisi vardır. Bazıları yakışıklıkları ve güzellikleriyle göz doldururken kimileri de oyunculuklarıyla gönüllerimizde taht kurar.

Şimdi gözlerinizi kapatın ve sinemanın büyülü dünyasında şöyle kısa bir yolculuğa çıkın ve düşünün! Öyle biri var ki yıllardır üstlendiği roller ve büründüğü tiplemelerle bizi ustalıkla güldürmüş ama profesyonelliğini komediyle sınırlamayarak aynı kaliteli oyunculuğu ve profesyonelliği rol aldığı diğer türlerde de sergilemiş. Bugün onun doğum günü! Kim mi? Sinemanın binbir yüzü, komedinin ustası Jim Carrey’den bahsediyorum tabi ki!

Asıl ismi James Eugene Carrey olan Jim Carrey 17 Ocak 1962’de dünyaya gelmiş. Şöhret kapılarını ilk olarak tv dizilerinde aldığı minik rollerle aralayan Kanadalı oyuncunun asıl yükselişi ilk tv şovuyla oldu. Oyunculuk kariyeri boyunca şekilden şekile, kılıktan kılığa giren oyuncuyu bir oyun hamuru misali bir çok tiplemeyle kah gülerek kah hüzünlenerek izledik. Hal böyle olunca yıllardır keyifle izlediğimiz Jim Carrey’nin doğum günü şerefine hem bir yazı yazalım hem de oyunculuk kariyerini bir film şeridi edasıyla gözümüzden geçirip en sevdiğimiz Jim Carrey karakterlerinden bir derleme yapayım istedim.

Dikkat! Aşağıda tekrar hatırlayacağınız karakterler bir sıralama içermez birinin diğerinden azı ya da fazlası yoktur hepsi başta ben olmak üzere herkesin de beğenisini kazanmıştır hepsini ayrı ayrı sever sayarız :)

1- Cable Guy
Türkçe’ye “Baş Belası” olarak çevrilen Cable Guy bir kısım tarafından çok beğenilen bir kısım tarafından da beğenilmeyen bir film olmuştu. Konusunu kısaca hatırlarsak kız arkadaşından ayrılan ve yeni bir eve çıkan Steven evine kablolu yayın bağlatmak isteyince dünyanın en çılgın kablolu sistem yetkilisi olan Douglas ile tanışır, hikaye de burada başlar. Filmden ziyade zaten asıl konumuz Jim Carrey olduğuna göre bir hatırlarsak; Jim Carrey’nin bu filmde sergilediği performans yine 10 numaraydı.Peltek konuşması ve Jefferson Airplane  – Somebody To Love Performansı kesinlikle unutulmazlar arasında!

YouTube Preview Image

2- The Mask
1994 yılında izlediğimiz Maske yani The Mask normal bir hayat süren banka memuru Stanley Ipkiss’in bir maske bulmasıyla başına gelen garip olayları anlatıyordu. Döneminin makyaj ve anismasyon anlamında en iyi örneklerinden olan filmde Jim Carrey yine performansıyla göz doldurdu. Kabına sığmayan hareketleri ve mimikleriyle Maske de sevdiğimiz karakterler arasında!

3- The Number 23

Gerilim türünde izleyiciyle buluşan 23 Numara – The Number 23 bence Jim Carrey’nin en başarılı oyunculuk performanslarından biriydi. Yıllarca izleyiciyi gülmeye alıştırmış olan Carrey, bu filmde tam anlamıyla yakışıklılığıyla göz dolduruyordu. Bir kitaptaki 23 sayısıyla ilgili bir cinayet etrafında dönen filmde Walter rolünü canlandıran Carrey, sayının gizemini çözmeye çalışır.

4- Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events
Talihsiz Serüvenler Dizisi’ndeki Count Olaf benim hem makyaj hem de tipleme olarak en beğendiğim Jim Carrey karakterlerinden biridir! Yetim kalan 3 çocuğun uzaktan akrabası rolünde izlediğimiz Carrey, çocukların hakkı olan mirası almamaları için elinden gelen tüm kötülükleri yapar. Geneliyle film tam bir serüven gibi bizleri alıp götürmüştü ama yine de filmin yıldızı her zaman olduğu gibi Jim Carrey’di!

YouTube Preview Image

5- Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Aşk filmlerinin kült örneklerinden biri olan ve güzel Türkçemize “Sil Baştan” olarak çevrilen filmde Jim Carrey’i Joel rolüyle izlemiştik. Her aşığın başucu filmlerinden biri olma niteliği taşıyan Eternal Sunshine Of The Spotless Mind’da Carrey bu sefer üzgün bir aşık rolünde. Dram türünde de oldukça başarılı işlere imza atan Carrey, Joel rolünde teknolojik bir deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışan sevgili rolünde.

6- I Love You Phillip Morris
Jim Carrey’nin kesinlikle en sevdiğim filmlerinden biri olan I love you Phillip Morris gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilerek izleyicilerle buluşmuştu. Polis memuru Steven Russel’ı canlandıran Jim Carrey Ewan McGregor’la birlikte mükemmel bir aşk hikayesine imza atmışlardı.

7- The Truman Show
Televizyon dünyasını hedef alan en güzel eleştirel yapıtlardan biriydi The Truman Show. Yine mükemmel bir performansla izlediğimiz Jim Carrey, okuduğuma göre Truman rolü için kendisi başvurmuş,  film başına aldığı ücretin çok altında bir rakam almış ve bunu karakter rollerini de oynayabileceğini ispat etmek için yaptığını söylemiştir.

YouTube Preview Image

8- Ace Ventura
Jim Carrey’nin televizyon yıldızlığından yüksek bütçeli Hollywood yapımlarına terfi ettiği döneme ait ilk filmlerinden olan Budala Dedektif’te Carrey, Ace Ventura karakteriyle yine gülmekten kırıp geçirmişti.

9- Man On the Moon
2000 yılında vizyona giren filmde Amerika’nın sevilen televizyon programcısı Andy Kaufman’ı canlandıran Jim Carrey, Man On The Moon’da yine büyük beğeni toplamıştı.

10- Dumb And Dumber
Jim Carrey’nin şüphesiz ki en gülerek izlediğimiz tiplemelerinden biri de Salak ile Avanak’taki Llyod karakteridir. Filmi özetlemek gerekirse ekşi sözlükte karşılaştığım şu entry filmin hakkını verecektir bence :) “Arabaları, bakışları, öfkeleri, fikirleri, sohbetleri, kurnazlıkları, arzuları, cilveleri ve önemlisi hatta en önemlisi hayalleriyle birlikte aptallığın, ahmaklığın anatomi atlasını çıkarır. Dumb and dumber’ı izlerken kendini görmeyen bizden değildir.”